Mulineta de forta usoara - spinning

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de spiridusul » 28 Feb 2018, 21:13

La cat este Pennul raportat la Catalina, eu zic ca merita incercat. In perioada asta se gaseste sub 80 euro 3500 SSV...eu zic ca fata de Catalina merita, daca nu pescuiesti intensiv.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de crapmaniacul » 28 Feb 2018, 21:30

zvic scrie:Acuma ma gandesc ca poate mai bine luam un battle 2. Ala de 3000 e mai usor.
Penn-urile atat cat le-am vazut eu - Conflict si Battle 2 - sunt mulinete de buget insa corecte la banii ceruti ptr ele. Daca nu esti pretentios tare poti pescui cu ele linistit isi vor face treaba. Dar sa nu uiti ca e o mulineta de 350 de lei aprox, deci nu abunda in calitati si finetzuri, insa este durabila. Daca asta cauti o sa fi probabil multumit de ea o vreme.
Insa nu-i mai putin adevarat, eu am patit-o de cateva ori, ca de asemenea mulinete te plictisesti destul de repede, nu ofera foarte multe pescarului si ai vrea ceva mai cu staif dupa o vreme.
Dupa un an jumate de tras de un Penn (oricare) o sa vrei o mulineta durabila care sa mearga mai fin si mai precis, sa ruleze pe aer, o sa vrei o frana care sa plece lin si constant fara mici ezitari si semi-poticniri, pe care sa o reglezi mai exact si atunci daca iti place jiggingul mai greu o sa incepi sa te uiti spre Certate Hyper Custom 4000, Certate Hyper Digigear, Catalina, Saltiga, TP/Stella SW, Biomaster SW. Dupa 50,000 km cu un Logan tot vrei sa te dai macar cu un Passat nou daca nu e loc inca de un Mercedes nou.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de George1985 » 02 Mar 2018, 10:49

spiridusul scrie:La cat este Pennul raportat la Catalina, eu zic ca merita incercat. In perioada asta se gaseste sub 80 euro 3500 SSV...eu zic ca fata de Catalina merita, daca nu pescuiesti intensiv.
Se merita incercate.
Bune Pennurile, dar nu as pescui o zi intreaga cu unul. Te lasa mainile, picoarele...frane slab calibrate pt spinn si constructie simplista(nu atrag ochiul).
Mulinete robuste pe care le-as folosi fara frica la stationar. Ma refer la cele cu raport mic de recuperare.
Cele cu raport mare, cum e Battle, nu au forta suficienta. In plus la modelele de 3000 nu aveau buton antirevers... :wallbash:
Totusi cam slaba prezentarea lor in magazine, cel putin pe unde am umblat eu...poate au mai schimbat cate ceva prin ele si se invart mai bine pt spinn. Constructia robusta este perfecta pt Dunare.
Nu m-ar deranja sa scada putin la gramaj prin folosirea unui rotor din carbon compozit.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 02 Mar 2018, 11:10

Spinfisher 3500 e cam cat bradia 2500r la dimensiune tambur si rotor. Recupereaza 7 cm in plus fata de bradia (fata de alte penn care au tambur mai mare si recupereaza mult mai mult). Cantareste 120gr in plus. E zdravana !!!

Fata de BG3500 e mult mai mic tamburul si rotorul si mie mi se pare mai puternica. Problema e ca vb de bg din amintiri ca am dat-o de ceva vreme, iar spinfisherul nu l-am pescuit inca. In orice caz la constructie pare mult mai solida decat BG.

Daca e sa fac o comparatie intre penn si daiwa, nu vad de ce ar fi mai obositoare penn 3500 decat daiwa bg 3500.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de SF » 03 Mar 2018, 12:47

crapmaniacul scrie:
zvic scrie:Acuma ma gandesc ca poate mai bine luam un battle 2. Ala de 3000 e mai usor.
Penn-urile atat cat le-am vazut eu - Conflict si Battle 2 - sunt mulinete de buget insa corecte la banii ceruti ptr ele. Daca nu esti pretentios tare poti pescui cu ele linistit isi vor face treaba. Dar sa nu uiti ca e o mulineta de 350 de lei aprox, deci nu abunda in calitati si finetzuri, insa este durabila. Daca asta cauti o sa fi probabil multumit de ea o vreme.
Insa nu-i mai putin adevarat, eu am patit-o de cateva ori, ca de asemenea mulinete te plictisesti destul de repede, nu ofera foarte multe pescarului si ai vrea ceva mai cu staif dupa o vreme.
Dupa un an jumate de tras de un Penn (oricare) o sa vrei o mulineta durabila care sa mearga mai fin si mai precis, sa ruleze pe aer, o sa vrei o frana care sa plece lin si constant fara mici ezitari si semi-poticniri, pe care sa o reglezi mai exact si atunci daca iti place jiggingul mai greu o sa incepi sa te uiti spre Certate Hyper Custom 4000, Certate Hyper Digigear, Catalina, Saltiga, TP/Stella SW, Biomaster SW. Dupa 50,000 km cu un Logan tot vrei sa te dai macar cu un Passat nou daca nu e loc inca de un Mercedes nou.
Penn, in speta Spinfisher V , ii o mulineta sub 200 euro , sau pana in 200 , apta pt. pescuit cu reactive mari .Nu cred ca Biomaster SW face fata la un astfel de pescuit , daca nu vrei sa treci pe 6000 . Din ce ai enumerat ii suficienta pt. jigging greu la Dunare , desi poate imi spui ca dai cu 150 de gr si atunci un 4000 nu mai merge :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de SF » 03 Mar 2018, 12:58

