Mulineta de forta usoara - spinning

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 26 Feb 2018, 23:00

@SF

Eu ma gandeam la reactive, nu la jiguri. Am un bat pe drum, tot mai scurtutz, 7'6".

La manivela asa e, doar ca ma intereseaza acel efort la mulinare.

Mersi de sugestia cu spinfisher, la prima vedere pare ce cautam desi are 6.2:1 are tambur mai mic si doar 76cm pe tura, interesant. Cred ca o sa o testez.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de Spring » 26 Feb 2018, 23:12

Zvic, jigging-ul ala de care zice SF e mai agresiv decat pescuitul cu reactive.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 27 Feb 2018, 00:08

O fi dar eu nu il practic. Vreau mulineta de reactive zdravana.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de SF » 27 Feb 2018, 16:44

Zvic , asa cum o prins-o Spring , un mosor care face fata la jigging face fata si la reactive , adica ii mosoru ala dur pe care-l cauti .

Spiridus , pe aici prin zona tot mai multi au trecut pe Pennuri , am 5 prieteni care au , uni chiar 3 , de la Clash la Spinnfiher , deci si Slamer , vine cu doua saibe , cate unu nici nu le pune , insa nu am vazut sa faca mai multe sau mai putine peruci decat de obicei , in speta cu prea mult fir .

Le-am probat si sincer la banii cat costa si daca vrei tractoare astea is .

Acuma , unii fac peruci cu Saltigas sau Twin Power , daca ii sa te iei dupa tot ce apare scris ori le cumperi pe toate ori niciuna :lol: :lol:

Oricum , tot acolo merge si topicu , vreu o masina de arat campu , da sa fie usoara , tipic de multa vreme .

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de SF » 27 Feb 2018, 16:56

Shimano Stradic C14 + , marimea 4000 , frana 11 kile , 235 gr

Shimano Stella SW , marimea 4000 , frana 11 kile , 380 gr


De ce ii mai robusta asta ultima ? Nu-i mai robusta pt. ca se numeste Stella , costa mai mult sau ii mai frumoasa ,ci pt. ca are 155 gr in plus fata de alt mosor de aceasi marime , de la acelasi fabricant ! De aia !

Paradoxal cele mai puternice mosoare , atat de la Daiwa cat si Shimano is si cele mai grele , chiar mai grele decat modelele anterioare :wink:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2018, 20:27

Din mulinetele enumerate pana acum si avand in minte criteriile mentionate deja (greutate si pret), cea care indeplineste toate criteriile pe deplin ar fi in opinia mea:

1. Biomasterul SW 4000 HG la 310 gr dar cu raport de 5.8:1 (un raport nu prea prietenos cu nalucile mari si portante). Model 2013.

dar si mai nimerita este

2. Biomasterul SW 5000 PG la 315 gr dar cu raport de 4.8:1 care are tamburul mai adanc si primeste mai mult fir sau un fir mai gros. Model 2013. Este o mulineta care in mod cert rezista la multe abuzuri, greu de distrus.

Iar in cazul in care totusi accepti o mulineta de 425 gr si dublezi bugetul, atunci cred ca una din optiunile excelente este TP SW 6000 PG (prima din serie cu raport mic, de 4.6:1), vezi link: http://www.it-keieiconsulting.com/twinp ... 000pg.html

Si dincolo de toate acestea cu siguranta ca orice peste mare nu-l scoti (doar) din mulineta sau nu-l scoti in 2-3 minute.
Spor in cercetare si cautari.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 27 Feb 2018, 20:42

SF, sincer mie mi se pare mai zdravana certate/bradia 2500r decat tp 4000 (nu SW).

Am comandat spinfisher 3500. Revin cu impresii dupa ce pun mana pe el.

Multumesc tuturor pentru sugestii.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2018, 20:48

Mai era aici un tanc adevarat, dar 430 gr. , angrenaje top (de Saltiga, bronz marin):
Am avut una identica.

http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... =0#p696321

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de zvic » 27 Feb 2018, 21:01

Nu stiu ce sa zic de Catalina aia, mie air rotor nu imi inspira incredere la marimi mari, asa am avut BG3500 si puteam ramane cu aia.

Ma tot uit la Penn de cand a zis SF de ele si au unele modele chiar interesante. Nu am mai vazut niciodata un penn dar par zdravene din descrieri. O sa testez spinfisherul ala, poate in weekend daca se mai incalzeste.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta de forta usoara - spinning

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2018, 22:03

zvic scrie:Nu stiu ce sa zic de Catalina aia, mie air rotor nu imi inspira incredere la marimi mari, asa am avut BG3500 si puteam ramane cu aia.

Ma tot uit la Penn de cand a zis SF de ele si au unele modele chiar interesante. Nu am mai vazut niciodata un penn dar par zdravene din descrieri. O sa testez spinfisherul ala, poate in weekend daca se mai incalzeste.
Asa am zis si eu la prima vedere, insa vezi ca si Saltiga are tot rotor air si nu cred ca indrazneau cei de la Daiwa sa-si riste imaginea cu Saltiga, nava lor amiral de salt water, daca nu au verificat inainte cum stau lucrurile.
Am avut Catalina tot de 3500 si la rulare la rece era tare misto, raportul de recuperare nu era cel mai indicat insa.

Si Penn-urile sunt robuste (am vazut Conflict si am avut Battle de 3000 ambele) dar ... sunt doar robuste, bune doar de tavaleala.

Scrie răspuns