Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de razvan cristescu » 24 Mar 2021, 21:44

IMG-20210222-WA0007.jpg
IMG-20210222-WA0007.jpg (132.74 KiB) Vizualizat de 4899 ori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 25 Mar 2021, 19:44

Admir determinarea dumneavoastră de a executa o întreținere meticulosă. Nu știu dacă mie mi-ați adresat întrebarea, dar pentru rulmenți eu aș alege alege-o pe cea mai subțire dintre vaseline sau pe cel mai gros dintre uleiuri, ori un mix între ele. Respectele mele!

T. D. Rew.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de razvan cristescu » 25 Mar 2021, 23:08

Va multumesc D-le Damian pentru ajutor, m- ati luminat in acest demers!Voi testa separat vaselinele in analiza fluiditatii si voi face eventuale corecturi prin adaugirea de ulei complementar daca va fi cazul. Întrebarea o adresasem in principal dvs., ca si tutore al acestei dezbateri, dar cu speranta de a "starni" si opinii de la restul pasionatilor.

Avatar utilizator
draculetz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 23 Apr 2011, 19:23
Localitate: Tg-Jiu

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de draculetz » 29 Mar 2021, 20:19

Va salut.
Este buna acesta rasina pentru matisajele inelelor? "Lac Sanger Epoxy Rod Varnish 20ml"
Vrea sa-l folosesc la un proiect personal si ce se gaseste in comert "profi" sunt in cantitati mari. I-mi trebuie pentru matisajele a 10 inelee, hook kipper, si caracteristicile lansetei. Ps.
Sau daca poate cineva sa ma ajute cu o cantitate echivalenta nevoilor mele, bineinteles contracost...

Avatar utilizator
mihai izbiceni
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 29 Ian 2007, 14:43
Localitate: Izbiceni Olt

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de mihai izbiceni » 30 Mar 2021, 04:59

Salut,
"Lac Sanger Epoxy Rod Varnish 20ml" este un lac nu rasina,eu folosesc Threadmaster ,da-mi un pm si discutam...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 06 Apr 2021, 11:52

Iată ce se întâmplă când blocatorrul de filet este mai tare decât materialul din care este realizat şurubul. Indicatorul arată bucata de şurub forfecată şi rămasă în corpul mulinetei. În pensetă este restul şurubului.
Imagine

Folosind freze dentare şi răbdare de chinez bătrân, am reuşit să extrag bucata ruptă fără să stric filetul. Am găsit şi un şurub compatibil:
Imagine

Daiwa Tournament. La final, cu noul şurub, totul ok:
Imagine

Deci, atenţie cu ce blocaţi filetele. Prefer vopsea cu uscare rapidă, ojă, etc, decât Locktite sau altele consacrate şi nu am avut neplăceri. Repar însă după alţii...

T.D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 07 Apr 2021, 15:30

Shimano Twin Power FD. Pare asemănåtoare cu Shimano Stradic FL. O bucșă din bronz prin care culisează axul tamburului...
Imagine

O singură bară antitorsiune:
Imagine

Același jocuri ale cursorului wormshaftului (laterale și în profunzime) și ale axului wormshaftului ce necesită aceleași corecții.
Imagine

La pagina 76 a acestui topic este prezentat FL-ul. Se văd asemănările constructive. Acest Twin Power FD nou-nouț deși a avut ceva ungere din fabricație, așa cum se vede în a doua poză, totuși după reglare și ungere suplimentară, se mișcă mai bine, mai silențios și fără jocuri. Sunt operațiuni care merită executate cât timp mulineta este încă nouă. Desigur, e doar părerea mea și e adresată în special celor exigenți...

T.D. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Apr 2021, 06:24

In locul bucsei din bronz prin care culiseaza axul, se poate pune un rulment. Ce parere aveti?? Ar putea fi afectat axul, avand i vedere ca rulmentul este totusi din otel??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1147
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de schumi » 14 Apr 2021, 10:43

semlecangheorghe scrie:
14 Apr 2021, 06:24
In locul bucsei din bronz prin care culiseaza axul, se poate pune un rulment. Ce parere aveti?? Ar putea fi afectat axul, avand i vedere ca rulmentul este totusi din otel??
Avand in vedere ca axul nu are o miscare de rotatie, eu nu cred ca ar ajuta un rulment in locatia respectiva.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Sorin » 14 Apr 2021, 14:56

Rotorul de care e prinsa piulita cu bucsa se roteste in jurul axului fix . De aceea se pune rulment acolo pt ca micsoreaza frecarea dintre ax si bucsa. Deci are sens pus un rulment in loc de bucsa
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns