Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de cristi.v » 23 Ian 2019, 10:51

Salut SF,
Tdum a postat pentru comunitatea rapitori.ro o parere avizata si bine documentata despre niste reparatii facute pe genunchi. Faptul ca a facut asta aici ar trebui sa ne ajute. Acum nu o sa stea omul sa caute pe tot netul miile reparatii facute gresit si sa posteze pe fiecare site ce a gresit fiecare. Timpul e scurt pentru toti. Si nu mi se pare ca Tdum a facut atacuri la persoanele respective, cat la modul in care au lucrat.
Acum recunosc ca sunt subiectiv. Din postarile lui Tdum am invatat despre mulinete ce nu am invatat in 20 de ani de pescuit. Si cum sa le repar, si cum sa le ingrijesc, precum si motivele pentru care se defecteaza. King e si el un pescar deosebit de tehnic. Si la fel de mult il apreciez pentru sfaturile lui. Sincer as prefera sa ii vad prieteni (macar virtual) si sa continue fiecare sa posteze din experientele sale. Fara atacuri inutile la persoana. E acea regula de baza a bune convietuiri: Combate ideea, nu persoana!
Avem 2 forumuri de spinning in tara, mari si late, bazate 90% pe rubrica de vanzari-cumparari... Hai sa ii lasam pe acesti doi maestri sa faca ce stiu mai bine fiecare. Eu le multumesc amandurora pentru toate postarile de pana acum si sper sa devina in continuare membri activi ai acestor comunitati.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de cristi.v » 28 Ian 2019, 11:40

Salut SF,
combatand ideea te asiguri ca acea idee nu va fi perpetuata. Daca ataci doar o persoana, ai sanse mari sa atingi doar varful eisberg-ului. Zic si eu.
In alta ordine de idei, daca si Tdum este de acord, ca initiator si dezvoltator al acestei rubrici, rog frumos un moderator sa curete mesajele offtopic din ultima perioada. E pacat ca informatia buna se fie ascunsa sub aceasta patura.
Multumesc

Stefan D
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 01 Dec 2017, 15:27

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Stefan D » 29 Ian 2019, 00:06

Tdum, nu pune la suflet mai mult decât trebuie părerea lui Kingofbeasts. Ai destui alți urmăritori care îți sunt fani ,asa ca de dragul lor continua. Cu siguranță postările voastre (și ale lui Kingofbeasts) sunt folositoare sau cel puțin.... de citit. Shopingul și navigatul printre info de orice fel sunt parte importanta din fenomenul "pescuit". De lauda și discuții în contradictoriu nici nu mai vb. Ziceți mai departe ce-i cu Stellele astea FJ dar nu uitați nici de Existu' nou.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Zamfi » 30 Ian 2019, 19:11

Deci eu nu vreau sa intru in discutii inutile. Am la tdum doua mulinete pentru mentenanta .De fapt sunt gata deja. Ce sa zic? Comunicare excelenta, discutii tehnice detaliate, poze cu toate operatiunile desfasurate asupra mulinetelor, descrierea fiecarei poze explicita , timp de lucru excelent. Omul este un pasionat si are tot respectul meu pentru munca depusa! In rest ... se dezgheata baltile ;)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de crapmaniacul » 01 Feb 2019, 22:35

Din postarile apreciative ale multor colegi de forum printre care ma numar si eu oricine isi da seama ca eforturile si disponibilitatea lui @tdum de a-si rupe din timpul sau si a impartasi cu noi sfaturi, idei , experienta proprie, toate aceste eforturi deci si-au atins scopul, nu au fost in van. Fiecare pescar mai incepator sau mai veteran citind randurile lui @tdum sigur a bagat la cap cate ceva, undeva acolo a retinut o informatie noua, o chichita, i s-au clarificat cateva lucruri in cap, a mai pus o caramida la ceea ce stia ieri, se uita acum altfel la o mulineta desfacuta, nu chiar ca curca-n craci , exagerand putin.
Nu inseamna ca fiecare acum o sa fim in stare sa ne reparam singuri mulinetele indiferent de situatie, insa anumite aspecte mai de baza vom sti sa le abordam, sau macar vom avea habar de unde poate fi o buba si ce poate fi, ne-am mai imbogatit experienta personala tehnica.
Si pentru ca postarile d-lui Damian consecvente, foarte bine si in detaliu explicate si fundamentate tehnic au avut un ecou masurabil cert ca sa zic asa, si eu ca si multi altii de aici m-as bucura sa le mai regasesc scrise si in continuare pe aceleasi teme de interes ca si pana acum. Este usor sa distrugi si cu mult mai greu sa construiesti ceva, iar la criticat nu ne intrece nimeni pe noi ca natie, le stim pe toate si cu greu depasim aceasta stare de autosuficienta, insa printre atatea rautati exista si speranta, putina dar a mai ramas acolo pe fundul cutiei.

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de buzias » 03 Feb 2019, 13:20

Se pare ca ...ati deranjat cu solutile bune pentru aproape orice problema la mulinete , pe vanzatorii de mulinete noi si sh (scad vanzarile :D :D ).. poate chiar si pe alte pers care se ocupa cu mentenanta :wink: , ati avut solutie chiar si pt mulineta mea , desi am trecut cu masina peste ea :cry: si parea compromisa .
Eu va multumesc inca o data :respekt: si daca as fii in locul dvs as deranja in continuare.
Sta in puterea dvs sa aplecati urechea sa nu , procentajul persoanelor care va sustin e mult mai mare , ca acelor care sunt gica contra . Sustinere % la %.... orice ai face pe pamantul asta nu poti avea .
Sanatate va doresc si decizii intelepte.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Zamfi » 03 Feb 2019, 19:48

Apropo...am primit si raport tehnic scris pentru revizia la mulinetele mele!Despre ce vorbim?
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1147
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de schumi » 04 Feb 2019, 07:11

Zamfi scrie:
03 Feb 2019, 19:48
Apropo...am primit si raport tehnic scris pentru revizia la mulinetele mele!Despre ce vorbim?
Probabil despre profesionalism.
Hai sa ne imaginam putin, cum ar fi daca macar 80% dintre noi si-ar face treaba la locul de munca asa? Eram departe, nu in rahatul in care ne zbatem...
Dar mai avem sperante, tocmai ptr ca mai exista, totusi, astel de oameni jn Romania asta a noastra.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Zamfi » 04 Feb 2019, 18:00

Clar! Omul iubeste ceea ce face si daca ati vedea ce amanuntit este raportul tehnic ati fi convinsi de acest lucru! Asa cum am spus, are tot respectul meu.Va rog sa nu luati cele scrise de mine ca o reclama , ca omul nu cred ca mai are nevoie de asa ceva. Dar am zis sa va spun si voua o parere personala.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de crapmaniacul » 05 Feb 2019, 00:11

Treaba asta cu raportul tehnic scris la o mulineta servisata e prima data cand o aud ca se intampla. Este ca la un service auto de brand cu ștaif care se respecta si care iti da devizul detaliat cu reperele schimbate, plus eventuale detalii si comentarii utile de care sa tii seama in exploatare.
Sincer, nu prea suntem invatati cu sistemul acesta de munca de calitate care aduce putin a Germania ... De tinut minte.

Scrie răspuns