Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spring » 03 Iun 2019, 07:26

Am luat eu 2 nasci. Una de 3000 pentru un unchi de al meu. Baga orice de la pescuit cu jig la feeder fără probleme. A pescuit si la dorada in grecia cu greutăți de 40-50g.
Eu am luam un c3000. Merg e foarte bine si asta doar ca am avut aceeași problemă ca la fuego-ul dvs si a trebuit să îi rectific 2 piese. Odata a trebuit să îi finisez pinionul central pe interior si pe urma sa ii pilesc roata de oscilație ca freca in patina de pe ax.
În rest merge ca o daiwa veche.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Iun 2019, 11:00

Pina la urma , producatorii astia ne forteaza sa devenim depanatori de mulinete))
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 06 Iun 2019, 09:41

semlecangheorghe scrie:
03 Iun 2019, 11:00
Pina la urma , producatorii astia ne forteaza sa devenim depanatori de mulinete))

Da domnule, cam asta e situaţia. Aşa cum am mai discutat bazându-ne pe argumente concrete, sunt motive să credem că C.T.C.-ul din ziua de azi este doar o formalitate, fapt care ne obligă (dacă suntem exigenţi) să ne verificăm mulinetele dacă simţim că ceva nu este în regulă, sau cu caracter preventiv. Nu cred că au văzut mulţi câte am văzut eu în legătură cu aceste aspecte.

Cu ani în urmă, pe când aveam în magazin şi un sector cu produse dedicate pescarilor, treceam printr-un filtru foarte exigent de verificare şi remediere toate produsele achiziţionate de la distribuitori, astfel încât ajungeau la raft fără probleme, după un C.T.C. real, indiferent dacă era vorba de produse ieftine sau scumpe. Astfel, nu am fost niciodată în situaţia de a returna distribuitorilor nici măcar o mulinetă în perioada de garanţie. Acest efort pe care l-am făcut, mi-a asigurat oarecum o clientelă fidelă şi pretenţioasă (pentru o vreme). Totul era dublat şi de o analiză atentă din partea mea a produselor în faza de selecţionare de pe listele ofertanţilor (distribuitorilor) şi ulterior, în faza de revânzare, insistam ca fiecare client să primească produsul optim pentru aplicaţia vizată şi îmi rezervam timp pentru instructajul aferent utilizării corecte a fiecărui model constructiv. Am trimis înapoi (în garanţie) un singur băţ rupt la primul lanseu (cu martori). Era un băţ de match din trei segmente, pe care l-am adus pe comandă, fiindcă a insistat clientul, deşi l-am prevenit iniţial că băţul nu este construit bine.

Totuşi, am renunţat să mai comercializez scule şi accesorii pentru pescari, fiindcă m-a iritat la culme faptul că în ultimii ani, mod repetitiv, din comoditate, cu laptopul în braţe, cumpărau produse prin comandă pe internet şi apoi veneau (imediat ce le primeau) cu ele la mine la reparat, în condiţiile în care exact acel produs exista la mine pe raft, nou, MAI IEFTIN, fără cusur şi cu garanţie. Au fost câteva situaţii când au luat şi din talcioc, mulinete folosite defecte şi mai scumpe decât aveam eu noi-nouţe în magazin... La astea s-a adăugat şi inconsecvenţa cu care îşi făceau cumpărăturile. Iarna, treceau şi două săptămâni în care nu intra nici un pescar în magazin, iar vara, vinerea mai ales, era coadă, până la intrare şi toţi cereau aceleaşi produse. Aşa că am zis: Pa!

Scuze, m-am întins cu vorba...

