Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spartacus » 25 Ian 2018, 11:23

Oarecum fara legatura cu topicul: am ramas placut surprins de faptul ca Shimano Technium, o mulineta fara pretentii prea mari, are bare stabilizatoare. Nu ma asteptam.

https://www.youtube.com/watch?v=daarfQyv0_Y

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spring » 25 Ian 2018, 11:49

Pe platforma aia toate cu wormshaft au doua bare stabilizatoare. Pe asta cu 3 rulmenți pusi unde trebuie o faci stradic.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de stefanflorin » 25 Ian 2018, 14:04

Spring scrie:Pe platforma aia toate cu wormshaft au doua bare stabilizatoare. Pe asta cu 3 rulmenți pusi unde trebuie o faci stradic.
n-o faci ca are raport mic :mrgreen:
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 26 Ian 2018, 16:32

Un prieten si-a luat un bat dintr-o bucata, un Carrot Stix, cel din pozele de mai jos:
Imagine
Imagine

Dupa ce m-am uitat cu atentie la el, a aparut pentru mine un mare semn de intrebare atunci cand am pus si o mulineta pe el (de fapt am incercat vreo doua) ca sa verificam alinierea inelelor cu axul mulinetei. Am prelungit si axul tamburului pentru a evidentia directia indicata de mulineta pentru lanseu:
Imagine

Se vede clar o neregula legata de mandrina. In partea dinspre butt este mai inalta, iar in partea dinspre inele este mai joasa. In acest fel este afectata pozitia mulinetei pe bat...
Imagine

Fiindca nu am ambitii nici pretentii de rodbuilder, ci ma bazez doar pe logica, am considerat potrivit sa va intreb ce credeti despre acest bat, de ce este construit asa? Ce este cu aceasta mandrina? Este un defect, sau o motivatie tehnica pe care eu nu o intrevad inca? Nu stiu cu siguranta nici macar daca este un bat de serie sau daca e ,,coustomizat" dar stiu cu siguranta ca in el e o contradictie pe care sper s-o lamuresc cu dumneavoastra. Multumesc anticipat pentru opinii!

Rew.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de stefanflorin » 27 Ian 2018, 08:28

la Daiwa gasim cea mai mare inclinatie. Cu un Shimano sau Ryobi montat, intersectarea axului cu blankul se face mai sus, posibil chiar unde trebuie pe blankul ala.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de grey-wolf » 27 Ian 2018, 15:50

Asa se intampa cu mandrina aia cand o montezi cu piulita in sus ( pacific bay minima ). Merge bine asa cu mulinete Dam , modele mai vechi Shimano , in general cu toate care nu au axul atat de inclinat . Pentru mulinete Daiwa se potriveste mai bine Skss de la Fuji . Poti corecta putin unghiul acela cu un adaus de carton sau plastic sub talpa mulinetei ( nu foarte mult ca nu va mai sta bine fixata mulineta ) Una peste alta se poate pescui si asa , o pozitionare perfecta se poate face doar la un bat custom care se realizeaza pe o mulineta indicata . Nu merita schimbata mandrina pt atata lucru , daca nu se impaca cu lanseta in pescuit ..... alta ......sau daca iubeste batul merita customizat .
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 28 Ian 2018, 11:38

Proprietarul spune ca se descurca cu batul asa cum este. Probabil va ramane asa.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Rew.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spartacus » 30 Ian 2018, 13:33

Am un knob care are un joc oarecare. Problema e ca axul de metal al acestuia e nituit, fara surub, neexistand posibilitatea sa-l scot pentru a pune o saiba. A mai intampinat careca problema asta?

Ma gandeam sa tai discret distantierul si sa l pun asa, dar se labarțeaza prea mult, chiar daca e otel.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 30 Ian 2018, 13:43

@ Spartacus:

Va salut. Va rog sa cautati in pagina a 4-a de pe acest topic, undeva pe la mijlocul paginii aveti poze si explicatii cu rezolvarea problemei pe care ati descris-o.

Rew.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spartacus » 30 Ian 2018, 13:51

Multumesc. O sa incerc varianta asta, putin modificata, in sensul ca voi decali o saiba existenta si voi decupa un mic arc de cerc din ea. Ce marime, voi vedea..

Scrie răspuns