Mulinete spinning Abu Garcia - Revo

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Mikipcn
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 190
Membru din: 12 Mai 2012, 10:44

Mulinete spinning Abu Garcia - Revo

Mesaj de Mikipcn » 08 Apr 2018, 20:09

Salutare.
Pana la deschidere am nevoie de o mulineta noua pentru pescuit la avat pe rau.
Cum mai nou Daiwa maraie, Shimano nu e unsa , reparate de noi.... ma gandesc sa incerc un brand mai putin utilizat la noi (sau asa cred eu) Abu Garcia . Nefiind multi utilizatori , nu sunt multe informatii poate ca si de aceea nu au asa multe ,,reclamati,, .
Momentan ma gandesc la aceasta:
http://www.totalfishing.ro/mulineta-abu ... 68612.html
Cat de mare este fata de Shimano 2500?
Rog posesori acestor seri de mulinete cand pot sa lase cateva impresii despre ele.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Mulinete spinning Abu Garcia - Revo

Mesaj de stefanflorin » 09 Apr 2018, 19:00

Recent mi-am achizitionat un STX20, am vreo 3 partide scurte cu aceasta mulineta. As putea spune ca e o mulineta de calitate in felul cum e construita si materialele folosite. Vaselina din ea insa nu mi-a inspirat incredere si am fost nevoit sa o curat si sa o ung ca sa imi calmez piticii, desi avea suficienta pe angrenaje. Imi place carcasa care la exterior este din carbon dar care inglobeaza un sasiu din aluminiu, si cu toate astea e foarte usoara, chiar foarte inovativa constructia acestor serii.
Urasc atarnatorii!

Mikipcn
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 190
Membru din: 12 Mai 2012, 10:44

Re: Mulinete spinning Abu Garcia - Revo

Mesaj de Mikipcn » 10 Apr 2018, 08:48

Merci Stefan .
Afara vad ca au review-uri bune , dar ca si la noi din zece utilizatori vine unul cu pitici xxl care o desfinteaza.
Comparativ cu marimiile de la shimano , cat de mare/mica este?
I-mi place cum arata si rocket revo care vad ca are unu din cele mai mari rapoarte de recuperare.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Mulinete spinning Abu Garcia - Revo

Mesaj de stefanflorin » 10 Apr 2018, 14:34

Marimea 20 e ceva mai mica decat 2500 Shimano, undeva intre 2000 Daiwa si 2500 Shimano, diferenta la diametrul tamburului fiind de vreo 2-3mm mai putin fata de Shimano (ochiometric).
Urasc atarnatorii!

Scrie răspuns