George1985 scrie:
spiridusul scrie:La cat este Pennul raportat la Catalina, eu zic ca merita incercat. In perioada asta se gaseste sub 80 euro 3500 SSV...eu zic ca fata de Catalina merita, daca nu pescuiesti intensiv.
Se merita incercate.
Bune Pennurile, dar nu as pescui o zi intreaga cu unul. Te lasa mainile, picoarele...frane slab calibrate pt spinn si constructie simplista(nu atrag ochiul).
Mulinete robuste pe care le-as folosi fara frica la stationar. Ma refer la cele cu raport mic de recuperare.
Cele cu raport mare, cum e Battle, nu au forta suficienta. In plus la modelele de 3000 nu aveau buton antirevers... :wallbash:
Totusi cam slaba prezentarea lor in magazine, cel putin pe unde am umblat eu...poate au mai schimbat cate ceva prin ele si se invart mai bine pt spinn. Constructia robusta este perfecta pt Dunare.
Nu m-ar deranja sa scada putin la gramaj prin folosirea unui rotor din carbon compozit.
George , si daca te duci la tropic unde dau cu bete de 350 si mosoare de un kil aproape :wink: Ce faci , un pescuit asa pe margine , la pestisori , cu echipament light , un 4000 si bat pana in 40 de gr casting weight ?
Daca te lasa miinile si picioarele sa nu zic de musca , sau aia is inumani :lol:
Vezi cat cantareste un Saltiga Expedition 6500 sau un Stella 20 000 , ce crezi , ca se pun doi si pescuisc pt. ca cantareste prea mult !
Sculele astea exsita , si o spun de multa vreme , ii aici unde lumea se plange de greutate de parca am fi handicapati , nu se plange atat lumea ca aici , intri pe alte forumuri , pe alte limbi si nu vezi atata taifas pe tema greutatii echipamentului

Si butonu antirevers la ce serveste :?: , incurca , ii un accesoriu in plus , nu exista de ani de zile pe modelele cele mai tari , nu poti sa te agheti de antirevers si greutate (nu vorbim de extreme , normal ca nu face sa dai la salau cu ceva de 400 gr ) in ziua de azi , nu-s argumente !
Daca o sa te iei dupa asta o sa ajungi cu tot felu de stifturi pline de plastic .

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de George1985 » 03 Mar 2018, 17:41

Deja nu mai vorbim de multinete usoare...SF-ule.
Nu avem nici pestii, nici nu se folosim naluci de tipul celor de pescuit marin...am vazut cateva naluci "medii".. :lol: Pe acolo un bat ML inseamna altceva :lol:
Pt apele noastre este de ajuns un echipament de maxim 500-600gr la spin.
In cazul meu un bat de 2.70m si 170gr+o mulineta de @300gr este echipamentul obijnuit. Un ML inseamna bat de @140gr si mulinta de @240gr.
Pt unii astea sunt deja haltere... :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de SF » 13 Mar 2018, 16:38

George , ideea ii ca exista mulinete si bete mult mai grele si ca oamenii le folosesc , sa bagi drept argument cateva gr in plus de mulineta sau bat ii....vezi si tu !

Evident , daca se poate se reduce greutatea , insa automat duce la pierderea fortei as zice :wink:

Acuma am vazut noul Caldia , extrem de usor pt. ce ofera ca prestatii , fiabil , capabil , hai sa-l cumparam :D Daca merge treaba si se dovedeste fiabil trec si restu pe aceasi formula desi modelele alea extreme au trecut la mai multe grame in ultimii ani :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Mar 2018, 18:44

Evident , daca se poate se reduce greutatea , insa automat duce la pierderea fortei as zice :wink:

Inca prostie mai mare zisa cu atata nonsalanta nu am mai auzit :lol1: :lol1:
Forta unei mulinete este data de raportul rotilor dintate si nu are nici o legatura cu greutatea acesteia.
Nu o sa imi pierd timpul sa iti explic despre proprietatile materialelor neferoase prelucrate prin diferite metode si nici despre geometria rotilor dintate, iti zic doar atat..inainte sa emiti teorii din astea ar fi indicat sa te intrebi daca poti sustine ceea ce spui..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 16 Mar 2018, 07:27

Gigi, omul zicea altceva, citeste printre randuri. E vorba ca in cursa de usurare a mulinetelor acestea au devenit mai putin robuste si fiabile, respectiv nu pot gestiona situatii mai solicitante. Si exemplul era cu mosoarele alea destinate conditiilor acestea, care chiar au crescut in greutate.

Iar raportul de recuperare nu e totul, poate sa aiba raport de 4 la 1 daca are manivela scurta si sa fie mai putin fortoasa decat 6 la 1 cu manivela lunga. Pentru ca raportul de recuperare e doar o parte din ecuatie, mai ai si manivela, rotorul, tamburul ... De exemplu o mulineta cu roata dintata mica e mai puternica (forta de recuperare=efort depus pentru a recupera naluca cu viteza identica) fata de una cu roata dintata mare, toate celelalte fiind egale.

Iar ca si contraexemplu pentru mulineta de forta as da chiar seria Daiwa LT, ballistic 4000 cu 26lb frana, sincer eu mai bine merg cu spinnfisherul daca am aplicatii la care sa folosesc frane de alea, nu ca nu as putea mulina dar daca intra un pestan de ala ma tem ca se face praf. Aceeasi senzarie am avut-o cu BG3500 pentru pescuit la somn, cand ma uit la rotorul ala si aia macar are corp zdravan. Altfel la ce naluci folisesc as putea pescui cu 2500.

Scrie răspuns