St. Croix Legend Elite

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de vgb » 19 Mai 2018, 16:53

L-am dat exemplu pe solorobalizas ca-i de la tine din batatura; credeam ca va stiti :mrgreen: Serios acu', conditiile alea din filmuletele lui se regasesc si pe aici, iar cand pestii sunt sensibil mai mari (dublu, triplu) fata de ce prinde el si papa chestii mari apare nevoia de supra-dimensionare. Gandeste-te ca voblerul mediu de bass e 2-3 oz, adica 60-90 g - de-aici nevoia de bat tzapan, fir gros etc. De-aia te-am contrazis la partea cu echipamentul subtire la striped bass. Aaa, iar in Cape Cod Canal se da cu cel mai supra-dimensionat echipament pt ca atunci cand intra pestele pe canal e cea mai mare concentratie de pescari pe metru patrat si daca iti pleaca pestele in lateral cativa zeci de metri e pierdut in alte fire si se ajunge la conflicte, taiat de fir si de cauciucuri in parcare ... https://www.youtube.com/watch?v=2Ptb-lQLGY0

Jon B chiar nu e bun de exemplu ... stiu ca e mare vedeta pe iutub, dar asta pt ca e showman, nu ca ar fi pescar f bun ... iar media de varsta a abonatilor lui e pe la 10-12 anisori.

Grouper, amberjack, cobia - ehe, astea visez si eu sa prind. N-am adunat sub centura suficiente ore pe malul oceanului sa zic ca am ajuns sa inteleg miscarea, dar mi-am propus sa insist 8) Iar cand mi-am fixat asa tinte, am ajuns sa achizitionez si echipament (cred eu) adecvat si asta mi-a deschis noi perspective. Iar acu' folosesc si la bassii de apa dulce tot echipament asa-zis de apa sarata, iar in majoritatea situatiilor il gasesc mai util.

Eniuei, ma opresc aici ca deja am deviat prea mult off topic :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Mai 2018, 07:43

N-am mai dat demult o geana pe aici satul de autosuficienta un
ora si ce sa vezi , cum dau un click ce gasesc..?? Intreaba omul de pescuit medium light cu st. croix, si se trezeste cu profesoru' de pescuit oceanic , un fel de alanhawk versiunea grobiana, dandu-si cu parerea despre lansete de pescuit fineturi la salai mioritici in timp ce iel strecoara apa cu ghioage pentru naluci de la suta de grame in sus..

@Tzucs...strict la subiect, St. Croix este o firma de top acolo la ei, dincolo de ocean. Au produse de calitate si produse mai putin calitative, dar si mai ieftine ca orice firma.Nu vreau sa iti impui capul cu tot felul de teorii, dar in general , producatorii americani lasa ca amprenta pescuitului la bass sa isi puna pecetea pe genul lor de lansete. Astfel , cele de bass , au o actiune agresiva, majoritatea cu putere mare in prima treime, caracteristica asta venind din filozofia '' care pe care'' , adica ei nu prea se omoara cu drilurile, avand tendinta sa smulga bassul din apa, cat mai repede cu piutinta..Japonezii au lansete fast mai progresive. Ele sunt rapide la intepare , dar in dril blankul este mai elastic, mai permisiv..Si americanii au genul asta de actiuni , dar la alte specializari decat bass..Acuma fiecarea cum ii place, dar in general , daca pescuiesti la distante mari fata de tine, curent , vant , agataturi, pesti cu atac discret de multe ori cum este salaul, atunci merge mai bine o lanseta cu o actiune fast agresiv, daca conditiile de mai sus sunt in limite mai spre normal, atunci merg si lansetele cu actiune fast progresiv, permit fire mai subtiri, drilurile sunt mai sigure..

Sa spui despre o lanseta de bass ca este depasita cum zice asta de se da profesor (SF) ii ca si cum ai zice ca in bucatarie nu ai nevoie si de satar, e suficient un cutit de taiat painea..Mno, pareri si pareri..

Ceea ce este de subliniat la lansetele americane in general, si la cele de bass in special este gripul de multe ori prea scurt..ei pescuiesc mult din barca si din aproape pe sub pontoane, crengi,etc, asadar gripul lansetei este scurt si lanseta cam pica in bot, ceea ce nu-i gresit in anumite circumstante, insa in alte circumstante deranjeaza putin, insa nu intr-atat incat sa nu poti pescui.Din acest motiv multi prefera trendul custom pe blankuri americane ori japoneze..

Producatorii europeni au sesizat aceasta tendinta si au scos pe piata modele preluate de la americani si japonezi ,insa putin mai bine adaptate la pescuitul european. Sunt modele de te doare minte la preturi mai mult decat atractive cu nimic mai prejos in materiale, componenete,finisaje si concept decat cele de peste ocean.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de Spring » 20 Mai 2018, 11:03

Da de asta ce ziceți?
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Tzucs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 16 Iun 2008, 20:40
Localitate: bacau

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de Tzucs » 23 Mai 2018, 02:29

semlecangheorghe scrie:N-am mai dat demult o geana pe aici satul de autosuficienta un
ora si ce sa vezi , cum dau un click ce gasesc..?? Intreaba omul de pescuit medium light cu st. croix, si se trezeste cu profesoru' de pescuit oceanic , un fel de alanhawk versiunea grobiana, dandu-si cu parerea despre lansete de pescuit fineturi la salai mioritici in timp ce iel strecoara apa cu ghioage pentru naluci de la suta de grame in sus..

