Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Mai 2019, 21:09

Astazi am umblat putin si eu la Fuego 2500 LT. Am desfacut galetul si l-am uns. La fel si declansatorul din bailarm. La discurile de frana nu am umblat , pentru ca se vede cu ochiul liber ca sunt unse. Articulatia bailarmului este mult mai rigida decat la Shimano, nu cedeaza deloc la soc.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de andreisavin » 08 Mai 2019, 06:58

Cum vi s-a parut gresarea din fabrica la Stella FJ?Este mai buna decat la FI, sau aceeasi zgarcenie la vaselina?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 08 Mai 2019, 08:39

andreisavin scrie:
08 Mai 2019, 06:58
Cum vi s-a parut gresarea din fabrica la Stella FJ?Este mai buna decat la FI, sau aceeasi zgarcenie la vaselina?
La această Stella FJ despre care am discutat, ungerea era ceva mai bună, dar nu cu mult, aşa cum puteţi să vedeţi şi în poza pe care am postat-o anume ca să se vadă gresarea, atunci când am deschis mulineta. Părerea mea este că atât gresarea cât şi precizia montării componentelor, alegerea distanţierelor potrivite, reducerea jocurilor, asigurarea cu vopsea a şuruburilor, toate depind de exigenţa tehnicianului care le asamblează pe linia de producţie. Cum s-a dovedit în mai multe rânduri, controlul de calitate nu mai este o practică reală, garanţia este discutabilă, preţul în continuă creştere, piese tot mai puţine, plastic tot mai mult, etc. În aceste condiţii, consumatorul, pe lângă bani, are nevoie atunci când se prezintă într-un magazin şi de informaţii utile dar şi de un stoc de produse de unde să aleagă după verificări, produsul asamblat cel mai bine. Altfel e loterie. Unii ajung să le laude, alţii rămân cu ele repede în pană, chiar şi în garanţie.

Precizez că cele de mai sus reprezintă consideraţii personale şi nu doresc să mă erijez în formator de opinii, iar dumneavoastră stimaţi colegi de forum, puteţi să le consideraţi informaţii utile, sau să le ignoraţi.

TDum. Rew.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de andreisavin » 08 Mai 2019, 09:33

Multumesc pentru explicatii...si mie mi s-a parut din poze o idee mai bine gresata decat unele FI-uri.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de stefanflorin » 08 Mai 2019, 20:49

nu gasesti doua mulinete la fel, una e bine legata dar fasaie, alta are un mic joc dar clampane, alta e perfecta...eu sunt de parere ca nici produsele nu mai sunt poate asa bine asamblate, insa nici noi pescarii nu mai suntem ca acum 10 ani, pretentiile sunt din ce in ce mai mari, pestii din ce in ce mai putini iar dezamagirile din ce in ce mai multe.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Mai 2019, 11:17

Ca fapt divers, aşa îşi tratează unii pescari de staţionar de la noi mulinetele şi aşa se prezintă cu ele la mine:
Imagine
Imagine
Imagine
Înţeleg că nu ştiu să le repare, dar măcar la exterior să le şteargă puţin cu cârpa umedă, nu???

Dacă ar fi să aplicăm zicala: ,,Cum e turcul, aşa pistolul" mă întreb (retoric): Cum arată ei, când se prezintă la medic? Tot aşa?

TDum Rew.

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1147
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de schumi » 12 Mai 2019, 14:19

Nesimtire totala si lipsa de minim respect pentru "medic", in cazul de fata.
Eu refuzam interventia asupra lor si toate plecau retur.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Zamfi » 14 Mai 2019, 06:14

Corect!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lau_bau » 14 Mai 2019, 12:49

Mie greu să cred că ați acceptat să le luați așa pentru revizie...
Adică puțin respect !!!
E că la service sau la orice, eu cănd duc mașină la service incerc tot timpul sa o duc spălată.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Mai 2019, 13:36

Mai am de facut trei dintre ele (până diseară sunt gata) şi le-am terminat pe toate, chiar mai mult, am terminat şi cu această categorie de oameni şi sculele lor mizerabile. Asta a fost ultima dată când am acceptat o asemenea sarcină. ,,Mi-a pus capac" Sunt deja prea batrân ca să-mi pierd preţiosul timp cu asemenea chestiuni. A fost vorba de un amic Reşiţean, dar de acum nu mai execut munci din astea nici pentru cei mai buni prieteni, fiindcă unul care-şi dispreţuieşte sculele în halul acesta, n-are decât să le arunce şi să-şi cumpere altele. Corect, nu?

TDum. Rew.

Scrie răspuns