Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Sep 2019, 18:23

Hai lasa..oricum iesti pe linga..haidi, pa..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de dsg » 21 Sep 2019, 14:07

Mai oamenilor, stricați tot topicul... Serios acum! Ce tot faceți? Rămâneți pe subiect și încercați să fiți obiectivi.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 22 Sep 2019, 12:41

Stai ma linistit , ca ii nimic defect pe aici :)

As vrea sa stiu cum ii antireturu la Saltiga , si antireversu , Gigi poti sa ne dai mai multe detalii ? Sau la modelu traznet Tsunami .Omu o ramas cu sechele de acum cativa ani , de atunci pana acuma o fost in cautarea mulinetei supreme , pe care o gasit-o in 2019 , model 2019 , da el ma contrazice de cativa ani , evident , nu o avut nicicand in mana nici unu dintre mosoare , daramite sa le fi pescuit :lol1:

In televizor Superman zboara :lol: :lol: :lol:

Adevaru ii ca nu ar trebui sa-l bag in seama , se excita si mai mult , inca vreo trei mesaje si ninsoarea o sa-i inunde pantalonii , dupa care o sa rasufle usurat "in sfarsit " ... :lol: :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 30 Sep 2019, 18:10

semlecangheorghe scrie:
17 Sep 2019, 19:36

Lesinatule, pe lumea asta nu exista doar Daiwa ori Shimano..UIte un exemplu...mulineta asta are un antiretur cum n-ai mai vazut, te asigur..si nu costa cat un golf 4..
Gigel , o sa ne dai niste detalii , sau cum ramanem ? :lol: :lol:

Sau ai dat cu oistea-n gard , si acuma te tii pe langa gard , la umbra :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

vad sunete
senior
senior
Mesaje: 352
Membru din: 24 Feb 2015, 22:39

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de vad sunete » 02 Oct 2019, 14:25

daiwa caldia sha detine careva?a servisat cineva?cum se prezinta?....

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 02 Oct 2019, 16:45

Vă răspund eu, dar informaţiile care urmează sunt doar impresiile mele (tehnice) legate de această mulinetă şi vă rog să le consideraţi ca atare. Să acordaţi atenţie şi altor eventuale răspunsuri, în special dacă sunt legate de exploatarea acestui produs, venite din partea utilizatorilor.

Din punct de vedere tehnic:
Daiwa Caldia 2500 SHA, în opinia mea, nu-şi merită banii. Nici o mulinetă cu un singur rulment cu bile pe angrenajul rotorului, nu ar trebui să coste atât. O bucşă pe angrenajul rotorului presupune în timp frecări-uzuri-jocuri! Nu are rulment la galet, are o singură bară antitorsiune şi un raport de recuperare (mare 6:1) care-i limitează/specializează/particularizează aplicaţiile. Constructiv, are puţin metal, de acolo masa destul de mică, lucru care vine însă la pachet cu doza de fragilitate aferentă. Cel mai des se rupe din carcasa de zaion butucul pe care se învârte pinionul ce dă oscilaţia tamburului. Seamănă mult cu Ballisticul SH, (construcţie, masă, rap. de rec. etc.) care însă costa cam jumătate din preţul acestei variante de Caldia, fiindcă nu conţinea acea complicaţie numită ,,magseal"

Utilizarea unei mulinete Daiwa Caldia 2500 SHA poate fi o experienţă asemănătoare cu o iubire de-o vară, nicidecum cu una statornică sau de-o viaţă. E doar parea mea şi sunt curios dacă acest model s-a ,,lipit" inseparabil de sufletul cuiva, sau de regulă, relaţia s-a soldat cu despărţirea după o scurtă ,,convieţuire", din motive care pot fi bănuite...

T.D. Rew.

perca
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iul 2006, 22:47
Localitate: Botosani

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de perca » 13 Oct 2019, 17:52

Cand pleci in vacante tropicale e bine sa iti pui o saltiga in bagaj.
https://youtu.be/YqKhnqmEe-E
xxx don't think because they know everything.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de vgb » 16 Oct 2019, 02:16

perca scrie:
13 Oct 2019, 17:52
Cand pleci in vacante tropicale e bine sa iti pui o saltiga in bagaj.
https://youtu.be/YqKhnqmEe-E
Pfff, cat de misto!!!

Ai pus cumva mana si pe-o lanseta Saltiga de 3 buc?

perca
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iul 2006, 22:47
Localitate: Botosani

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de perca » 16 Oct 2019, 17:13

[/quote]

Pfff, cat de misto!!!

Ai pus cumva mana si pe-o lanseta Saltiga de 3 buc?
[/quote]

A fost super misto! :) cel mai mult mi-a placut pescuitul de pe plaja. Am pescuit n specii de pesti; blue trevally, baracuda, wahoo (de fapt asta mi-a taiat fluorocarbonul de 60lb), tot felul de gruperi si snaperi plus un rechin.
AM pus mana pe o lanseta saltiga dar nu era din trei bucati, oricum tre sa fie o scula misto. Lanseta din video e un Zenaq 73s.
Am mai avut la mine o yamaga triceptor cuplata cu o daiwa morethan, si o yamaga trippers cu o daiwa luvias si un bat de fly.
Recomand o lanseta tip "travel" cand pleci oriunde in vacanta.
Imagine
xxx don't think because they know everything.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 04 Noi 2019, 18:11

Daiwa - ,,povestea merge mai departe" - Dar nu si pentru mine. In ceea ce ma priveste, vazand cum se construieste din 2009 incoace si care este trendul, povestea a inghetat in anul 2009, am incropit echipa asta de ,,fierotanii" doua mici si patru mai mari si ramane asa:
Imagine
Imagine

2x2000, 3x2500 si 1x2500R. Pt. cele de 2000 - 6 tamburi, Pt. cele de 2500 - 8 tamburi, fiecare mulineta putand astfel beneficia de o gama larga de fire, care acopera toate aplicatiile pe care le practic. Fiecare mulineta din cele 6 are si manivela de rezerva de lungime diferita, pe care o inlocuiesc dupa nevoi.

Asta nu inseamna ca nu sunt receptiv la noutatile care apar, dar asta doar ca sa cunosc mecanica si alcatuirea lor, ca sa fiu pregatit tehnic pentru ele, nu si din punct de vedere al exploatarii. Nu am nici cea mai mica tentatie de a pescui cu zaion, cu ulei magnetic, cu mulinete cu mase ireal de mici care dovedit cocheteaza cu efemerul, perisabilitatea si adesea chiar cu absurdul tehnic.

Desigur, sunt doar parerile mele si nu trebuie sa adere nimeni la ele. Constructorul acesta trebuie sa supravietuiasca. Nu???

T.D. Rew.

Scrie răspuns