Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 04 Apr 2020, 07:39

draqdevil scrie:
01 Apr 2020, 12:19
...Dilema mare
Indiferent daca s-a mai umblat anterior in mulineta sau daca e vreo eroare de montaj din fabrica, daca mulineta a functionat in configuratia pe care ati descris-o, atunci angranajul si-a facut deja o calcatura de rodaj, iar daca umblati la oricare din cele doua saibe de care ati pomenit in ultima postare, atunci exista posibilitatea sa apara marait prin deplasarea de pe calcatura formata.

Ambele saibe au legatura cu pozitionarea pinioanelor (unul fata de celalalt) in angrenarea hipoida pe care o compun. Cea de pe pinionul rotorului, (in pozitionarea pe care ati specificat-o) inalta sau coboara acest pinion fata de pinionul conducator, iar saiba de pe butucul pinionului conducator, il apropie sau il departeaza de pinionul rotorului (cel condus). Aceasta din urma, nu trebuie sa aiba o valoare care sa preseze angrenajele ci o valoare care sa permita contactul si evolutia lejera, fara jocuri, sau chiar cu un joc infim, care nu este daunator ci chiar benefic pentru durata de viata a pinioanelor.

Puteti experimenta ceea ce v-am recomandat intr-o postare anterioara, fara a umbla la cele doua saibe mentionate despre care am discutat acum si care au legatura cu pozitionarea pinioianelor. Identificati orice sursa de frecus, fie el un contact nefiresc, fie un simering prea strans si neuns, (am intalnit si asta, chiar la o mulineta similara cu a dv.) Era simeringul de pe soclul manivelei. Dupa ce l-am eliminat pt. teste comparative, mulineta a functionat mult mai lejer. Manivela aceea atat de scurta care echipeaza mulineta in cauza, resimte si cele mai mici neajunsuri.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de draqdevil » 06 Apr 2020, 16:59

O sa ma mai "joc" putin cu ea cand am timp :) Oricum, ruleaza mult mai bine decat inainte . Multumesc frumos pentru sfaturi domnule tdum .

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de HENRICH » 07 Apr 2020, 07:58

Salut dmn tdum!Am o întrebare:Sti-ti cumva,la ora actualā, o mulinetā de spinning care sā aibā "adevārata" sistemul de floating shaft?,sā aibā cele douā bucsi de poliamidā sí pe partea inferioarā sí posterioarā a angrenajului rotorului.Bine înteles cu rulmentul încorporat în piulita rotorului.Cu douā bare de stabilizare.Cu stimā!Nu conteazā categoria de pret..

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 07 Apr 2020, 18:26

Va salut.
Desi am vazut multe variante constructive, nu imi amintesc sa fi gasit pana acum in nici o mulineta configuratia descrisa de dv. Exista si o logica in acest sens. Din moment ce presupunem ca exista o echipare cu doua bare antitorsiune, atunci axul tamburului nu se mai sprijina intens in partea inferioara pe interiorul pinioniului (melcului) pe care il strabate si ca atare nu se impune inca o bunsa floatingshaft in acel punct. Probabil aceasta este si motivatia pentru care nu am intalnit aceasta combinatie, daca imi amintesc bine...

T.D. Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de HENRICH » 07 Apr 2020, 18:58

Multumesc pentru rāspuns!,totu-si mā bate un gând;cu timpul ,prin folosire locasurile pentru cele douā bare se uzeazā,sí primeste un joc,axul tamburului,prin solicitarea fortei laterale tot se freacā de interiorul pinionului rotorului.Ps- se poate eu am pretentii prea mari....

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 11 Apr 2020, 19:52

O ungere abundenta nu este un beneficiu pt mulineta dv:
Imagine

Vaselina ajunge si in locuri in care nu e necesara si in cele in care nu are voie sa ajunga!
Imagine

Cam atata e suficienta:
Imagine

E mult mai importanta calibrarea distantierelor, functionarea fluida si fara jocuri, ungerea cu tipuri de uleiuri si vaseline cu vascozitati adaptate nevoilor impuse de diferitele subansamble, etc. Nu ajuta prea mult doar un tip de vaselina pusa peste tot abundent.

T.D. Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de HENRICH » 11 Apr 2020, 20:00

Dmn tdum,ce vaselinā folositi?

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de ticairlandezu » 11 Apr 2020, 22:04

Buna intrebare, dar si sursa de achizitie e bine de stiut. Multumesc.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Apr 2020, 08:07

Stimati colegi, va rog sa nu va suparati daca nu voi relua discutia pe aceasta tema, intrucat am facut-o deja suficient de detaliat cu alte ocazii, asa ca o sa va rog respectuos sa parcurgeti cele cateva postari pe aceasta tema din pagina 47 a acestui topic. Cred ca cele descrise acolo sunt relevante. Totusi, aceasta e doar o abordare personala si are doar valoare de recomandare. Nu spun ca trebuie sa procedati la fel ca mine.
viewtopic.php?f=4&t=45602&p=724888&hili ... te#p724888
Folosesc aceasta vaselina ,,Penn Precision Reel Grase" in formula gandita de producator doar la ungerea componentelor (parghii, arcuri, etc) din aripile de rotor, unde din cauza fortelor centrifuge mari (cu atat mai mult cu cat exista si un raport de recuoperare mai mare) este necesara o vaselina cat mai vascoasa/lipicioasa.

Deci, ceea ce folosesc eu ca lubrefiant pentru interior, este ,,personalizat" si este oarecum unicat. Fiecare poate testa si hotari pt. sine ce si cum va folosi. La fel sta treaba si cu uleiurile. In unele locuri este necesar un ulei vascos, aditivat, in altele, un ulei foarte fluid. Am des contact cu mulinete imediat dupa ce au avut parte de gresare cu vaseline scumpe, consacrate si cei care au facut-o au ajuns la concluzia ca functioneaza mai prost decat inainte. Reusita unei sesiuni de intretinere nu sta doar in marca si in cantitatea vaselinei utilizate. Dar astea sunt iar aspecte pe care le-am mai discutat pe acest topic.

Numai bine!

T.D. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de johnnybravo » 17 Apr 2020, 07:13

O raza de speranta pentru fanii Daiwa "speriati" ca si mine de conceptul magsealed:

Scrie răspuns