Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de OldSVF » 07 Apr 2023, 18:05

tdum scrie:
07 Apr 2023, 17:25
1) cam dificil de găsit două țevi de diametrul potrivit...
2) interiorul nu este rotud, are laturi de poligon.
3) ar fi dificil de centrat cele două preducele...
Părerea mea.
T. D. Rew.
1.se găsesc preducele de la 2,5 până la 10mm,chiar și mai mari dar nu cred că e cazul.
2.da,aici poate fi o problema,dar cred că se poate rezolva cu o pila fina daca ai și gaura făcută.
3.se poate trasa conturul și apoi e ușor de nimerit cu preduceaua.
O zi buna😉

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Jet93 » 09 Apr 2023, 08:29

Multumesc pentru raspunsuri! 🤝

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 24 Apr 2023, 12:07

Salutare stimați colegi de forum!
Azi, ceva inedit, care seamănă oarecum cu stomatologia și anume implanturi dentare. 😄

Problema: O lovitură puternică în tamburul unei mulinete Daiwa, i-a îndoit axul și l-a blocat astfel în ,,melc" Posesorul mulinetei a pus atunci presiune pe manivelă și a rupt doi dinți de pe coroana secundară a pinionului principal, producând o avarie mult mai gravă:
Imagine

Am găsit o variantă de reparație de care vă puteți folosi și voi la nevoie. Vă prezint în imagini și câteva vorbe pașii tehnolohici ai restaurării danturii.
1) Efectuarea a câte două orificii pe amprenta fiecărui dinte rupt:
Imagine
2) Confecționarea unor ,,U"-uri din sârmă de același diametru cu cel al burghiului cu care s-au executat orificiile:
Imagine
3) Implantarea ,,U"-urilor în locul dinților rupți" și lipirea cu adeziv cianoacrilic:
Imagine
4) Încărcarea zonei implanturilor cu straturi de succesive de adeziv și pulberi metalice (pilitură), apoi după uscare se execută pilirea (cu pile ac) pt. profilarea noilor dinți executați pe implanturile metalice. Am ales opțional și vopsirea cu un Edding a tuturor dinților coroanei, pentru a face invizibilă reparația. Așa arată dantura restaurată:
Imagine
Am îndreptat axul tamburului și am rectificat și vopsit buza lovită a tamburului, apoi am montat și readus la viață mulineta. La testele finale nu mai prezintă nici măcar cele mai vagi semne ale vreunei ,,traume"
Imagine
E genul de reparații care îmi stimulează creativitatea și îmi dau satisfacția salvării unor piese, aparent fără șanse.
Să fie de folos!
T. D. Rew.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de DEM » 24 Apr 2023, 21:03

De admirat, aceasta reparatie imposibila, dar nu cred ca ''bizonul''care a fortat-o dupa ce a lovit tamburul si a indoit axul in asa hal sa rupa 2 dinti, nu merita .....si povestea cu ,tocmai agatase pestele vietii lui si nu a vrut sa il scape , suna a vrajeala ieftina.....scuze ca m-am ambalat asa dar circula o vorba , da Dumnezeu scule(masini) bune la toti prostii.....
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 25 Apr 2023, 10:17

Da... Mulțumesc Dem pentru apreciere. Mărturisesc că prefer să am de-a face cu genul acesta de reparații decât cu situații de genul: ,,parcă apare un zgomot în mulinetă după câteva ore de pescuit... " sau ,,parcă se aude câteodată un fâșâit..." etc. - chestiuni prea puțin evidente ca să poată fi remediate eficient.
Cele de mai jos și multe altele, mi-au plăcut, iar satisfacția rezolvării și rezultatele au fost evidente. Ceea ce se poate vedea cu ochiul, de regulă se poate rezolva:
Daiwa BG. Pinion rupt de pe butuc. A fost reparat, nu înlocuit:
Imagine

