Barca pneumatica

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 10 Noi 2011, 09:57

Leba scrie: Apropo de ceea ce sustii mai sus, putem sa numim generic materialul barcilor polyplan insa ma tem ca nu e chiar conform cu realitatea.
De fapt in cele mai multe cazuri, inclusiv Kingfisher, materialul este Valmex 7318, produs de Mehler

http://www.mehler-texnologies.com/EN/pr ... stream.php

mdascalu
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 03 Iul 2010, 05:57
Localitate: Iasi

Mesaj de mdascalu » 12 Noi 2011, 11:13

melculbeat scrie:las-o asa, ca nu o sa ai probleme. si eu mi-am intepat barca de la kingfisher si am vindecat-o pe malul apei cu intentia de a face o reparatie in firea ei cind ajung acasa. nu a fost nevoie pentru ca lipitura facuta pe genunchi a tinut ani de zile.
Oricum am sunat la ei atunci cand am lipit-o ca sa mai cer un kit de reparatie. Desi, dupa cum spui, petecul tine (si sunt foarte sigur de asta), tot am sa merg la firma ca-mi mai doresc niste mici adaosuri la ea (un manier la prova, o banda cauciucata pe chila plus alte cateva mici chestiuni etc).

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

BARCA PNEUMATICA

Mesaj de dalea robert » 11 Ian 2012, 05:48

Am urmarit cum am putut topic-ul acesta, insa ori nu am observat eu, ori nu se vede raspunsul la intrebarea de vreo 3 ori adresata, CUM SE POATE RECUNOASTE HYPALON-UL FATA DE ALTE MATERIALE? Daca stie cineva si care ar fi greutatea unei barci de 3,10 m din hypalon fata de una dintr-un material gen PVC!? Cam cat merita o Yamaha 310 din hypalon folosita vreo 4-6 ani?

danielo
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 13 Feb 2011, 22:13
Localitate: Oradea

Re: BARCA PNEUMATICA

Mesaj de danielo » 19 Ian 2012, 18:14

dalea robert scrie:Am urmarit cum am putut topic-ul acesta, insa ori nu am observat eu, ori nu se vede raspunsul la intrebarea de vreo 3 ori adresata, CUM SE POATE RECUNOASTE HYPALON-UL FATA DE ALTE MATERIALE? Daca stie cineva si care ar fi greutatea unei barci de 3,10 m din hypalon fata de una dintr-un material gen PVC!? Cam cat merita o Yamaha 310 din hypalon folosita vreo 4-6 ani?
Beam: 1.5m
Length: 3.1m
Weight: 68kg
Max Load: 400kg
Passengers: 4
Recommended HP: 15
Max HP: 20
Tube Diameter: 410mm
Tube Material: 1100DTEX Hypalon


...caracteristici barca Gemini 310 Waverider....68 kg :roll:

danielo
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 13 Feb 2011, 22:13
Localitate: Oradea

Re: BARCA PNEUMATICA

Mesaj de danielo » 19 Ian 2012, 18:42

dalea robert scrie:Am urmarit cum am putut topic-ul acesta, insa ori nu am observat eu, ori nu se vede raspunsul la intrebarea de vreo 3 ori adresata, CUM SE POATE RECUNOASTE HYPALON-UL FATA DE ALTE MATERIALE? Daca stie cineva si care ar fi greutatea unei barci de 3,10 m din hypalon fata de una dintr-un material gen PVC!? Cam cat merita o Yamaha 310 din hypalon folosita vreo 4-6 ani?
.....exemplu ;2008 Mercury Hypalon Series 310 Air Deck 7634 Nanton
Year: 2008 Model: Hypalon Series 310 Air Deck
Make: Mercury Boats Length: 10 ft.
Locations: NANTON, AB
See Boat Details »
$1,999...depinde si de criza !? :roll:

danielo
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 13 Feb 2011, 22:13
Localitate: Oradea

Re: BARCA PNEUMATICA

Mesaj de danielo » 19 Ian 2012, 18:50

dalea robert scrie:Am urmarit cum am putut topic-ul acesta, insa ori nu am observat eu, ori nu se vede raspunsul la intrebarea de vreo 3 ori adresata, CUM SE POATE RECUNOASTE HYPALON-UL FATA DE ALTE MATERIALE? Daca stie cineva si care ar fi greutatea unei barci de 3,10 m din hypalon fata de una dintr-un material gen PVC!? Cam cat merita o Yamaha 310 din hypalon folosita vreo 4-6 ani?
...e bine de citit !http://www.rapitori.ro/forum/about5723.html

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Barca pneumatica

Mesaj de kzoli » 05 Apr 2012, 10:33

Am citit acest topic in cautarea unui "raspuns" pentru a cumpara o gonflabila, pana in 2.7-3 m cu chila gonflabila si podina "rigida' pentru spinning 1-2 persoane si un motor mic sa nu trag la vasle, pe rau ... dar mai mult am intrat in ceata ....
Pana la urma merita investit in Kingfisher nou sau sa aleg un Zodiac, chiar si SH....

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Barca pneumatica

Mesaj de Nemernic » 05 Apr 2012, 10:50

kzoli scrie:Pana la urma merita investit in Kingfisher nou sau sa aleg un Zodiac, chiar si SH....
Eu as merge pe Zodiac, chiar si SH :D
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Barca pneumatica

Mesaj de Vegas_75 » 06 Apr 2012, 07:34

E de luat in calcul ca si varianta economica si deja destul de cunoscuta, INTEX Seahawk II. Pana sa ma urc in ea , vazand doar pretul , am considerat-o o barca din material de colac buna doar ptr copii la mare. Insa lucrurile nu stau asa deloc cand am avut acum doua saptamani o partida la stiuca si am dat toata ziua dintr-o astfel de barca. Materialul nu este subtire si pare foarte rezistent, este de tip sandwich armat cu o tesatura deasa care ii asigura o rezistenta sporita la extra umflare si in timp. Barca din care am pescuit avea 5 ani vechime si nu mi-a venit sa cred cum arata de bine ... Se poate pune usor pe apa, are o greutate de vreo 12-14 kg asa am aproximat-o si la pretul ei (de noua cam 800 lei) e de luat in seama. Nu as recomanda-o ptr Dunare neaparat unde vin la vale copaci si craci mari si daca te-a prins ancorat ti-o sfasie (cred ca putine alte barci mai scumpe rezista la asa ceva pe Dunare) dar pentru balti sau ape curgatoare mai mici e o varianta foarte buna si economica. E mai dificil sa pui motor pe ea intrucat trebuie un suport exterior care se cumpara separat si suporta un motor mai mic de doar 2.5 cp dar in rest nu i-am gasit deficiente. Este o barca fara super mari pretentii dar are si multe calitati totusi, e si super portabila si raport calitate / pret OK. E de investigat oricum cand bugetul nu e prea generos. Oricum dupa 5-6 ani de folosinta aproape orice gonflabila e cam praf, e imbatranita de la soare si trebuie inlocuita.

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Barca pneumatica

Mesaj de cristi_vi » 06 Apr 2012, 12:20

Vegas_75 scrie:Oricum dupa 5-6 ani de folosinta aproape orice gonflabila e cam praf, e imbatranita de la soare si trebuie inlocuita.
Mai putin cele facute din hypalon. :mrgreen:

Scrie răspuns