Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Zamfi » 13 Iun 2020, 07:28

Mi.am comandat un FL tunat cu 4 rulmenti ...Va spun dupa :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lau_bau » 14 Iun 2020, 12:01

Merita toți banii....o sa vezi !!!🎣🎣🎣

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Zamfi » 14 Iun 2020, 12:53

Il duc pe Vale la sfarsitul lunii si revin cu impresii ;)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Iun 2020, 10:49

Când firul e mai tare decât metalul...
Imagine
A distrus galetul şi mai avea puţin şi tăia şi axul galetului. Din fericire a rămas încă destul material ca să nu trebuiască şi alt pickup. Am montat doar un galet nou...

T.D. Rew.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de grey-wolf » 29 Iun 2020, 11:18

Ce ne spune asta despre utilizator ?
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de SF » 30 Iun 2020, 17:40

Nici un fir nu ajunge in faza asta , se face franjuri daca nu invarte galetu , sa taie galetu la nivelu incat sa se taie si axu as zice ca-i imposibil . S-ar rupe firu care ar fi facut farame , imi pare rau , is un tip care inca invarte mosoare si asta nu o inghit . Ii imposibil sa ajungi la situatia asta si sa nu vezi ca firu ii distrus , repet , nici un fir nu rezista la asta , chiar daca mosoru costa 10 euro , si ii imposibil sa nu-ti dai seama ca rupi constant , ce mama dracului se intampla aici :shock: . · 3 recuperari prin strunga aia si firu ii varza , rupi in lanseu , intepare sau agatatura , hai ma ca-i prea intinsa

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de SF » 30 Iun 2020, 17:44

NIci macar intr-o mulineta de 10 euro nu ajungi la situatia asta inainte sa distrugi .......cate role de fir ? Hai ma , las-o balta ca intram in alea veritabile , pescaresti :shock:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 04 Iul 2020, 09:07

Sunt mulinete vechi la fel de valoroase sau poate chiar mai valoroase decât cele mai performante mulinete moderne şi asta din punct de vedere sentimental. De aceea, cu ceva determinare aceste mulinete pot fi recondiţionate şi chiar pot fi reutilizate. Două exemple în cele ce urmează. Rulex şi Delta Dunării, două legende.

Rulex - înainte:
Imagine

Şi după:
Imagine

Ca şi la Daiwa Morethan Branzino, există o combinaţie de materiale - Bronz pentru pinionul conducător şi oţel pentru pinionul condus:
Imagine

,,Delta Dunării" - Înainte:
Imagine

Şi după:
Imagine

A avut vaselină în exces:
Imagine

Şi tot o combinaţie de materiale la pinioane bronz-oţel:
Imagine

Funcţionale, după zeci de ani. Tot respectul pentru cei ce preţuiesc trecutul şi cinstesc memoria celor trecuţi în nefiinţă prin păstrarea obiectelor şi a amintirilor.
T.D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 08 Oct 2020, 17:33

Salutare stimaţi colegi de forum. Aduc iar în discuţie sensibilitatea mulinetelor de generaţie mai nouă de la Daiwa, de această dată Certate din 2016 şi tributul plătit cu bani grei de consumator pentru utilizarea de componente non metalice la rotor, pinioane etc. şi subdimensionarea cotelor pieselor, de exemplu grosimea axului tamburului, lucru care se traduce printr-o rată mare a defectărilor. Ceea ce urmează nu e un caz singular, de aceea e bine de ştiut, că e necesară atenţie la manevrare şi transport pentru evitarea suprasolicitărilor sau a loviturilor.

Un pinion de oscilaţie din plastic spart în zona ştiftului excentric:
Imagine

Pentru comparaţie, putem vedea tot un pinion de Daiwa dar metalic, de generaţie veche.
Imagine

Axul tamburului este şi el deformat puţin, se poate observa o uşoară deviaţie:
Imagine

Din fericire, am găsit între multitudinea de pinioane, unul provenit de la o imprimantă, care s-a putut adapta situaţiei de faţă:
Imagine

A fost necesară prelucrarea grosimii, a orificiului central, a profilului fiecărui dinte în parte, montarea şi cimentarea stiftului excentric şi montarea cotă în cotă, fără nici un pic de jocuri:
Imagine

Rezultatul, peste aşteptări. Cred că acest pinion improvizat e chiar mai rezistent decât cel original. Am dedus asta în timpul prelucrării, când am evaluat duritatea/elasticitatea materialului. Nu este casant. A fost un noroc că s-a putut adapta. Câteodată e bine să fii om strângător şi să reciclezi la nevoie...
Imagine

T.D. Rew.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de micutu » 10 Oct 2020, 11:28

am o lanseta de la Cabela's. modelul este XCLS705-2A, cumparata acum 10 ani.
as vrea sa-i fac o reparatie capitala, adica: schimbat inelele si daca se poate, si partea de pluta a manerului ... oricum, unul din inele l-am pierdut, al doilea numarand de la varf.
habar n-am daca merita investitia, va rog sa ma sfatuiti

Scrie răspuns