Picior rupt de pe carcasă. A fost reparat, nu înlocuită carcasa.
Imagine

Certate. Pinion de plastic spart. A fost înlocuit cu unul confecționat artizanal, adaptat dintr-un pinion de imprimantă:
Imagine

Rampa de declanșare a unui Exist LT ruptă. A fost reparată nu înlocuită:
Imagine

Dinte rupt. Am implantat altul, nu am înlocuit pinionul:
Imagine

Piuliță spartă la mandrină. A fost reparată, nu înlocuită:
Imagine

Știft forfecat. Am implantat altul:
Imagine

Brațul pickupului rupt. A fost reparat, nu înlocuit:
Imagine

Ballistic. Butuc forfecat. A fost reparat, nu înlocuită carcasa:
Imagine

Racord de oscilație/antitorsiune spart. A fost reparat, nu înlocuit.
Imagine

Daiwa Force. Pinion spart. A fost reparat, nu înlocuit:
Imagine

Daiwa Prorex. Racord cu canalul ,,S" spart. A fost reparat, nu înlocuit:
Imagine

Pteston PCR. Rulment de antiretur spart. A fost reparat, nu înlocuit:
Imagine

Toate acestea și multe alte reparații au fost prezentate în cele 93 de pagini ale acestui topic, cu speranța că vă vor oferi informații care să vă ajute în depanarea echipamentelor de pescuit, în întreținerea sau upgradarea lor...
Să fie de folos!

T. D. Rew.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de DEM » 27 Apr 2023, 19:04

:respekt: :respekt: :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

pi3.14
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 16 Dec 2019, 12:25

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pi3.14 » 02 Mai 2023, 18:01

Impresionant! Felicitari pt interventii!!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 03 Mai 2023, 20:52

Mulțumesc. Am prezentat aceste reparații în paginile anterioare în ideea că vor fi de folos sau îi vor inspira pe cei în nevoie... De aceea am inițiat acest topic. Să aveți parte de reparații cât mai puține!
T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Mai 2023, 22:06

Salutare stimați colegi de forum!
Astăzi vă ofer o informație despre o subtilitate de montaj a mulinetelor Shimano Spheros SW 6000, care se pare că nu este cunoscută și anume:
Fiind mulinete pentru pescuitul în apă sărată, sunt prevăzute cu simeringuri și garnituri de etanșare. Fac referire acum la simeringul de sub rotor. El este prevăzut cu două rânduri de muchii circulare, menite să asigure etanșarea pe o bucșă mobilă. Ei bine, dacă la servisare nu se respectă cu strictețe sensul de introducere a acelei bucșe în simering, atunci muchia interioară a simeringului se șifonează iar mulineta astfel servisată va rula greu, înfrânat, fiindcă se întâmplă asta:
Imagine

Ca soluție reparatoare, simeringul deformat trebuie îmbăiat în apă fierbinte, apoi fixat pe un suport pe care va fi răcit. Eu am folosit ca suport un tronson conic din fibră de grafit.
Imagine

Așa arată după scoaterea de pe suportul de remediere. Din nou funcțională.:
Imagine

La montaj, prima dată se introduce bucșa în simering, sensul corect fiind dinspre interior spre exterior, apoi se așează simeringul în scaunul său.
Imagine

Procedând astfel, muchiile acelea finuțe nu se vor deforma și vor asigura în continuare etanșarea de sub rotor, iar mulineta va evolua mai bine după servisare, grație lubrefierii judicioase, nu mai rău, din cauza unui simering mototolit...

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 24 Mai 2023, 15:24

Mulinetă nouă, în garanție, fără pic de gresare. Am văzut că unele mulinete de acest tip au gresare, altele nu, depinde cine e pe tură la fabrică, pe linia de montaj când sunt asamblate. Puteți ghici ce mulinetă este? Numele ei începe cu S..... continuă cu 4000 și se încheie cu K? 😄
Imagine
Au montat-o așa, fără vaselină și i-au lăsat și jocuri, ca să se miște foarte ușor și să reziste cât ține garanția...
T. D. Rew.

Scrie răspuns