Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 26 Dec 2019, 02:15

Oameni buni, m-a emotionat dorinta dumneavoastra de a transmite ganduri bune si va multumesc pentru asta.

Am si eu ceva de adaugat si fiindca este un topic de reparatii ale echipamentelor sau accesoriilor cu care pescuim, voi crea un ,,link" pentru a nu fi total offtopic prin ceea ce voi scrie, deci:

Exista doua ,,echipamente sau accesorii" pe care le folosim si la pescuit, despre care inca nu s-a discutat in cele 70 de pagini ale acestui topic si care e bine sa nu necesite niciodata reparatii. Mintea si trupul nostru! Va rog sa-mi permiteti sa fac doua recomandari cu caracter preventiv.

1) Pretuiti-va pe voi insiva! Persoana voastra trebuie sa fie cea mai importanta pentru voi, si chiar daca pare egoism, nu e bine sa puneti pe nimeni inaintea voastra, altfel regretele ulterioare pot fi mult mai mari decat satisfactiile altruiste de moment. Singurii care au prioritate sunt copiii vostri, daca exista. Vietii nu i se poate da reset. A face bine e o dovada de noblete, e adevarat, dar nu va faceti rau voua facand bine altora. Alegerile pe care le facem in tinerete vor avea urmari la batranete. Extrapoland, este si o vorba care spune: ,,Ca cel pe care nu-l vei lasa sa moara, nu te va lasa sa traiesti" Din pacate, (desi la o scara redusa) se cam aplica.

2) Cunoasteti expresia: ,,Viteza ucide" ? Va spun sigur ca si munca in exces poate sa ucida. Desigur, e o satisfactie sa ne putem mobiliza resursele fizice si mentale si sa putem realiza lucruri pe care altii nu le pot face la fel de bine ca noi in aceeasi unitate de timp sau poate niciodata, sa avem planuri pe care sa le ducem intotdeauna la timp la indeplinire, dar nu trebuie sa neglijam un aspect foarte important. Trebuie sa ne hranim si sa ne odihnim corespunzator calitativ si cantitativ la momentul oportun pentru organism. Altfel, in conditiile in care munca excesiva devine un mod de viata, organismul va incepe sa cedeze odata cu trecerea anilor.

Daca totusi mintea, trupul, sau ambele au incasat ,,lovituri" grele de la viata si se resimt, mai sunt rezolvari. Exista ceva imaterial, ascuns adanc in fiecare dintre noi, la care putem incerca sa ajungem, sa stabilim un contact si sa asimilam puterile vindecatoare inainte de a apela la medicina clasica. Pentru asta e nevoie de o anumita disciplina fizica si mentala, de detasare, convingere, vointa, timp liber si liniste, nicidecum de ,,chipuri cioplite" ori substante halucionogene. In general, omul nu se cunoaste indeajuns pe sine, dar daca se mobilizeaza, poate descoperi in el resurse nebanuite, poate chiar o latura mistica latenta ce poate fi activata si care ii poate releva caile benefice de urmat ce il pot ajuta sa se remonteze si sa ia din nou ,,taurul de coarne"

Va doresc ca ,,scanteia" din voi sa va duca numai spre bine, sa aveti parte de sanatate mentala si fizica maxima si desigur, sarbatori de iarna frumoase si fericite.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lau_bau » 26 Dec 2019, 11:57

Bine spus....
Sănătate multa și tot binele va doresc !!!
Stima și respect !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de adrian99 » 26 Dec 2019, 15:04

Foarte emoționant mesajul și vă mulțumim că ne-ați reamintit de lucrurile care contează cu adevărat. Înțelepciune, credință, echilibru, speranță...toate răzbat din mesajul dumneavoastră în egală măsură simplu și puternic. Sărbători binecuvântate, cu sănătate și dorințe împlinite!

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Calin C » 27 Dec 2019, 01:36

Un mesaj de o simplitate fantastică însă de o profunzime absolută!

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de godzilla1984 » 27 Dec 2019, 17:48

Va salut domnule Tdum !

Am o mulineta Shimano Biomaster 5000 care vreau sa o trimit la o mentenanta generala. Cum pot lua legatura cu dvs pentru aceasta operatiune ?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 27 Dec 2019, 21:19

Iau_bau & adrian99 & Calin C - Va multumesc. Mesajul meu nu este imprumutat de nicaieri ci este izvorat din experienta mea personala (nefericita) si l-am postat pentru a-i preveni pe cei care ar putea pati ca mine... Sa auzim numai de bine!

godzilla1984 & sabinu. Va salut si va sfatuiesc sa nu amanati operatiunile de care au nevoie mulinetele dv. asteptand sa colaboram, fiindca planurile mele de viitor sunt incerte in acest moment. Aveti si mesaj privat de la mine.

Eu am sperat ca acest topic destul de vast si explicit ar putea sa va sprijine sa va rezolvati in regie proprie operatiunile de mentenanta fara a mai fi necesar sa apelati la nimeni. Din cate stiu, (daca nu va descurcati singuri) atat in Constanta cat si in Arad sunt persoane care ar putea sa va ajute cu intretinerea (curatat/uns) la fel de bine si chiar mai curand decat as putea s-o fac eu...

Cu respect, T.D. Rew.

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de godzilla1984 » 27 Dec 2019, 21:38

Multumesc pentru raspunsul rapid !

Am incercat sa va raspund pe privat dar este dezactivata mesageria privata pe contul dvs.

Va salut si va urez insanatosire grabnica !

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de wily91 » 02 Ian 2020, 18:21

La mulți ani!! Domnul Tdum cum pot lua legătura cu dumneavoastră?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 04 Ian 2020, 11:01

Buna ziua. Aresez urari de sanatate, noroc, prosperitate si fericire pentru noul an tuturor colegilor de pe acest forum.
wily91 scrie:
02 Ian 2020, 18:21
La mulți ani!! Domnul Tdum cum pot lua legătura cu dumneavoastră?
Daca este ceva de discutat in particular, ne vedem pe mesageria privata. O voi activa, fiindca am inchis-o temporar ca urmare a faptului ca un coleg de forum bine intentionat (la propriu) a hotarat sa-mi faca reclama si a sugerat pentru contactarea mea - mesageria mea privata. Nu-mi doresc reclama si nici nu am timpul fizic necesar ca sa raspund la o ,,avalasa" de mesaje, prin urmare, am fost nevoit sa inchid mesageria cel putin pentru o vreme.

Daca este ceva de interes public, o informatie (pe care daca o detin v-o ofer cu drag), ceva ce nu reiese din postarile mele de pe acest topic si ar putea sa va ajute sa va reparati un bat sau o mulineta, atunci puteti sa intrebati chiar aici pe acest topic. Am creat acest topic cu scopul de a oferi informatii, ponturi, idei de aplicat si cu bunavointa am facut poze si am postat explicatii, am oferit solutii si augmentari pe care le-am gasit diferitelor probleme, pentru a va economisi banii, pentru a nu fi necesar sa cumparati piese sau alte mulinete, ori sa depindeti de altii pentru anumite lucrari pe care cu un minim de determinare le puteti executa singuri. N-am vrut ca informatii utile sa se piarda odata cu mine, asa ca le-am facut publice, spre a fi de folos tuturor celor interesati.

Cand din varii motive nu este posibila realizarea de mentenanta ori reparatii in regie proprie, am recomandat in primul rand sa apelati la ,,mesterii" locali. In Timisoara, in cazul dv. ,,wily91" cred ca ar putea sa va ajute dl. Ghita Bolota, despre care am gasit informatii pe internet. Cred ca in orice oras exista cineva cu abilitati compatibile cu acest gen de activitati, de multe ori in cadrul unui magazin de profil (care se adreseaza pescarilor). Si eu am avut un astfel de magazin si mai dadeam o mana de ajutor pescarilor locali...

La fel si colegii din Constanta, Bucuresti, Arad, etc. au pe plan local la cine sa apeleze cand ,,dau de greu" Eu le doresc insa probleme cat mai putine si un pescuit cat mai placut, fara reparatii. Un an bun!

T.D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 31 Ian 2020, 17:28

Va salut stimati colegi de forum.

Intrucat am o informatie recenta care genereaza o atentionare ce poate fi de interes pentru unii dintre dumneavoastra, am decis sa redactez aceasta postare cu caracter preventiv, cu scopul de a evita repetarea unei erori grave in procesul de mentenanta al unei mulinete foarte scumpe de la Daiwa. Este vorba de modelul Daiwa Exist LT 2019. Un fost concitadin, a decis sa execute o verificare/ungere asupra unei astfel de mulinete, de marimea 2500, exact ca cea pe care v-am prezentat-o in pagina 68 a acestui topic si despre care am discutat cam tot ceea ce era important de stiut, mai putin aspectul pe care urmeaza sa vi-l prezint.

Omul, bine intentionat, dupa procesul de ungere, a decis sa asigure cu solutie de tip blocator de filet, ceva de gen Locktite acel filet executat pe circumferinta capacului de carter (side plate-ul rotund) de pe stanga. La prima partida de pescuit, a constatat ca mulineta nu evolueaza corespunzator, ba chiar se misca mai greu decat inainte de ungere. Surpriza a venit cand a vrut sa o redeschida pentru o noua verificare. Desi a folosit o cheie custom originala, capacul acela circular nu s-a mai lasat desfacut...

Deci, atentie, nu puneti nici un fel de solutie-blocator pe filetul capacului, fiindca puteti avea ulterior mari probleme!!! Daca in viitorul indepartat acea mulineta va ajunge la mine, vom vedea impreuna care va fi modalitatea de a elibera din stransoare acel capac. Nu e nevoie de nici un fel de blocator pe acel filet, el fiind in imposibilitate de a se destrange incidental (de la sine) in timpul exploatarii. Exista acolo acel ,,O"-ring rosu, cum se poate vedea in poze, care are pe langa rolul de etansare si rol de autoblocare. Nu m-am gandit ca cineva ar putea gresi astfel, caci as fi facut aceasta precizare cu rol preventiv in momentul in care am postat imaginile si explicatiile cu acest model de Exist. Dar... ,,Drumul spre iad e pavat cu bune intentii" cum se spune...

Referitor la mulineta EXIST din pagina 68, feedbackul pe care l-am primit de la utilizatorul ei (care nu e membru pe acest forum) in urma exploatarii acesteia dupa servisare, a fost unul foarte bun, fiind o confirmare a validitatii informatiilor pe care vi le-am oferit la momentul respectiv.

T.D. Rew.

Scrie răspuns