recomandare fir BFS casting

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
gibinel
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 13 Sep 2016, 18:22

recomandare fir BFS casting

Mesaj de gibinel » 22 Aug 2019, 16:00

Salutare! Ce fir imi puteti recomanda pt incarcarea unui multiplicator de baitcasting BFS? (care este grosimea minima pe care o pot folosi si eventual chiar si un brand/model bun). Am observat ca majoritatea folosesc fluorocarbon pt aceasta aplicatie. Braid-ul nu este indicat? Multumesc!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: recomandare fir BFS casting

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Feb 2020, 16:14

gibinel scrie:
22 Aug 2019, 16:00
Salutare! Ce fir imi puteti recomanda pt incarcarea unui multiplicator de baitcasting BFS? (care este grosimea minima pe care o pot folosi si eventual chiar si un brand/model bun). Am observat ca majoritatea folosesc fluorocarbon pt aceasta aplicatie. Braid-ul nu este indicat? Multumesc!
Spune-ne si cu ce mulineta si lanseta pescuiesti. Sunt unele mulinete de la daiwa la care producatorul nu recomanda folosirea textilului (T3 Air si Stream Air parca.). La Shimano cred ca toate BFS-urile sunt ok pt textil. Eu ti-as spune sa folosesti grosimea maxima raportata la rezistenta firului scrisa pe lanseta ta. Pe majoritatea lansetelor iti este specificat CW (puterea intre x si xx grame) si un Line Test sau recommended line.

De exemplu daca scrie recommended line 8-10lb eu as recomanda sa folosesti 10lb care-i undeva la 4.5kg rezistenta. (asta-i mono / fluorocarbon) si ii aproximativ 0.6 - 0.8 PE. (aproximativul asta depinde de cate impletituri are PE-ul, dar poti sa-l iei ca un punct de plecare)

EX: Sunline Super PE X8 (asta-l folosesc de ani buni si nu m-a dezamagit.)

Daca vrei sa folosesti textile care nu-s super PE, eu as folosi ca etalon rezistenta data pt nylon (8-10lb)

Ex. PowerPro de 10lb

Sper ca nu te-am incurcat mai mult. :lol:
spinning la scobar

gibinel
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 13 Sep 2016, 18:22

Re: recomandare fir BFS casting

Mesaj de gibinel » 23 Apr 2020, 14:07

multumesc pt raspuns, cu intarziere...n-am mai intrat pe forum. Intre timp am achizitionat un Fir textil Varivas Avani Jigging Premium PE X4 200m Multicolor, de 0.6 lbs, de care sunt super multumit! Mulineta este un Shimano Scorpion.

Scrie răspuns