Recomandare lanseta jig spining

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de Sami » 13 Apr 2020, 21:43

Am nevoie sa imi recomandati o lanseta de jig(exclus ,,universala'') ,240-270 cm,2 bucati, plaja de aruncare 15-50 gr aproximativ,poate fi si 9-35 gr

O vreau pentru pescuit mai rar de pe mal,90% din timp dau din barca,acesta fiind motivul pentru bugetul redus.

Buget maxim 6-700 lei pe acolo.

Sigur ca o vreau pe cea mai frumoasa,usoara si super senzitiva :))
Glumesc, vreau o lanseta sa isi faca treaba si sa simt ceva cu ea.

Accept si sugestii de lansete second.
Fir intins!

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de Sami » 14 Apr 2020, 19:52

Nimeni, nimic?
Fir intins!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de johnnybravo » 14 Apr 2020, 21:08

Salutare, exista subiecte similare in sectiunea Echipamente in care bugetul maxim e de 100eur respectiv 500ron.
2.70 pt barca e mult, nu zic ca nu prinzi cu orice pana la urma dar poate mai iei unul doi prieteni iin barca si va incurcati :)
Eu as sta cu ochii pe anunturi, poate apare ceva bun la mana a doua, iti trebuie neaparat HM pt zona ta pt ca o stiu, ai terenul moale si e mai dificil intr-adevar fara bat senzitiv.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de johnnybravo » 14 Apr 2020, 21:15

am incercat o filtrare in linkul asta, nu ai asa multe subiecte de parcurs: search.php?keywords=salau+%2Bbarca+%2Bb ... C4%83utare

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de Sami » 14 Apr 2020, 21:28

Johnnybravo,

Daca nu te tineai asa batos si imi acceptai cererea pe facebook ... te intrebam acolo...in fine.
Scrie mare ca imi trebuie pentru pescuit de pe mal,din barca am destule premium,alese dupa zeci de lansete probate,chiar am ce trebuie. Si,oricum dau pe cast din barca.
Am nevoie pentru pescuit ocazional, de pe mal, de o lanseta care sa fie cat de cat senzitiva,e greu dupa Evergreen , X ray, si Glx sa pescuiesti cu o gioarsa...bugetul nu e enorm,dar stii ca pescar ca in cazul unei lansete bune se suplimenteaza.
Am pus un kistler la schimb pentru un legend elite,dar vreau si alternative ,in cazul in care nu se materializeaza, sa vad ce as putea lua de la magazinele din Romania sau ce lansete ar trebui sa iau second hand cand apar.
Astept recomandari pe caracteristicile dorite, chiar si un 9-35 corect il iau in vedere.
Fir intins!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Apr 2020, 07:55

Tailwalk Del Sol S802H SPII Zanderrute

Eu asta folosesc pescuind foarte mult de pe mal.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de HENRICH » 15 Apr 2020, 10:13

Meritā de datt cu ochii sí pe la DM,eu am luat lansetā,zic chiar fb la un pret bun.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de johnnybravo » 15 Apr 2020, 11:03

Sami, scuze, eu am citit gresit ce ai scris tu "O vreau pentru pescuit mai rar de pe mal,90% din timp dau din barca,acesta fiind motivul pentru bugetul redus." => am citit asta ca "o vreau mai rar de pe mal si mai mult din barca" :headbash:

Daca ai investit in bete de t0p pt barca si ai mai mult de doua bete de jig pt Dunare consider ca restul sunt ori mofturi ori teste esuate si poate le bagi la schimb cu un bat de mal de t0p :) Ignorand de altfel limita ta de buget, poti merge pe St. Croix Legend Elite, Tict Upsetter fiind betele ce le folosesc in prezent respectiv St. Croix Avid ca si varianta mai accesibila, un bat mai de tavaleala dar nu la fel de senzitiv. Vei mai gasi recomandari pe forum pt Graphiteleader Calamaretti sau Tiro dar nu le-am testat si ii las pe altii sa vorbeasca de ele. O parte din prietenii mei pescari mai folosesc Phenix K2 sau Lamiglass G1000 iar altii folosesc de pe mal betele de barca dintr-o bucata...acum depinde unde pescuim, locurile unde batul lung face diferenta in lanseu sunt putine asa ca ia si asta in calcul.

Dupa cum ai observat frecventa postarilor aici e mai mica in ultima vreme, iti recomand sa intri si pe FB pe grupurile de profil si sa intrebi si acolo daca recomandarile mai vechi deja scrise aici nu te ajuta.

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Recomandare lanseta jig spining

Mesaj de Sami » 19 Apr 2020, 13:54

semlecangheorghe scrie:
15 Apr 2020, 07:55
Tailwalk Del Sol S802H SPII Zanderrute

Eu asta folosesc pescuind foarte mult de pe mal.
Multumesc pentru recomandare.

Sa vedem cum va fi,aceasta am ales-o.
Fir intins!

Scrie răspuns