Mulineta de forta usoara - spinning

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de spiridusul » 27 Feb 2018, 23:54

SF, multumesc pentru impresii. Eu am pus firul pe Slammerul meu 260, astept cu mare interes sa ma duc sa testez mulineta. La cat am dat pe ea, daca si aceasta ma multumeste, devine a doua mulineta noua cumparata sub 50 euro de care sunt incantat. M-am uitat si la Spinfisher 3500 SSV, cred ca este urmatoarea pe lista.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 28 Feb 2018, 07:01

Acuma ca tot suntem pe subiect, de slammer 3 ce pareri aveti?

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de spiridusul » 28 Feb 2018, 07:14

zvic scrie:Acuma ca tot suntem pe subiect, de slammer 3 ce pareri aveti?
Eu nu stiu, nu am vazut, nu am tinut-o-n maini ca sa pot sa imi fac o impresie.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 28 Feb 2018, 14:27

Penn spinfisher v 3500 - tocmai a fist livrata. Prima minciunica e greutatea afisata pe site, pe cutie scrie 407gr. Cand ajung acasa o cantaresc si revin cu informatia. A doua constatare e legata de cat de greu se invarte, merge chiar greu, fluid dar greu. Dupa cca 1h de stat pe birou s-a mai incalzit si merge ceva mai usor. Deci e plina de vaselina si la frig se ingroasa.

In rest e un tanc de mulineta, tamburul surprinzator de mic, o sa compar acasa cu celelalte. Manivela e de 60mm, zdravana bine. Rotorul nu flexeaza deloc. Galetul e mai mare decat la daiwa bg3500 si toata constructia pare foarte zdravana. Asa la rece, comparata cu BG3500, daca le-as tine pe amandoua in mana in magazin, as alege spinfisher pentru ca pare mult mai solida.

O sa pun un power pro de 30lb si sper sa reusesc sa o testez in weekend.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de SF » 28 Feb 2018, 14:46

zvic scrie:Nu stiu ce sa zic de Catalina aia, mie air rotor nu imi inspira incredere la marimi mari, asa am avut BG3500 si puteam ramane cu aia.

Ma tot uit la Penn de cand a zis SF de ele si au unele modele chiar interesante. Nu am mai vazut niciodata un penn dar par zdravene din descrieri. O sa testez spinfisherul ala, poate in weekend daca se mai incalzeste.
PAi CAtalina ii mai tare ca toate , insa ii dublu fata de cat vrei tu si cantareste mai mult , 430 de gr. daca nu ma insel , insa cu aia cu minime intretineri pescuisti o viata , ii peste Stella si TP SW in cea ce priveste tenacitatea , si cu diferenta !

Daca ar face sub 3500 , atat Catalinas cat si Saltigas , Stella s-ar duce pe pluta rapid !

Daca te apuci sa te uiti la videos de shore jigging , marea majoritate pescuiesc cu Saltigas si CAtalinas :wink: , oriunde in lume :wink:

Asta ii ce se pescuieste acuma , ca tot intreaba unii in fiecare an despre Grecia

https://www.youtube.com/watch?v=37lnehiRSow

Nalucile , pilkere , adica jiguri , merg de la 30 la 150-200 gr , tre sa smucesti de bat ca sa ai efect , nu poti merge cu mosoare care nu fac fata :wink:

Cele mai ieftine si-n marimi relativ mici is Penn , in rest Catalina si Saltiga , TP SW sau Stella SW , insa daca va uitati ii o diferenta de greutate intre TP pentru apa dulce si ala marin , la fel Stella , insa nici alea nu se fac in marimi mici , banuisc ca nu poti scadea greutatea nicicum , ii normal.

Cu Air Rotor se pescuiesc pesti care-ti indoaie genunchii Zvac , cu fire de 80 de lb si leader de 200 lb :wink: , neincrederea ta ii sa zicem un fel de fobie :wink:

Insa , ii de mentionat o treaba , niciuna din sculele marine is gandite pentru turbiditatea raurilor mari , marea nu are atata praf , mal , nisip in suspensie cat un rau , exceptie pe furtuna serioasa insa atunci nu poti iesi si deci nu pesacuiesti , ii posibil sa trebuiasca sa cureti mulineta mai mult decat io :wink: , si atunci un Penn ieftin si simplu ii mai usor de intretinut poate .

Crapmaniac , Biomaster SW ii mosoru meu de spin conventional si gume in mare , o sa-mi cumpar inca unu ca vad ca-s in oferta , am avut vreo 3-4 no-lines cu el si ii un pic afectat , insa intodeauna o sa fie pesti imposibili , krakeni cum ii numesc io :lol: 4000 XG ,incredibil cat de natural ii sa-l manuiesti :wink:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 28 Feb 2018, 15:07

Poate ca air rotor e un piticut de-al meu, folosesc astfel de mulinete de vreo 5ani, certate, BG, Prorex ...

Mie mi se par fragile, ok pe bete de salau pe balta ...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de SF » 28 Feb 2018, 15:32

Daiwa Saltiga are doua super modele , Expedition si Dogfight , de la 5500 in sus daca nu ma insel , vine vorba ca Dogfight vine de la Doggie , Dog Teeth Tuna , o bestie dificil de tinut ,se zice ca-i maximu kil pe kil , deci in cea ce priveste mosoare , (alea de cast nu se apropie nici la 25% , ca sa ne intelegem , is alea de trena , de la 2 kile in sus ) nu prea mai exista nimic peste , si daca astea au air rotor ..... :wink:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 28 Feb 2018, 17:59

Mno, mi-am luat penn de care mi-ai zis tu, acuma nu mai e buna? :D Nu trec inapoi pe airrotor deocamdata ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de crapmaniacul » 28 Feb 2018, 19:49

zvic scrie:Mno, mi-am luat penn de care mi-ai zis tu, acuma nu mai e buna? :D Nu trec inapoi pe airrotor deocamdata ...
Iti zisei de Catalina ca e arma mortală, e o Saltiga mai de buget , fix cum e Bradia pe lângă Certate. Am avut o Catalina noua de 3500 pe care am invartit-o mult si am citit destul despre ea, e top pe marin, dar tu Batman Batman aruncași banii pe sărăcia de Penn.
Dar nu-i bai ca duce destul si Pennul dar daca avea si el ceva finete si stil ... Spor.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 28 Feb 2018, 21:11

Acuma ma gandesc ca poate mai bine luam un battle 2. Ala de 3000 e mai usor.

Scrie răspuns