Pro si contra St. Croix

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 02 Dec 2019, 15:54

Scuze de eroare , Nuovo Tiro M, 1654 lei, cu factura si garantie.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de SF » 02 Dec 2019, 19:24

Da , garantie , da pe unde... :lol: :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de SF » 02 Dec 2019, 19:47

Baieti , io nu cred in minuni , si nu vad cum americanii , indiferent de la ce marca au sa treca candva de japonezi . Acuma , daca cumperi bete de vobler si vrei sa dai la jig , chiar am vazut aici pe cineva cu bat de cefalopode , absolut alta mancare :wink: , da ii incantat de cum merge batu , desi io am alta parere :wink: , se intampla sa nu o nimeresti :shock:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de johnnybravo » 02 Dec 2019, 20:17

SF, batul la care faci aluzie e incadrat de producator la seabass si sunt mai multi care dau cu bete de seabass la jig, eu nu am avut experiente cu ele pana duminica, am folosit pana acum doar bete de salmon/steelhead pt jig salau.
Daca ai recomandari, sunt apreciate mai mult fata de micile ironii afisate :)
Atat Hentzone cat si eu, cautam ceva mai bun, nu pe aceeasi Marie dar cu alta palarie (japoneza in cazul de fata) :)

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 02 Dec 2019, 20:59

Garantia...in UE :)

In opinia mea nu sunt aceeasi Marie, important e sa alegi modelul potrivit si lansete din aceeasi clasa de putere.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2019, 18:43

SF ul nu are nici o legatura cu pescuitul salaului la jig, la wobler nici atat. De fapt iel se plictiseste la culme de la prea multi marlini cu reactor sub coada..

SF-ule sa iti zic io cum e cu joarda de eging la salau..Joarda de eging dupa cum presupun ca stii trebuie sa permita jocurile alea ample pe verticala..In acelasi timp nu tre' sa fie ''grisina'' ca altfel se pierde cefalopodu' pa drum..Mno, io am vazut pe net cateva , am socotit oleaca la lungime, conicitate ,greutate si mi s-a parut 'nteresanta, asa ca mi-am comandat doua de puteri diferite..Mno, or fost maxime la salau..pescuiam in prohibitie pe o incinta cu plata pe o zona de cuiburi unde masculii erau toti prinsi si eliberati..Pe linga ca erau maraiti de la hormoni mai erau si sictiriti de la piercing-uri..Lansetele A-TEC chiar daca sunt din categoria joasa de pret, mi-au peris sa simt foarte bine atacul de salau plictisit si sa intep in cioc fara probleme cati or facut greseala sa puna limba pa naluca..Nu iti mai zic ce am facut pe Mures cu liplesuri ca oricum nu sa ma crezi, sau driluri la miez de noapte pe Dunare cu somni..Asa ca ''batz de wobler '' si ''batz de jig'' egzista doar in imaginatia neimplinita..Poti sa prinzi foarte bine cu oricare...chestie de gust..

Imaginepic hosting
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de SF » 06 Dec 2019, 15:02

semlecangheorghe scrie:
03 Dec 2019, 18:43


SF-ule sa iti zic io cum e cu joarda de eging la salau..Joarda de eging dupa cum presupun ca stii trebuie sa permita jocurile alea ample pe verticala..In acelasi timp nu tre' sa fie ''grisina'' ca altfel se pierde cefalopodu' pa drum..Mno, io am vazut pe net cateva , am socotit oleaca la lungime, conicitate ,greutate si mi s-a parut 'nteresanta, asa ca mi-am comandat doua de puteri diferite..
Uite , ma scuzi , nu stiam ca ai bota de calmar , zau , daca stiam ca si tu ai nu comentam , ma scuz !

Faptu ca le-ai vazut pe net , si te-ai luat dupa ce intelegi tu ii deasemenea OK , nu ai cum sa gresesti daca te uiti pe net .

Miscari ample la calmar , pai

https://www.youtube.com/watch?v=9QRNYEq9ySE

Despre voblerit si pescuit cu softuri , ca jiguit ii cam mult spus , exista o diferenta , un bat care lanseaza , permite un vobler sa lucreze foarte bine atat woblingu cat si rollingu , inclusiv pe viteze lente de recuperare nu-i cea ce ai nevoie in pescuitu cu softuri , ca la tine toate is la fel ii doar opinia ta , ca uneori se intersecteaza situatiile ii altceva , insa au ramas prea putin pesti ca sa o faci asa :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de SF » 06 Dec 2019, 15:18

johnnybravo scrie:
02 Dec 2019, 20:17

Daca ai recomandari, sunt apreciate mai mult fata de micile ironii afisate :)
Pai am facut :wink:

am zis de betele de hard rock , acuma daca tu te uiti la materiale , greutati , inele (nu gasesti nimic grav la alea japo in privinta asta ) si nu la felu in care se desfasoara stilu , ce mai pot face ?

Hai sa vedem treaba mai clar ! De ce ai nevoie in pescuitu cu softuri lestate , in cea ce priveste batu ? Lanseu , si aici treaba ii mai simpla decat la vobler , deorece ii o naluca totala cu o densitate mai mare si rezistenta de frecare mai mica , insa conteaza sa controlezi o naluca la adancime si in curent cateodata , drillu depinde , si mult , la salau nu ai nevoie de putere , la somn ii altceva , kil pe kil salaul ii unu dintre cei mai slabi pesti la bataie , dintre cei de prins la naluci , deci putere nu ai nevoie . Acuma , pai daca intra somnu ? Pai atunci poate ajungi sa pescuiesti cu bete capabile sa scoata somn la salau . Ca regula generala valabila oriunde in lume , intodeauna o sa intre pesti incontrolabili , imposibil de scos cu batu din mana in momentu ala , am renuntat de mult sa vad lucrurile in felu asta , adica nu dau la seabass cu un bat care poate scoate un amberjack , ii posibil sa nu prind destui seabass :wink:
Nu stiu ce o sa se inteleaga din toata asta :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Dec 2019, 18:46

SF- ule....te ''scuz'')))) Esti ''scuza'' ca tu oricum n-ai mai dat demult prin tara..Nu am inteles insa expresia ''o naluca totala cu o densitate mai mare''...Bag seama ca daca exista naluci ''totale'' apoi iegzista si naluci ''partiale''..))) Si apoi termenul de ''rezistenta la frecare'' chiar m-a pus serios pe ganduri..deci daca ''freci'' toata ziua pe un soft ie posibil sa il ...erodezi...??..ca doar are rezistenta mica la frecare...hmmm....acum imi dau seama cat de complex ie pescuitul la salau..n-as fi crezut..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 07 Dec 2019, 00:56

E drept ca majoritatea lansetelor de calamar de obicei sunt mai elastice , pentru a nu-l imprastia pe drum. Dar exista si modele care se preteaza pescuitului cu jig, la salau si as putea spune ca exceleaza si ofera mai multe avantaje fata de o lanseta "clasica" de jig (in mare parte cele de bass, ca au o pondere mare de utilizare in pescuitul salaului, la noi). Uneori practica contrazice teoria si mai e si chestia aia ca in pescuit nu exista retete imbatabile si nici reguli precise. Poate tocmai de aceea e atat de frumos sportul asta.

Scrie răspuns