Rubrica S.F.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de tdum » 11 Ian 2018, 10:33

P.S.

Sunt sigur ca atunci cand acest sistem va aparea la marii producatori de mulinete, va avea si o denumire pompoasa cum am vazut de atatea ori ca se poarta la ei ca sa ,,ambaleze" foarte comercial o gaselnita care nu le apartine. Incercam sa ghicim...? Ar putea suna asa:

,,DAF" sistem. Double Antitorsion Force. Relayng on bearings, this sistem provide full amount of support with less friction in the stroke and antitorsion sistem. Better then ever... Bla bla bla... Ma rog, nu stiu daca am scris chiar corect, intrucat n-am facut engleza la scoala... dar asta e ideea, la asta cred ca ne putem astepta de la liderii in domeniu de acum. La asta sunt foarte buni!

Rew.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de lucalucian » 11 Ian 2018, 19:04

https://jeanpaulcharles.wordpress.com/2 ... o-im-4000/

În linkul de mai sus mulineta de care spuneti este desfacuta, si din pacate desi prezinta cei 2 rulmenti pe cama este o dezamagire. Unul din cei 2 rulmenti a ruginit, iar asezarea firului este chiar proasta. Pe site-ul acelui francez puteti gasi mai multe mulinete desfacute.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de spiridusul » 11 Ian 2018, 22:51

Faptul ca sunt componente de calitate slaba in aceasta mulineta este un aspect care nu inseamna ca sistemul este slab. In discutie era vorba de sistemul propus, nu de calitatea acestei mulinete care l-a incorporat.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de tdum » 12 Ian 2018, 10:11

@ Spiridusul

Stimate domn, ati punctat foarte corect. Asa trebuie inteleasa informatia, altfel ajungem sa discutam pe langa subiect, fara sa-l atingem.

Sunt convins ca in lume exista deja mai multi producatori de mulinete care au implementat acest tip de racord de oscilatie/antitorsiune cu doua sprijine pe rulmenti, (iar cel dinspre talpa mulinetei inchis cu placa) doar ca noi nu am aflat inca de ei. Cand sistemul acesta va fi adoptat si de liderii binecunoscuti, atunci, acest lucru se va face cu materiale de calitate si cu denumiri sofisticate, asa cum ne-au obisnuit, incat toti ceilalti producatori care iata deja folosesc acest sistem in mulinetele pe care le construiesc, vor ramane in ,,umbra".

Cu respect!

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de George1985 » 12 Ian 2018, 10:16

lucalucian scrie:https://jeanpaulcharles.wordpress.com/2 ... o-im-4000/

În linkul de mai sus mulineta de care spuneti este desfacuta, si din pacate desi prezinta cei 2 rulmenti pe cama este o dezamagire. Unul din cei 2 rulmenti a ruginit, iar asezarea firului este chiar proasta. Pe site-ul acelui francez puteti gasi mai multe mulinete desfacute.
Am vazut mulineta asta, am invartit-o. Nu e chiar o necunoscuta.
Era la un pret de vreo 700ron in magazinul respectiv.
O mulineta de calitate medie, cu un design care nu ma atrage si o constructie inedita.
"Sarmele" acelea ii dau un aspect unic.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de anem » 12 Ian 2018, 10:54

mulineta aia mi se pare urata cu patima. pe langa design-ul complet nereusit, din poze anumite roti dintate din interiorul mulinetei par a fi de o calitate de doi bani si cand vad "sarmele" alea cum intra in corp si ce fixaj au ceva ma face sa am foarte mari urme de indoiala ca dupa o perioada relativ scurta de timp corpul nu va capata jocuri fata de piciorul mulinetei.

aia e o mulineta care in veci nu mi-as cumpara-o :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
ssfisher
veteran
veteran
Mesaje: 1379
Membru din: 26 Apr 2011, 19:05
Localitate: Resita

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de ssfisher » 12 Ian 2018, 18:20

Pretul mulinetei respective este de $60 https://www.piscifun.com/collections/re ... spin-reels si subiectul discutiei era legat de sistemul antitorsiune si nu despre designul mulinetei

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de spiridusul » 13 Ian 2018, 17:17

https://www.youtube.com/watch?v=RJcQzpwuMME
Minutul 2:11, dar poate ca merita urmarit tot filmul. Are bara de torsiune inspre talpa, si pare ca este si in partea de jos; un rulment se vede, clar, in partea de jos.
Este acesta sistemul ?

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de spiridusul » 13 Ian 2018, 17:44

https://www.youtube.com/watch?v=myVScrXLy8Q
Penn Clash are bara dubla de torsiune, dar pare ca nu are rulmenti.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de tdum » 13 Ian 2018, 19:22

Da, sunt sisteme antitorsiune cu doua sprijine combinate, de tip rulment pe o parte combinat cu patina pe partea cealalta sau de tip bara pe o parte, combinat cu patina pe partea cealalta. La Daiwa Crossfire A este de tip patina pe o parte combinat cu rola inchisa cu placa pe partea cealalta. La alte modele sunt cu bare pe ambele parti sau patine pe ambele parti. Oricum ar fi sistemul de antitorsiune, este foarte bine cand sunt doua sprijine si cel mai bine este cand ambele sunt pe rulmenti asa ca cel din ultima poza pe care am postat-o mai sus.

Am avut ocazia sa vad o sumedenie de probleme si defecte care apar atunci cand este un singur sprijin antitorsiune. Atat depanatorul cu pinioane cat si cel de tip wormshaft pot fi grav afectate si cateodata integritatea intregii mulinete, daca constructorul nu acorda destula atentie acestui aspect. Cateodata este atat de simplu de implementat al doilea sprijin, in modele de mulinete care nu au decat unul din fabrica, incat nu am nici o explicatie pentru abordarea superficiala din partea constructorului care a instalat doar un suport. Cel mai bun exemplu il puteti vedea in acest sens in topicul ,, Marirea puterii - mulinete Shimano" si in topicul ,, Upgrade Daiwa" din aceasta sectiune a forumului.

Ramane de vazut daca se va generaliza in viitor aceasta varianta constructiva cu doua sprijine pe rulmenti sau ramane un caz izolat si exceptional pe care l-am vazut impreuna in mulineta S.F. (Steel Feeling)

Rew.

Scrie răspuns