Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 01 Mar 2020, 14:43

semlecangheorghe scrie:
26 Feb 2020, 21:29
..Lasa-ma bre sa dau cu Penn-u ' mieu si sa ma bucur da pescuit..ok???
p.s.- vezi ca s-ar putea sa iti iau invitatia da buna, ca anu' asta mai am de gand sa colind oleaca prin lume....
Am un Slammer 3 , minunat cum pune firu , forta , insa cu un ton frana scoate fum , efectiv patit . Am scos amberjack ,the great amberjack, ca is cateva specii , plus snnaper si grouper , insa nu ii pt. ton . Ii super solid , cred ca i nmarimea cea mai mica ii capabil sa faca fata la cel mai mare somn , cel putin io is clar in privinta asta , insa viteza inseamna caldura in frecare , pare simplu si clar pana nu ai experianta :wink:

In principiu anu asta o sa mai fac o vizita pe o insula draga mie , daca vrei sa vi esti binevenit , daca nu , si inca vrei sa vezi lumea , iti spun , intre noiembrie si martie aici unde sant , daca mergi o saptamana zilnic te intalnesti cu no-line :wink: de pe mal . Am prieteni cu Dogfighturi , cu Stellas 20 000 , bete maxime si fire de 80 lb , leader de 120 lb , in fine ,daca vrei sa o vezi pe pielea ta , hai , dupa aia sa vedem daca mai vorbesti la fel :wink:

Poate sa vina oricare , da un semn , si in functie de cata munca am is disponibil , nu-i nici o scamatorie si nici prima data , am pe raboj cativa :wink:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 30 Apr 2020, 14:16

Un fel de Daiwa. Certate. Zaion... Masă mică... Risc asumat:
Imagine

Ciudăţenii şi la interior. Contacte nefireşti care lasă urme...
Imagine

Măcar sunt uşoare şi cu putină atenţie, rezistă suficient. Aşa am ajuns să preţuiesc vechiturile construite full metal până în 2009.

T.D. Rew.

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de jackspinner » 30 Iun 2020, 17:36

Daiwa - mulinete cu antiretur de 2 lei si de restul marketing . Asta e o parere la care am ajuns in mulți ani de pescuit . Marci mult mai puțin mediatizate nu au problemele pe care le are Daiwa . Cu respect .

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 30 Iun 2020, 18:14

Ce faci cu antireturu ?

Pana anu trecut mergeam asa , Shimano pana in 4000 (eu ma uit dupa cat fir intra si forta . tinand cont ca diferentele is minime .....) , anu asta Shimano pana in 2500 , normal , nu tambur mic , peste asta Daiwa , fara discutie. Acuma , cand is clare treburile in cea ce priveste cantitatea de fir , raportu de recuperare , aplicarea ,treburile is al naibii de interesante :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 30 Iun 2020, 18:21

Practic , la pescuitu care il fac , am nevoie de ambele , plus un Penn :wink: Si merg de la 5-10 gr pana in 150 gr . Ii imposibil sa spui ca o marca sau alta , Daiwele sub 2500 Shimano cantitate de fir vs forta , la acelasi pret , inca bate Shimano :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 30 Iun 2020, 18:24

Peste marimea asta as vedea o Daiwa :wink:

Avatar utilizator
krapcarasu
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 01 Dec 2009, 19:42
Localitate: Suceava

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de krapcarasu » 01 Noi 2020, 11:41

daiwa emcast 25a : marimea o apreciez bine pe la 5000?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Noi 2020, 21:02

SF scrie:
30 Iun 2020, 18:24
Peste marimea asta as vedea o Daiwa :wink:
Toate posturile arata ca Daiwele tale sunt prastie , tu...batman-batman :lol1: Uita-te mai la poza aia atent, frecare in roata conducatoare, bailarm rupt..da tu...Daiwa-Daiwa.. :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de dan bobei » 03 Noi 2020, 22:49

Tractoristi, deh.... :lol:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 06 Mai 2021, 15:23

Salutare! Am o întrebare pentru cei avizaţi în materie de calculul rezistenţei mecanice, dar nu numai pentru ei. Orice opinie argumentată logic, tehnic, în legătură cu acest subiect, mă interesează.

Iată mai jos poza interiorului de la o Daiwa BG 2500, în care se vede clar că există două bare antitorsiune:
Imagine

În poza de mai jos, este tot Daiwa BG, din aceeaşi generaţie, dar de mărimea 4500, în care se vede la fel de clar prezenţa unei singure bare antitorsiune.
Imagine

Vă întreb stimaţi colegi de forum, care este opinia dv. legată de această abordare tehnică care mie mi se pare bizară... Adică mulineta, mică cu două bare, iar cea mare, cu una... ?!?!

T.D. Rew

Scrie răspuns