Cele mai bune lansete de jig japoneze

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 08 Noi 2019, 22:51

intre timp m-am lamurit, Super Vivo e facut din T1100G complet iar Argento Prototype doar segmentul cu mandrina.... o sa incerc Argento Prototype avand avantajul lungimii pt pescuitul de pe mal

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 09 Noi 2019, 13:51

Astea japoneze oricum se incarca diferit in lanseu si cu o japo de 2,13 m vei obtine o distanta asemanatoare cu a uneia de 2,30-2,50 m. Vezi ca e un Tiro Nuovo 762M, scos recent la vanzare.

anunturi-vanzare-cumparare-numai-pescui ... 51466.html

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 09 Noi 2019, 21:24

merci, dar e sub Argento Prototype la capitolul materiale folosite :)

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 10 Noi 2019, 09:52

Ai pus mana pe Argento ala, ca s-ar putea sa nu fie ceea ce-ti doresti ?! E loterie sa cumperi o lanseta doar dupa specificatii, pe care nu ai pus mana, sau nu o are nimeni in posesie pentru a-ti da mai multe informatii.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 10 Noi 2019, 15:02

Nu am pus mana pe ea si nu e deloc populara....daca nu o sa fie buna de jig, o sa fie buna sper de voblerit, o sa revin cu review-uri.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 26 Noi 2019, 22:56

Mi-a venit Argento Prototype, la o prima impresie e teapa, mult prea firav fata de Legend Elite, nici nu stiu cat sa trag de el daca agat jigul in bolovani... sper sa-l testez pe weekend.
Un minus pt descrierea betelor pe site-ul producatorului, unele au diametrul varfului, altele si pe cel al cotorului, altele n-au nimic cum e cazul lui Argento Prototype.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 26 Noi 2019, 23:33

Mai degraba se rupe Legendul in agatatura sau cu un peste mare. Sa inteleg ca e prea elastica ? De jig asa la ghici as fi luat un Vivo Prototype sau un Aspro, modelele astea sunt facute de Graphiteleader pentru piata rusa. Si rusii pescuiesc in aceleasi conditii si dupa aceleasi specii ca si noi. Gasesti multe informatii pe forumurile rusesti , in special pe midacompany.ru .
Ca noile modele sunt scumpe, toate seriile cu "super", sunt facute cu noul compozit T1100G , mult mai rezistente si mai senzitive. Uite aici un filmulet elocvent in acest sens .

https://www.youtube.com/watch?v=vQ7D2kSdJyw

Si aici un filmulet cu fabrica Olympic, in care se pot vedea....multe

https://www.youtube.com/watch?v=QWbhCzPdHy8

Sa ne impartasesti impresii dupa ce o pescuiesti.

Avatar utilizator
isti87300
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 165
Membru din: 19 Mar 2015, 18:08
Localitate: Targu Mures

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de isti87300 » 27 Noi 2019, 10:09

Noul Calamaretti Prototype e la fel de firav. Ma asteptam sa duca peste 20g + guma dar mi-era teama sa dau si cu 18.O dezamagire mare pt. mine.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 27 Noi 2019, 10:38

Si mie imi era teama sa dau cu Nuovo Calamaretti H si cu 21 gr...dar am ajuns sa-l pescuiesc si cu jig de 32 gr si nu sughita, nu mai spun ca am tras de somni sariti bine de 20 kg si s-a comportat exemplar. Cred ca suntem obisnuiti cu alea americane de bass care ne inspira incredere si e normal ca atunci cand ne pica in mana o lanseta de la Graphiteleader sa avem temeri.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 27 Noi 2019, 11:50

tito scrie:
26 Noi 2019, 23:33
Mai degraba se rupe Legendul in agatatura sau cu un peste mare. Sa inteleg ca e prea elastica ?
nu e prea elastica ci e subtire rau pe varf :) E drept ca-i un ML dar mi-am luat si un Sportex Carat Special XT 2.40m 20g putere si fata si de asta e firav :)
De jig asa la ghici as fi luat un Vivo Prototype sau un Aspro, modelele astea sunt facute de Graphiteleader pentru piata rusa. Si rusii pescuiesc in aceleasi conditii si dupa aceleasi specii ca si noi. Gasesti multe informatii pe forumurile rusesti , in special pe midacompany.ru .
Ca noile modele sunt scumpe, toate seriile cu "super", sunt facute cu noul compozit T1100G , mult mai rezistente si mai senzitive. Uite aici un filmulet elocvent in acest sens .

As fi luat Super Argento care-i facuta complet (parerea mea) din T1100G comparativ cu Argento prototype care cred ca are doar segmentul de cotor din T1100G si nici ala complet cred, stratul de Kevlar e in zona mandrinei doar...
Vivo alea erau si ele pe lista preferintelor dar fiind pt piata ruseasca nu le-am gasit la dealeri in afara de Super Vivo care e de doua ori jumate mai scumpa si era riscul prea mare pt ceva ce poate nu mi-ar fi placut.

Scrie răspuns