TDum. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Iun 2019, 21:40

Da, inteleg..intr-o situatie asemanatoare si eu as fi procedat la fel..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de SF » 08 Iun 2019, 13:35

Ii de altfel si foarte logic , mai mult decat nuca-n perete

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de SF » 08 Iun 2019, 13:41

tdum scrie:
06 Iun 2019, 09:41
semlecangheorghe scrie:
03 Iun 2019, 11:00


Totuşi, am renunţat să mai comercializez scule şi accesorii pentru pescari, fiindcă m-a iritat la culme faptul că în ultimii ani, mod repetitiv, din comoditate, cu laptopul în braţe, cumpărau produse prin comandă pe internet şi apoi veneau (imediat ce le primeau) cu ele la mine la reparat, în condiţiile în care exact acel produs exista la mine pe raft, nou, MAI IEFTIN, fără cusur şi cu garanţie. Au fost câteva situaţii când au luat şi din talcioc, mulinete folosite defecte şi mai scumpe decât aveam eu noi-nouţe în magazin... La astea s-a adăugat şi inconsecvenţa cu care îşi făceau cumpărăturile. Iarna, treceau şi două săptămâni în care nu intra nici un pescar în magazin, iar vara, vinerea mai ales, era coadă, până la intrare şi toţi cereau aceleaşi produse. Aşa că am zis: Pa!

Scuze, m-am întins cu vorba...

TDum. Rew.

Merita pus in rama , langa Sfintu de la Maglavit si alte bazaconii

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Iun 2019, 21:42

SF-ule iara te mananca chelea??
Ce drac iti trebuie??
Si ce-i cu citatul de mai sus ca si cum mi-ar apartine?? Esti beat sau ai tras pa nara stinga??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de iovys » 11 Iun 2019, 19:27

pierdut buton sau surub reglare frana la o okuma slv
daca fac un surub la strung cu pasul filetului corespunzator e suficient, sau trebuie sa ii pun si un arc, care sa atace frana progresiv?
pescuiesc foarte rar cu mulineta respectiva si frana practic nu prea e necesara, doar cat sa nu se invarta tamburul prea usor cand trag fir de pe el

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de iovys » 11 Iun 2019, 19:42

daca are cineva o okuma slv il rog sa puna o poza cu surubul pentru ca eu nu l-am dat niciodata jos si nu stiu cum arata originalul
multumesc

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 13 Iun 2019, 18:45

SHIMANO ULTEGRA XSC blocată:
Imagine

Motivul s-a lăsat repede dezvăluit. Apa din ea a dus la griparea mecanismelor:
Imagine

Am observat un joc cam mare al axului tamburului în angrenaj. Atât de mare ca are loc lejer şi un ac de seringă între ele:
Imagine

Apa şi impurităţile au contaminat grav vaselina şi i-au anulat proprietăţile:
Imagine

Am spălat componentele şi am făcut de curiozitate măsurători. Axul tamburului are diametrul de 6,4mm, iar orificiul pinionului 7mm!!! Sigur că axul se bălăngăne în acest orificiu.
Imagine

Există doar în partea de jos a angrenajului o gâtuire a orificiului cu cota de 6,5mm, dar ineficientă după cum se vede, dacă permite jocul respectiv. Cam aşa arată angrenajul la interior. În adâncime, nu există finisare, e plin de rugozităţi. Îl voi lăsa aşa cum l-a gândit Shimano, fiindcă orice finisare duce la o mărire în plus a orificiului şi cresterea jocului:
Imagine

Înainte de a introduce axul în racordul de oscilaţie/antitorsiune, este util să acoperim cu vopsea, capătul axului, interiorul racordului şi filetul şuruburilor:
Imagine

A avut jocuri şi la cursorul şi la axul wormshaft, pe care le-am corectat cu distanţiere, aşa cum am mai arătat cu alte ocazii.

Unsă, montată, se mişcă bine acum. Rămâne prezentă flendereala tamburului, datorită axului pe care stă şi care aşa a fost gândit şi executat. O chestiune asumată şi de constructor şi de utilizatorul care a plătit preţul acestui produs...

De reţinut, e faptul că atunci când mulineta ia apă, e necesară o sesiune de întreţinere, altfel, se ajunge chiar la blocarea acesteia.

TDum. Rew.

Scrie răspuns