Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de grama v » 06 Aug 2022, 05:55

un pont foarte bun,multumim

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 08 Aug 2022, 14:36

Cu drag. Să fie de folos!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 01 Sep 2022, 12:05

Daiwa Exist PC LT 2500 din 2022
Tot fără ungere la mecanismele pickupului:
Imagine

Galet cu zgomot provenind de la cei doi rulmenți. Etanșarea lor (magnetică) era corectă, (se vede în poză) dar nu și ungerea lor. După lubrefiere au devenit silențioși.
Imagine

Vechile metehne de montaj vicios al pinionului din plastic s-au păstrat și la noul model de Exist. Necesită o apăsare considerabilă pe dantura sa pentru a-l roti:
Imagine

Remedierea se face prin calibrarea fixării rulmentului din pinion prin utilizarea unui distanțier cu o cotă ce nu permite jocuri, dar admite o rotire lejeră.
Imagine

În această mulinetă a mai intervenit cineva și nu știu dacă lipsa O-ringului din cauciuc de pe bara antitorsiune se datorează acelei intervenții, ori e o lipsă din fabricație. Pontul ce vi-l ofer se referă la sursa de unde puteți procura un astfel de inel minuscul din cauciuc. Sacrificați o brichetă și veți găsi în sistemul de etanșare a gazului exact acel inel.
Imagine

Sunt frustrante calitatea montajului și a lubrefierii, raportate la prețul acestor mulinete vârf de gamă. E un mare semn de întrebare și asupra controlului de calitate care nu sesizează rulajul greoi al mulinetelor de acest tip, la care pinionul de plastic e semigripat din viciu de montaj și cu impact asupra evoluției generale ...

T. D. Rew

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 08 Sep 2022, 19:08

Stella 2500 S-K (model FK)
Imagine

Vine cu o ungere sumară din fabrică, așa cum se vede în poza de mai jos, făcută imediat după deschidete, dar totuși prezentă față de alte Stelle care erau complet ,,uscate".
Se observă și o abordare diferențiată în execuția pinionului și anume dimensiunea - lungimea danturii. O inovație binevenită care asigură o suprafață mai mare de contact și implicit o rezistență mai mare la uzură datorită disipării efortului:
Imagine

O altă noutate este trecerea la un butuc mai gros cu 1 mm al pinionului, de la 7mm la 8mm. Scopul acestei modificări este execuția unui canal pe fiecare parte a butucului pentru a face loc unor simeringuri de tip o-ring cu scop de etanșare în cămașa interioară a rulmenților, dar și de transmiterea mai slabă a vibrațiilor spre rulmenți și carcasă.
Imagine

Mai sunt și alte mici noutăți constructive dar nesemnificative, cum ar fi prinderea articulațiilor pickupului pe aripile de rotor. Pentru demontarea acestora e necesară demontarea rotorului de pe mulinetă și a ramei circulare de pe rotor, apoi cu o cheie specială se destrâng șuruburile dinspre interior.

În rest, aceeași ungere deficitară, jocuri din montaj și șuruburi dezasigurate cu care ne-am obișnuit deja de la modelele anterioare. Așa cum e livrată pe piață, se învârte foarte bine în gol. Am redus jocurile și am suplimentat gresarea după o nouă metodologie (proprie) elaborată în urma unor experimente, fără să-i afectez libertatea de mișcare. Deci, se poate...

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 13 Sep 2022, 14:55

Referitor la mulineta din postarea anterioară, modelul FK, am mai remarcat utilizarea unui singur rulment în galet, dar un rulment mult mai lat și cote de execuție mai bune, cu toleranțe mai mici ce nu admit jocuri ale galetului. Deci ok. La ungerea articulațiilor și ale mecanismelor pickupului însă nu s-au prins că trebuia folosită o vaselină rezistentă la centrifugare, așa că toată vaselina zboară de unde au pus-o...
T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Noi 2022, 09:02

Ziua bună dragii mei!
Confirm aici că am făcut testul de înlocuire a bucșelor și upgrade cu rulmenți la un Stradic C3000XG și că setul-kitul de rulmenți cumpărat de posesorul mulinetei de pe internet se potrivește întocmai în locul bucșelor, iar cei 6 rulmenți din kit sunt de calitate bună și silențioși, astfel:

Unul înlocuiește bucșa din knobul manivelei:
Imagine

Unul înlocuiește bucșa din suportul tamburului:
Imagine

Unul, împreună cu o bucșă interioară din bronz, înlocuiește bucșa floatingshaftului:
Imagine

Unul, împreună cu două șaibe distanțiere înlocuiește o bucșă din galet:
Imagine

Doi rulmenți înlocuiesc bucșele de pe capetele axului vierme (wormshaft)
Imagine

Am adăugat de la mine un al 7-lea rulment ce nu era prezent în kit, pentru a înlocui bucșa cu simering de pe axul cursorului wormshaftului, plus două șaibe distanțiere cu diametru mai mic decât cel exterior al rulmentului în proximitarea acestui rulment ca să vinå în contact numai cu cămașa interioară și încă două șaibe mai mari ca să fixeze corect, fără jocuri cursorul în locaș:
Imagine

La final, mulineta se mișcă mult mai bine, dar asta se datorează prea puțin rulmenților și mai mult gresării exigente, cu 5 tipuri de lubrefianți diferiți (3 tipuri de uleiuri și două tipuri de vaseline) în funcție de nevoile diferențiate impuse de subansamblele gresate, dar și datorită eliminării jocurilor, ceea ce generează un rulaj mai cursiv.
Imagine

Deci, la final, un plus de 7 rulmenți...
T. D. Rew.

georgeborza
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 17 Apr 2008, 14:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de georgeborza » 24 Noi 2022, 09:47

Bună dimineața,am o Stella 3000 FD,și da înapoi ca să zic asa,se poate rezolva ceva?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 25 Noi 2022, 21:36

Cu siguranță și fără înlocuiri de piese. Am prezentat metodele chiar pe acest topic.
T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 28 Noi 2022, 23:25

Exemple de AȘA NU!

Stella FD, după o ,,servisare", rămasă fără antiretur. E de mirare?
Imagine

Și... e de mirare că se mișcă cu greutate fiind atâta de ,,bine" unsă?
Imagine

Offf... Credeam că le-am văzut pe toate, dar tot mai apar surprize. Nu faceți așa ceva mulinetelor voastre. Mai bine neunse decât așa!

T. D. Rew.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de DEM » 29 Noi 2022, 15:57

Doamne, nu credeam sa traiesc sa vad asa ceva.... :o :cry: :roll:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Scrie răspuns