firul preferat la cast

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

firul preferat la cast

Mesaj de pikeman » 01 Dec 2017, 01:14

salut, am si eu o intrebare, care este firul preferat pe mulinete de cast?
caut ceva intre 10-15lb , nu ma intereseaza rezistenta la abraziune pentru ca folosesc fluoro, am constatat ca si preferinta ca un fir rotund si mai matasos e preferabil unuia plat si dur (gen powerpro), hai sa vedem ce folositi, trebuie sa incarc un tambur de cast si nu am idei, orice e binevenit, sunline, momoi, varivas, etc. cu YGK m-am certat putin pentru ca e cam alunecos la nod :) dar se accepta pentru ca nu l-am folosit cu fluoro deci cred ca ar face fata la nodul FG knot :respekt:

la spin foloseam un stren de 8lb pe care nu il mai gasesc :shock: :( cred ca astea bune dispar de pe piata cum s-a intamplat si cu niste mulinete prea rezistente

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: firul preferat la cast

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Dec 2017, 06:22

Vezi ca alea finute si moi de diametre mici sunt foarte sensibile pe casting. O sa intelegi de ce cand o sa se rupa ca ata de papiota.Io foloseam numai cabluri groase si rezistente ca sa n-am surprize. Sufix performance braid si power pro si gigafish...cam astea erau favoritele..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: firul preferat la cast

Mesaj de pikeman » 02 Dec 2017, 21:46

multam Gigi, intr-adevar s-au cam "papiotit" astea fine si le rupeam te miri pe unde, la peruci rezistau in lanseu dar cand agatam se rupeau de la distante mari fata de guma, semn ca socurile de la peruci nu le faceau prea mult bine si probabil de pe acolo se rupeau, o sa incerc si eu un sufix, e mai rotund decat power pro? ce mai stii de power pro, e vreo sursa sigura prin RO sau mai bine iau de la americani?

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: firul preferat la cast

Mesaj de godzilla1984 » 02 Dec 2017, 22:38

Salut. Eu folosesc Sufix 832 0.23mm 20lb luat din State. Sunt multumit de el pana acum.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: firul preferat la cast

Mesaj de pikeman » 02 Dec 2017, 23:45

salut, multam fain de raspuns, dar nu merg asa heavy pe fir, as prefer pana in 15lb dar sufixul mentionat probabil are si dimensiuni mai mici , aplicatia ar fi cu precadere salau , urmat de stiuca - dar aici nu e vorba de stiuci considerabile, deci cu un calibru egal cu salaul , si apoi rarisim somn, dar din barca pana in 20kg am rulat somni cu fire de 8-10lb , daca sunt mai mari si rup inseamna ca nu am echipamentul necesar sa ii caut si ma resemnez, din barca nu dau heavy pentru ca am mobilitate si plec dupa pestii mari (nu s-a intamplat dar am un bidon cu umplut cu spuma pe funie daca trebuie sa fac eliberare rapida la ancora si il las pe apa) , oricum deja sufix e o optiune, interesant de aflat ce ofera sub 15 lb

P.S. pastrez un echipament extra cu surplusul necesar de putere pentru aplicatii heavy daca ma convinge zona de potential :P :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: firul preferat la cast

Mesaj de pikeman » 02 Dec 2017, 23:49

extra observatie, firele cu marca USA par mai sensibile (firave) daca le iei din UE, sa fie oare o productie diferita sau nu prea se vand prin Europa si sunt invechite, credeam ca am scapat de meteahna asta :(

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: firul preferat la cast

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2017, 13:05

pikeman scrie:multam Gigi, intr-adevar s-au cam "papiotit" astea fine si le rupeam te miri pe unde, la peruci rezistau in lanseu dar cand agatam se rupeau de la distante mari fata de guma, semn ca socurile de la peruci nu le faceau prea mult bine si probabil de pe acolo se rupeau, o sa incerc si eu un sufix, e mai rotund decat power pro? ce mai stii de power pro, e vreo sursa sigura prin RO sau mai bine iau de la americani?

Da , cand te apuci de casting nimeni nu iti spune astea. Eu cand am pus pe casting prima rola de sufix 832- fir subtire, matasos(ala de 20 lb) a inceput sa se rupa aiurea inca de la al doilea , al treilea pescuit. Sincer, atunci nu mi-am pus problema crezand ca e pacatos firul , si am nimerit o rola de rahat. Apoi am pus un PeeWee, un fir infinit mai subtire si mai matasos ca si sufix-ul ala, un japonez pur sange..drace, la prima agatura urmata de lanseu am pierdut vreo 20 m rupti in lanseu..cand s-a derulat firul si a ajuns la zona unde am fortat cand s-a agatat s-a rup ca ata de papiota. Dupa aceea am tinut-o tot pe power pro si sufix performance braid.Intre timp am renuntat la casting, asta fiind unul dintre motive, si am pescuit mult cu japoneze matasoase dar am si pierdut multi pesti mari din cauza asta. In prezent folosesc Gigafish, un fir asemantor cu powerpro ca si rezistenta la tensiune si frecare, dar o idee mai fin, totusi nu un fir matasos, e destul de dur. Este un fir nemtesc , care nu prea se gaseste la noi, dar daca te intereseaza in privat iti pot da sursa. Compensez cu tratament inca de nou cu Linebutter de la Ardent. Cred ca orice solutie de asta pt. intretinere ajuta,in special la firele dure.Cred ca firul ideal-matasos,rotund,rezistent la tensiune si abraziune nu s-a inventat inca, dar cine stie...pina atunci pescuim cu ce gasim.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Espasia
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 14 Feb 2016, 18:50

