megabass versus st. croix .

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de grey-wolf » 11 Mar 2018, 23:20

gigi . 19 scrie:Megabass Orochi Onikirimaru Great Lakes F5-70X4S sau
St Croix Legend Elite ES70MF ptr pescuitul salaului ,
multumesc !
Daca vrei ST Croix poti sa il probezi pe al meu ( custom nu fabrica ) . Megabass nu iti pot oferi la proba ca nu am .
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
Beastmaster
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 23 Noi 2011, 22:56
Localitate: Timisoara

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de Beastmaster » 12 Mar 2018, 13:18

gigi . 19 scrie:Megabass Orochi Onikirimaru Great Lakes F5-70X4S sau
St Croix Legend Elite ES70MF ptr pescuitul salaului ,
multumesc !
Pareri personale: Megabassul mentionat e mult prea moale pentru un pescuit corect la jig. Elite-ul in schimb mi se pare super ok pentru jig, chiar daca tinde usor spre polivalenta (mie imi plac lansetele de jig o idee mai permisive pe varf - nu sunt fan "rangi")

Daca vrei neaparat ceva de la Megabass, mai adecvat pentru jig si sa duca 17 gr, ar fi Evoluzion F3.1/2-69ti-S (dealtfel, o serie foarte reusita de lansete). :respekt:

gigi . 19
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 05 Iul 2013, 07:48

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de gigi . 19 » 12 Mar 2018, 14:20

Daca vrei neaparat ceva de la Megabass, mai adecvat pentru jig si sa duca 17 gr, ar fi Evoluzion F3.1/2-69ti-S (dealtfel, o serie foarte reusita de lansete). :respekt:

Multumesc !
De senzitivitate ce poti sa-mi spui , este la nivelul legendului ?

gigi . 19
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 05 Iul 2013, 07:48

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de gigi . 19 » 12 Mar 2018, 14:24

Daca vrei ST Croix poti sa il probezi pe al meu ( custom nu fabrica ) . Megabass nu iti pot oferi la proba ca nu am .[/quote]

Cand ies , o sa te sun .

Avatar utilizator
Beastmaster
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 23 Noi 2011, 22:56
Localitate: Timisoara

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de Beastmaster » 12 Mar 2018, 15:49

gigi . 19 scrie:Daca vrei neaparat ceva de la Megabass, mai adecvat pentru jig si sa duca 17 gr, ar fi Evoluzion F3.1/2-69ti-S (dealtfel, o serie foarte reusita de lansete). :respekt:

Multumesc !
De senzitivitate ce poti sa-mi spui , este la nivelul legendului ?
Evoluzion e cu mult peste. Pescuiesc in paralel mai tot timpul Xtreme 7' pana in 21 gr (spinning) si Evoluzion 7' pana in 28 gr (casting). Feeling-ul e mult mai detaliat, mai rafinat si mai precis la Evoluzion.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de Spring » 13 Mar 2018, 07:51

Beastmaster scrie:
gigi . 19 scrie:Daca vrei neaparat ceva de la Megabass, mai adecvat pentru jig si sa duca 17 gr, ar fi Evoluzion F3.1/2-69ti-S (dealtfel, o serie foarte reusita de lansete). :respekt:

Multumesc !
De senzitivitate ce poti sa-mi spui , este la nivelul legendului ?
Evoluzion e cu mult peste. Pescuiesc in paralel mai tot timpul Xtreme 7' pana in 21 gr (spinning) si Evoluzion 7' pana in 28 gr (casting). Feeling-ul e mult mai detaliat, mai rafinat si mai precis la Evoluzion.
Beastmaster pot face te rog un mic review la xtremul ăla de 7’M.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de SF » 13 Mar 2018, 17:10

Chiar daca as avea 5 vieti si le-as pescuii toate , nu mi-as cumpara niciunu din betele astea , am pescuit amandoua , sincer St. Croix ii printre cele mai penibile bete posibile ,Megabass ii versiunea japo a prostiei americane , enjoy it :lol: :lol: :lol: Au vreo doua naluci care le-au nimerit , in rest ....cine pescuieste cu un Megabass reel :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Mar 2018, 18:03

Tu oricum te lasi de pescuit asa ca ce-ti mai pasa :D ??
Mai oleaca si te vad la stiri legat in lanturi pe soseaua pe unde ar trebui sa treaca camionul cu loturile de Saltiga pe primul trimestru al lui 2018 :lol1: :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Beastmaster
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 23 Noi 2011, 22:56
Localitate: Timisoara

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de Beastmaster » 13 Mar 2018, 22:04

SF scrie:Chiar daca as avea 5 vieti si le-as pescuii toate , nu mi-as cumpara niciunu din betele astea , am pescuit amandoua , sincer St. Croix ii printre cele mai penibile bete posibile ,Megabass ii versiunea japo a prostiei americane , enjoy it :lol: :lol: :lol: Au vreo doua naluci care le-au nimerit , in rest ....cine pescuieste cu un Megabass reel :lol: :lol: :lol:
Poti sa dai 2-3 exemple de lansete care sunt, dupa parerea ta, la polul opus celor 2 (Xtreme si Evoluzion) in acelasi segment de pret ?
Daca Xtreme e catalogata drept cea mai penibila lanseta posibila, iar Evoluzion e conform afirmatiilor tale... cu tot respectul, tind sa cred ca nu stii despre ce vorbesti. Ori folosesti cuvinte la care nu le intelegi sensul. Altfel nu imi explic :respekt:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: megabass versus st. croix .

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Mar 2018, 06:07

Lasa-l..el pescuieste cu pari de fasole si mulinete de la kil' in sus..ce simt crezi poa' sa aiba??
Pescuieste la pesti oceanici cu naluci de sute de grame si combo-uri in clasa aia de greutate , da' el e apt sa emita parerei despre clase medium (care prin comparatie cu pescuieste el sunt light si ultralight)si pescuit la salau..
Zi-i sa puna ceva capturi de salai sa vezi , stie macar despre ce pescuit se vorbeste aici?
Stie macar cum e sa pescuiesti salau ,stiuca si somn pe ape suprapescuite??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns