Cele mai bune lansete de jig japoneze

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 01 Dec 2019, 23:10

Am testat batul (Argento Prototype GARPS-892LML), e fast dar e de vobler/lingura, am folosit jig de 9 si 12g, e ca o nuia, actiune de varf dar cu oscilatii in zona mediana cand jiguiesti. Partea cea mai aiurea e presupusul lanseu lung...am pus firul dupa clips pe distanta maxima ce am reusit-o apoi am pus mulineta pe Legend Elite LES86HF2, am dat maxim cu 2m mai putin cu el...
Am prins un strap agatat de burta cu el, drillul e atenuat de elasticitatea batului f mult. N-am apucat sa-l folosesc la vobler pe seara, mi-am continuat partida cu LE. Sper sa nu scada temperatura apei sa apuc sa fac o partida la vobler pe weekendul viitor.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 02 Dec 2019, 19:29

se poate considera TIRO MR (GOMTS-832M-MR sau GOMTS-922H-MR) upgrade fata de Legend Elite LES86HF2 ?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 02 Dec 2019, 20:54

Pai tu vrei sa faci upgrade inlocuind o lanseta data pana in 2 oz cu una pana intr-un oz ? Ti-am spus ca Argento s-ar putea sa nu fie ceea ce iti doresti ,dar te-au incantat mai mult materialele din care e facuta, in loc sa primeze aplicatia pentrucare o vrei.
Eu cand cumpar asa la "ghici" ,intai ma informez (pe forumurile straine) si vad cu ce naluci pescuiesc altii lanseta respectiva, dupa care iti poti face cat de cat o impresie uitandu-te la filmulete si nu in ultimul rand daca vad un anumit model ca 6 (de exemplu) sunt regular fast si doar 2 sunt fast, realizez ca blankul respectiv nu e unul de jig.
Ca inlocuitor ptr. St. Croix as alege un Aspro, minim GAPS-872MH , sau ideal GAPS-822H.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 03 Dec 2019, 11:44

1 oz sau 1 1/2oz, ma intereseaza sa lucreze ok cu 9g (fff rar folosesc 7g), cel mai des folosesc 12g pt ca cu 9g si 10lbs pp/sufix nu prea e ok la capitolul senzitivitate cand substratul nu e tare.

Recunosc, m-a vrajit Torayca T1100G, sa fie un material ce nu se preteaza pt jig?
Argento a ramas pt voblerit, daca nici SR-urile nu o sa le arunce mai bine fata de Sportex-ul meu de 3m 40-80g, atunci o sa-l bag probabil la vanzare pt cei care pescuiesc pe balti sau la biban :)

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 03 Dec 2019, 12:13

Una cu puterea pana in 1 1/2oz e putin probabil sa simta bine si sa se incarce optim cu 9 gr. Un Nuovo Tiro lucreaza optim in gama 7-17 gr si e peste St. Croix in majoritatea privintelor si pe asta ti-l mai recomandasem. Peste Nuovo Tiro o lanseta pursange de jig ar fi sa cauti un T. Russel 7-28gr, asta e rigida bine si simte f. bine. Eu am comandat Vivo Nuovo GNOVS-802M, asta e data 8-32 gr, doar ca inca nu a ajuns si nu-ti pot spune prea multe pana nu o pescuiesc.
Ar mai fi Tict Upsetter, din ce am studiat sunt bete f. bune de jig, rigide si stau bine si la capitolul senzitivitate.
Ca fir iti recomand ceva de la marcile consacrate x3 sau x4 (rezista mai bine la abraziune ca cele x8), avantajul e ca nu iau apa ca PP-ul, nu fac zgomot prea mare prin inele si la senzitivitate sunt peste PP, asta pe langa faptul ca se lanseaza mult mai bine ca PP. Iti recomand totusi folosirea unui inaintas mai lung de fluorocarbon, ideal sa folosesti nodul FG (e cel mai rezistent si "subtire" nod , trece f usor chiar si prin microinele).
In privinta T1100G ,cred ca se pot face atat lansete rigide cat si elastice cu acest nou material, depinde de procesul de fabricatie si de restul materialului cu care e combinat (aici cred ca sunt persoane mai competente care au studiat problema).
Ce stiu din ceea ce am citit, e ca lansetele facute cu acest compozit sunt mai senzitive si mai rezistente in sarcina.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 03 Dec 2019, 13:19

Dupa testul de duminica trecuta nu ma prea mai bazez pe faza asta cu incarcarea, tot timpul am pescuit cu bete supradimensionate ca si putere pt nalucile folosite si nu am avut probleme cu lansatul nalucilor mici....cand lansezi orice bat flexeaza in zmucitura si asa poate arunca acceptabil o naluca mica.

Daca ai sau are cineva TIRO MR, VIVO sau ASPRO mi-ar prinde bine un filmulet cu ea balanganita sa imi fac o idee, dintre toti amicii mei pescari pot zice ca am cel mai mic numar de bete pt ca am studiat si am mers pe recomandari inainte sa cumpar ceva si am evitat astfel tepele...

O sa ma uit dupa ce mi-ai zis mai sus, atentie mare, nu caut bat de jig, ci unul mai bun ca LES86HF2 :D

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 03 Dec 2019, 13:53

Tiro Nuovo e prea scurt.
Tict Upsetter S832H ar parea ce trebuie dar nu sunt convins de rezerva de putere?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 03 Dec 2019, 16:39

In titlul subiectului scrie ...lansete de jig, de asta ti-am facut recomandari in acest sens.
In pagina anterioara ai primit informatii despre Tiro MR si Aspro , cat despre scuturat...prefer sa ma uit la un filmulet de genul astuia, mi se pare mai elocvent decat scuturatul unui bat.

https://www.youtube.com/watch?v=cyl5vu1t9eg

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Zamfi » 03 Dec 2019, 16:59

Iti dau pe privat un telefon.Este un prieten care-l are si care da cu el pe Olt.Este puternic Tict-ul! si il considera peste SCV...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 03 Dec 2019, 17:13

tito, ma refeream la faptul ca nu caut un bat oarecare de jig ci unul mai bun (tot de jig) ca LE., merci de link
Zamfi, am primit, o sa-l sun, multumesc.

Scrie răspuns