Re: firul preferat la cast

Mesaj de Espasia » 03 Dec 2017, 15:48

Eu de exemplu - pescuiesc exclusiv la cast, de la UL pana la Heavy, folosesc:

Ultra Light (Clean, biban, pastrav)

YGK 14 Lb
YGK 16 LB

Light + Medium (salau, avat)

YGK 22 Lb
YGK 25 Lb
PowerPro 10 Lb in teste momentan.

Heavy

YGK 30 Lb
SunLine Super PE 8-orange 30 Lb
WFT silent eight 0,12 mm, 14 Kg, ireala dimensiunea la sarcina declarata de producator.
WFT silent eight 0,14 mm, 19 Kg, ireala dimensiunea la sarcina declarata de producator.
WTF silent eight 0,18 mm, 23 Kg, ireala dimensiunea la sarcina declarata de producator.

YGK este extrem de subtire, sensibil la ciupituri, am avut ceva probleme cu cel de 14 Lb. Dar in rest doar cuvinte de lauda.

Cauza pocnelilor in lanseu (la o peruca mica- adica 2...3 spire, la inceput sau la mijloc lanseu cand naluca se duce glonț), pana anul trecut dadeam si eu vina pe fire, ca nu rezista (Sunline Super PE, Super PE8, Sufix 832), sunt loturi vechi, etc, etc.
Am constatat ca o data cu experienta si reglajul atent al mulinetelor aceste "pocneli" s-au redus semnificativ. Anul acesta am avut doar accidente cu cel de 14 Lb, dar tin sa cred ca era "busit", tot de o "ciupitura", chiar daca era mai departe de nodul cu leader-ul. Oricum l-am schimbat cu cel de 16 Lb.

Avantajul cast-ului, cum scria si D-l Gheorghe SEMLECAN, este importanta extrem de redusa a diametrului firului la lungimea lanseului. Iar la cast, pentru alegerea dimensiunii, eu zic ca primordiale sunt in aceste conditii, pestele vizat, locurile, etc, etc, etc.

Da, sunt si fire mai proaste, nu neaparat ieftine, sau fire ieftine extrem de bune. Bune in sensul ca acopera cat mai mult gama de cerinte din partea pescarului.

Dar, va rog sa considerati aceste observatii, idei, si comentarii sunt din punctul meu de vedere, si nu sunt general valabile. :)
Cu stima,

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: firul preferat la cast

Mesaj de SF » 03 Dec 2017, 20:12

Io raman pe super slick , intre rezistenta , nu doar la abraziune dar si in timp , adica il pot tine mai mult decat altele pe mosor , pret imbatabil daca cumperi bobine de 1500 yd , si cu asta nu arunci nici nu-ti ramane fir :wink: ....nu prea ai altu .

Magaria ii ca incep sa devina rare bobinele mari , normnal , mai bine iese pt. vanzatori sa-ti cumperi o bobina la care sa-ti ramana cateva zeci de m sau sa-ti lipseasca si sa-ti bage umplutura , bobina mica .

Oricum , nici un fir tine la tavaleala serioasa in agataturi , asa ca nu-i nevoie de fire exotice , mai bine schimbi linistit cand vine cazu , ca ai de unde :wink: , daca ai luat bobina mare

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: firul preferat la cast

Mesaj de pikeman » 05 Dec 2017, 00:41

salut, problema mea nu apare nici in lanseu cu peruci nici in agatatura(partial) adica lansez, fac peruci destul de rar zic eu 3-5 per partida cu gramaje relativ mici, 10-15gr cu guma cu tot, dar cand agat se rupe firul textil la diverse distante care nu au treaba cu nodul de legatura cu fluorocarbonul, aici e problema pe care "cred" ca am redus-o la socul pe care il sufera firul in lanseul care provoaca peruci pe care le le rezolv relativ repede, intr-adevar sunt comod si nu schimb des frana de lanseu la cast, fie ca schimb gramajul - destul de subtil de la 9 la 11 gr de ex, sau lansez impotriva vantului, sau pun o guma slim vs una grasa :lol: rezumand am probleme cand agat si cedeaza textilul mai repede decat nodul cu fluorocarbon :censored: :lol1:

Scrie răspuns