@Tzucs...strict la subiect, St. Croix este o firma de top acolo la ei, dincolo de ocean. Au produse de calitate si produse mai putin calitative, dar si mai ieftine ca orice firma.Nu vreau sa iti impui capul cu tot felul de teorii, dar in general , producatorii americani lasa ca amprenta pescuitului la bass sa isi puna pecetea pe genul lor de lansete. Astfel , cele de bass , au o actiune agresiva, majoritatea cu putere mare in prima treime, caracteristica asta venind din filozofia '' care pe care'' , adica ei nu prea se omoara cu drilurile, avand tendinta sa smulga bassul din apa, cat mai repede cu piutinta..Japonezii au lansete fast mai progresive. Ele sunt rapide la intepare , dar in dril blankul este mai elastic, mai permisiv..Si americanii au genul asta de actiuni , dar la alte specializari decat bass..Acuma fiecarea cum ii place, dar in general , daca pescuiesti la distante mari fata de tine, curent , vant , agataturi, pesti cu atac discret de multe ori cum este salaul, atunci merge mai bine o lanseta cu o actiune fast agresiv, daca conditiile de mai sus sunt in limite mai spre normal, atunci merg si lansetele cu actiune fast progresiv, permit fire mai subtiri, drilurile sunt mai sigure..

Sa spui despre o lanseta de bass ca este depasita cum zice asta de se da profesor (SF) ii ca si cum ai zice ca in bucatarie nu ai nevoie si de satar, e suficient un cutit de taiat painea..Mno, pareri si pareri..

Ceea ce este de subliniat la lansetele americane in general, si la cele de bass in special este gripul de multe ori prea scurt..ei pescuiesc mult din barca si din aproape pe sub pontoane, crengi,etc, asadar gripul lansetei este scurt si lanseta cam pica in bot, ceea ce nu-i gresit in anumite circumstante, insa in alte circumstante deranjeaza putin, insa nu intr-atat incat sa nu poti pescui.Din acest motiv multi prefera trendul custom pe blankuri americane ori japoneze..

Producatorii europeni au sesizat aceasta tendinta si au scos pe piata modele preluate de la americani si japonezi ,insa putin mai bine adaptate la pescuitul european. Sunt modele de te doare minte la preturi mai mult decat atractive cu nimic mai prejos in materiale, componenete,finisaje si concept decat cele de peste ocean.
Am primit si eu un raspuns mai la subiect. Lanseta a fost comandata :D .Astept cu nerabdare sa o primesc si sa o testez.Sper sa revin cit mai curind cu aprecieri.
“Daca nu ai pierdut un peste, inseamna ca nu ai prins prea multi”

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de SF » 25 Mai 2018, 19:15

semlecangheorghe scrie:.Acuma fiecarea cum ii place, dar in general , daca pescuiesti la distante mari fata de tine, curent , vant , agataturi, pesti cu atac discret de multe ori cum este salaul, atunci merge mai bine o lanseta cu o actiune fast agresiv, daca conditiile de mai sus sunt in limite mai spre normal, atunci merg si lansetele cu actiune fast progresiv, permit fire mai subtiri, drilurile sunt mai sigure..

Sa spui despre o lanseta de bass ca este depasita cum zice asta de se da profesor (SF) ii ca si cum ai zice ca in bucatarie nu ai nevoie si de satar, e suficient un cutit de taiat painea..Mno, pareri si pareri..

Ceea ce este de subliniat la lansetele americane in general, si la cele de bass in special este gripul de multe ori prea scurt..ei pescuiesc mult din barca si din aproape pe sub pontoane, crengi,etc, asadar gripul lansetei este scurt si lanseta cam pica in bot, ceea ce nu-i gresit in anumite circumstante, insa in alte circumstante deranjeaza putin, insa nu intr-atat incat sa nu poti pescui.Din acest motiv multi prefera trendul custom pe blankuri americane ori japoneze..

Producatorii europeni au sesizat aceasta tendinta si au scos pe piata modele preluate de la americani si japonezi ,insa putin mai bine adaptate la pescuitul european. Sunt modele de te doare minte la preturi mai mult decat atractive cu nimic mai prejos in materiale, componenete,finisaje si concept decat cele de peste ocean.
Vezi unde te impusti singur in picior sau tre sa-ti explic :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ma , unu dintre argumentele tale acum doi ani , ca acolo ii postu :wink: , era ca pe spin perucile se desfac mai greu decat pe cast , ca intre timp te-ai convins singur ca nu-i asa ii altceva :lol: :lol: , ai incercat marea cu degetu la musca si ai dat lectii la batrani aici pe forum , mai mult , am dedus ca o sa dai lectii , si pe acolo is posturile :wink: , c aasa o sa se intample :wink:
Dumitru are o vorba pt astia , wanabe :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Mai 2018, 16:40

Imi place da tine... maxim....n-ai prins in viata ta un salau peste 10 kile, n-ai habar ce inseamna un pescuit de finete da' iti permiti ipoteze de genu' ''firma aia e depasita''.. :mrgreen: :respekt:

In plus asa de ''sigur'' esti pe tine, incat cauti sustinere la unii , citandu-i.... :lol1:
....maxim... :lol: :lol: :lol: cumetriile mai vechi din haita nu se uita usor..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns