Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de stefanflorin » 07 Ian 2018, 22:02

mircea13 scrie:Modelul acesta este cel mai apropiat ca lungime , putere de aruncare dar si pret.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-sava ... 61599.html
Cand ai scris ca era mai buna pentru pescuit de pe mal o lanseta mai lunga la ce lungime te gandeai ?Acest model nu este pe stoc in magazin ci este in stoc la furnizor si trebuie facuta comanda speciala presupun eu.Trebuie de intrebat cum se procedeaza ca sa poti cumpara lanseta.
stoc furnizor inseamna ca plasati comanda pe produs si se aduce in magazin pt. dvs. de la furnizor sau se expediaza la adresa dorita, dupa caz.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de stefanflorin » 07 Ian 2018, 22:06

am uitat sa mentionez ca termenul de livrare este de 2-3 zile lucratoare la produsele de la furnizorii interni, si 1-2 saptamani la cei din afara tarii, la acestea din urma este mentionata in descriere durata estimativa de livrare.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de tito » 08 Ian 2018, 00:23

goodmans scrie:La banii astia cu siguranta nu o vor testa foarte multi.
Se duce in 80 euro,bani la care tocmai am luat savage gear finezze cu blank Torray.Bat care are deja un renume si e foarte usor (3-14 grame adevarat dar batul are 100gr).
Iar in gama asta sub 100 euro au scos astia de la Penzill de ingroapa orice.Blankuri japoneze si echipare fuji la greutati foarte OK.Este seria Black Spear care cu greu poate fi batuta la calitate pret.

Lanseta asta de care zici tu nu se gasesc la noi si de aia nu cred sa le fi testat cineva.
Daca Penzil ingroapa orice, de ce ai luat Savage Gear ? Echiparea aia Fuji inseamna mandrina, inelele sunt chinezesti sau coreene, nu face niciun producator super-lansete in categoria asta de pret.
Cat despre greutatea lansetei, un Savage Gear de puterea si lungimea lansetei de la Mikado ar sari si ea de 130 gr.
Daca vorbim de raportul pret-greutate, asta cum ti se pare ?

http://www.ardent-peche.com/A-45390-can ... y-7-0.aspx

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de crapmaniacul » 08 Ian 2018, 08:20

bogdanpesc scrie:Salut !
Am eu din toamna lansetele Mikado Zander de 22 si 35 de grame,Am pescuit deocamdata numai cu cea de 22 de grame.....nu am ce-i reprosa
Le comercializeaza Lozinca Florin de la Bacau...."xxx Pro"
Salut.
Am investigat situatia mai in detaliu si le-am identificat pe impricinatele Mikado la Pitesti la cineva care le aduce. In cca 2-3 saptamani posibil sa pot pune mana pe un 22 gr daca am putin noroc. La acest buget nu ma astept la ultra spectacol de laser si lumini sau fandoseli de finisaje ci la o lanseta decenta si corecta. Din ce am inteles se pare ca pe aceleasi puteri gasesti Kamisori Zander atat lansete dintr-o bucata cat si lansete din doua bucati, dupa preferinte.

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de bogdanpesc » 08 Ian 2018, 09:19

Salut !
Din cate stiu eu singurul importator Mikado este Lozinca..nu ma lasa sa scriu numele firmei...Probabil ca in Pitesti ai dat de eu magazin partener.Nu te pacalesti cu lanseta ,o sa fi placut surprins.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de goodmans » 08 Ian 2018, 10:18

tito scrie:
goodmans scrie:La banii astia cu siguranta nu o vor testa foarte multi.
Se duce in 80 euro,bani la care tocmai am luat savage gear finezze cu blank Torray.Bat care are deja un renume si e foarte usor (3-14 grame adevarat dar batul are 100gr).
Iar in gama asta sub 100 euro au scos astia de la Penzill de ingroapa orice.Blankuri japoneze si echipare fuji la greutati foarte OK.Este seria Black Spear care cu greu poate fi batuta la calitate pret.

Lanseta asta de care zici tu nu se gasesc la noi si de aia nu cred sa le fi testat cineva.
Daca Penzil ingroapa orice, de ce ai luat Savage Gear ? Echiparea aia Fuji inseamna mandrina, inelele sunt chinezesti sau coreene, nu face niciun producator super-lansete in categoria asta de pret.
Cat despre greutatea lansetei, un Savage Gear de puterea si lungimea lansetei de la Mikado ar sari si ea de 130 gr.
Daca vorbim de raportul pret-greutate, asta cum ti se pare ?

http://www.ardent-peche.com/A-45390-can ... y-7-0.aspx
Salut,

Savage Gear am luat pentru ca nu aveau nimic pe stoc de la penzill in gama 3-12gr in acel moment si oricum a fost cadou.
Am 1-7gr un nano cork si 4-17gr black spear iar SG ala il urmaream de mult si vroiam sa il pescuiesc.
De discutat...discutam despre raport calitate/pret nu greutate/pret.Daca imi arati in link in porsche cand noi vorbim de loganuri.....ce rost mai are discutia.

Daca ar fi avut pe stoc (cand am vrut eu sa cumpar SG) lanseta asta:
Lansetă WFT Penzill Tomahawk Jig 2.10m 3-14g care are si mandrina si inele FUJI ca asa zice producatorul
WFT Penzill Tomahawk Jig este o lansetă de jigging foarte uşoară, cu o acţiune de vârf deosebită, pentru pescuitul la biban sau păstrăv cu momeli mici, microjiguri şi fire ultra subţiri. Lungime: 2.10m, lungime transport: 1.11m, număr elemente: 2, putere de aruncare: 3-14gr, material: carbon japonez, greutate: 108gr, 8 inele Fuji LY, mandrină ergonomică Fuji

nu as mai fi luat SG.

Stima.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de tito » 08 Ian 2018, 11:32

goodmans scrie:Blank Torray cu plumb in el?
140 grame ? e ranga deja.
Pai nu tu ai afirmat asta, facand referire la greutatea lansetei ? Ma intreb daca ti-ai lua un "Porsche" ca cel din link, tinand cont de greutatea lansetei ? Nu am pescuit cu lansetele de la Penzil ,asa ca nu-mi pot exprima parerea in privinta calitatii blankurilor, astfel incat sa afirm ca ingroapa orice alta marca ,in categoria respectiva de pret. Inelele sunt Fuji Y, inele pe care nu prea le mai folosesc alti producatori, majoritatea celor care se respecta pun Fuji K pe lansete, e adevarat ca si pretul difera.

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de Biban » 08 Ian 2018, 12:02

Lanseta Westin W3 Finesse T&C 2.12m 7-21g M, stie cat scrie, sub 130 gr, groasa in carne si costa in jur la 400 lei.
In opinia mea e peste cele de mai sus. Nu stiu de mikado, dar din start daca are 140 gr la 2.12m, este fara pretentii...

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de Biban » 08 Ian 2018, 12:39

Asta http://www.totalfishing.ro/lanseta-drag ... 76655.html, real 7-21 gr sau asta
http://www.totalfishing.ro/lanseta-rapt ... 87587.html, dar deja intram in alte preturi.
Insa ieftin si bun nu prea exista.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Lansete spinning Mikado seria Kamisori Zander

Mesaj de goodmans » 08 Ian 2018, 12:57

Biban scrie:Lanseta Westin W3 Finesse T&C 2.12m 7-21g M, stie cat scrie, sub 130 gr, groasa in carne si costa in jur la 400 lei.
In opinia mea e peste cele de mai sus. Nu stiu de mikado, dar din start daca are 140 gr la 2.12m, este fara pretentii...
Am vrut sa arat ca exista si alte variante.Normal este ca fiecare sa dea detalii despre ce a testat.
Personal prefer sa investesc banii in naluci,fire bune si partide de pescuit decat in scule "pompoase".
Pescuiesc foarte mult chiar foarte mult.Exceptand perioada de inghet,sint pe balta in fiecare weekend si nu numai.
Mi-am demostrat de foarte multe ori ca pot sa prind peste la fel de bine si cu echipamente sub 100 euro daca sti ce sa alegi.
Adica sub 100 euro lanseta si sub 100 euro mulineta.

Fire intinse!

Scrie răspuns