Reparatie lanseta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Reparatie lanseta

Mesaj de tali » 06 Mar 2020, 19:15

Imi pare rau daca nu am postat unde trebuie dar am nevoie de ajutorul vostru. Am un Matagi TR custom 1/4-3/4 la care am avut un accident si as vrea un nr de tel al unui rodbuilder sa vad daca se mai poate repara sau nu. Mai exact am asezat lanseta pe bancheta din spate a masinii sotiei care se pare ca e mai ingusta decat a mea iar cand am inchis portiera primul tronson cel cu mulineta a lovit in cealalta portiera si acea bucata care intra in tronsonul 2 s-a spart. Va rog ajutati-ma cu un contact sau de unde pot cumpara tronsonul 1

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Reparatie lanseta

Mesaj de johnnybravo » 07 Mar 2020, 09:15

Daca e custom, l-ai cumparat 2nd hand? ai incercat cu cel care l-a customizat? :)
Vorbeste cu Andrei Sava, poate iti aduce tronsonul.
Pentru reparatie va trebui sa pui poze in detaliu cu problema.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Reparatie lanseta

Mesaj de tdum » 07 Mar 2020, 17:22

tali scrie:
06 Mar 2020, 19:15
as vrea un nr de tel al unui rodbuilder sa vad daca se mai poate repara sau nu
Va salut.
Avem aici pe forum mai multi colegi priceputi in construirea betelor si sunt sanse sa fiti concitadin cu cativa dintre ei. Ramane sa vedeti daca se ofera vreunul sa va ajute, daca nu cumva v-au abordat deja pe M.P.

Cat despre: ,,daca se mai poate repara sau nu" Va spun sigur ca se poate! Depinde insa pe ce lungime este afectat acel capat spart, fiindca daca sunt plecate fisuri ample, o reparatie pe masura poate afecta performantele ulterioare ale tronsonului respectiv. Daca e vorba doar de partea de mufare, atunci e simplu:
-Se taie jos si se indeparteaza partea afectata.
-Se demonteaza but cap-ul (dopul din cotor).
-Se introduce un spigot (construit multistrat din tuburi de carbon cu cote potrivite) in interior.
-Se construieste pe acel spigot partea noua (cu cota de mufare exacta, tot multistrat din tuburi de carbon cu cote potrivite) si se restaureaza astfel si lungimea initiala.
-Se incorseteaza (la exterior) jonctiunea dintre tronsonul de reparat si partea nou construita.
-Se finiseaza si gata.

Am facut asta de multe ori pe vremea cand aveam magazin adresat pescarilor si de aceea stiu cum se face si dadeam garantie pe viata pentru reparatia executata de mine. Daca eu am reusit, e clar ca se poate.

Asta e opinia mea, care nu sunt un constructor de bete si nici nu doresc sa ma implic in rezolvarea problemelor de acest fel pentru cei aflati la distanta de mine, fiindca transportatorii - curierii au facut pagube cu cateva ocazii si am zis ,,pas". Nu ma mai bag!!!

Dar nu disperati stimate coleg, de aceea v-am si scris, ca e ,,floare la ureche" pt. un rodbuilder sa execute aceasta lucrare pt. dv. doar sa vrea. E o chestiune de timp pana va va raspunde unul si va va da o mana de ajutor.

Cum a spus colegul ,,Johnnybravo" erau utile niste poze, ca rodbuilderul sa stie concret despre ce e vorba...

Sper ca n-am deranjat cu aceste informatii. Socializam. Nu?
T.D. Rew.

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie lanseta

Mesaj de tali » 08 Mar 2020, 00:02

Cum pot atasa poze?!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie lanseta

Mesaj de tali » 08 Mar 2020, 00:03

Cel care l-a costumizat nu mai traieste. Este facut de Andronic acum vreo 7 ani jumate

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Reparatie lanseta

Mesaj de johnnybravo » 08 Mar 2020, 23:10

Apasa pe editor complet si poți adăuga poze

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Reparatie lanseta

Mesaj de tdum » 09 Mar 2020, 10:18

De ani de zile, multi colegi de forum au o problema cu postarea imaginilor. Eu i-am multumit cu ceva vreme in urma colegului de forum ,,l.nikku" cand a postat un tutorial cu pasii de urmat pentru a posta imagini folosind ,,Postimage.org" Asa am ajuns sa postez prima mea fotografie si apoi multe imagini in cadrul catorva topicuri si am oferit ceva informatie...

Utilizand insa ,,Postimage.org" am vazut cu totii ca dupa o vreme imaginile nu se mai pot vizualiza din cauza gazdei lor. De aceea, ii rog pe colegii de forum care au cunostintele tehnice necesare, sa realizeze tutoriale cu alte variante de postare, mai viabile si poate mai simplu de utilizat. Cu cat mai multe, cu atat mai bine.
johnnybravo scrie:
08 Mar 2020, 23:10
Apasa pe editor complet si poți adăuga poze
Ar fi interesant, dar unde este acest editor si cum adaugam? Eu unul nu stiu si probabil nici multi altii.

Va rog...

T.D. Rew.


Scrie răspuns