Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de shogunu65 » 23 Apr 2019, 10:46

Va salut! Ma puteti ajuta cu o informatie in legatura cu o Daiwa 1300 SS? ma intereseaza daca s-ar potrivi pe ea o manivela de daiwa 1600SS.
Manivela originala e cam mica pentru mana mea.

multumesc!

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de alex.b » 16 Mai 2019, 19:51

Mai jos va las un filmuleț cu mulineta Favorite Sirius ce m a surprins prin faptul ca e o clona a mulinetei Daiwa Certate https://youtu.be/eY4sFubxMS4

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 16 Mai 2019, 20:59

Daiwa - si povestea celor care o copiaza - merge mai departe... Si nu face decat sa sublinieze valoarea originalului, iar trecerea timpului o va dovedi.

Iata un exemplu, care dovedeste doar prin inscrisurile din fisa tehnica, cum stau lucrurile:

*Model: Favorite Sirius 4000S
*Greutate: 330g
*Capacitate tambur: 0.25mm / 150m
*Raport de recuperare: 5.2:1
*Corp aluminiu
*Rotor din plastic.
------------------
*Model: Daiwa Certate 2500 (standard 2009)
*Greutate: 265g
*Capacitate tambur: 0.25mm / 190m
*Raport de recuperare: 4,8:1
*Corp aluminiu
*Rotor din aluminiu.

Oare cine ar alege-o pe cea mai mica (cu tamburul mai putin incapator, adica 40m minus la fir mono de 0.25) si mult mai grea si cu rotorul din plastic, in defavoarea originalului???
alex.b scrie:
16 Mai 2019, 19:51
m a surprins prin faptul ca e o clona a mulinetei Daiwa Certate
Domnule alex.b, cine v-a dat aceasta informatie care v-a surprins, v-a indus in eroare, fiindca mulineta Favorite Sirius nu este o clona Daiwa (asa ceva am vazut doar la CabelaS si la St.Croix). Sunt cateva repere asemanatoare, dar nu e vorba de o clona. Clona inseamna ceva identic, ori mulineta aceasta e atat de departe de original, incat nici nu era locul ca sa apara in acest topic despre Daiwa.

Ca sa va edificati, priviti manivela. Se infileteaza in butuc, ca la Shimano, nu ca la Daiwa pe butuc. Tot manivela, la Favorite Sirius, are un stift, pe care se pliaza. Ati vazut la Certate asa ceva? Nu! La Certate e ori complet rigida si nu se pliaza, ori cu buton de rabatare.

Priviti pickupul, la partea de portgalet. E ca la Favorite Arena sau la modelele vechi de Shimano. Nu are nimic in comun cu Daiwa.

La interior sunt diferente mari, prea multe ca sa le discutam aici, iar piesele sunt diferite fata de cele de Certate, chiar frapant de diferite in defavoarea ,,favoritei"...

Deci, pardon... Puteti sa ma credeti pe cuvant sau sa verificati, ca se vede. Si, desigur e alegerea dv. daca se impune sa faceti vreo rectificare sau nu, numai sa nu inducem colegii de forum in eroare cu afirmatii eronate, ca nu se cade.

TDum. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Mai 2019, 19:59

Favorite au copiat si elemente de la Shimano. Eu le vad ca pe un fel de hibrid..Interesante oricum..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Mai 2019, 16:11

review Daiwa Certate LT 2019, monococa..
https://www.youtube.com/watch?v=9Bgto49rSgM
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 20 Mai 2019, 19:34

Multumiri maestre.

Din ce putem observa, atat cat s-a incumetat s-o demonteze ,,mesterul" am retinut:

- Rotorul compozit, zaion, DS5, sau cum s-o mai numi acum, denota ca necesita atentie in exploatare. Chiar azi am reparat o Daiwa Luvias (din zaion), cu piciorul rupt in timpul pescuitului (la intepare). E pe topicul de reparatii. Am vazut si rotoare de zaion sparte, asa ca, recomand atentie sporita! Insa da, sunt usoare... usoare...

- Uleiului magnetic si magnetii aferenti echipeaza in continuare noile Daiwe. Deci, trebuie ferite de orice mediu (apa sau aer) care ar putea purta particule feroase in suspensie. Atentie si la surubelnitele cu cap magnetic la momentul servisarii.

- Acest Certate 2019 are tot un singur suport antitorsiune, dar nu mai este bazat pe rostogolirea unui rulment ci se bazeaza pe frecarea pe o bara. Eu il vad ca pe un regres, din moment ce orice frecare presupune uzuri. Sistemul acesta are insa masa mai mica.

- Ca sa fie mai usor, au facut ce au facut si altii, adica au mai ,,aruncat" din piese, astfel nu mai avem buton On/Off antiretur, parhie de comanda, etc. In opinia mea, si acesta e tot un regres.

- Pinionul cu stift excentric care comanda oscilatia tamburului, este construit din mase plastice, tot ca sa fie mai usor...

- Capacelul ornamental din coada mulinetei, este tot din plastic, la fel ca la Exist. Atentie! Spargerea acestui capacel, nu este fara urmari grave, ca la modelele vechi, ci duce la pierderea barei antitorsiune si defectarea mulinetei!

- Un aspect inedit, este acela ca necesita scule specializate (custom) pentru servisare!

Aceasta Daiwa Certate, la cate lipsuri/dezavantaje are, ar trebui sa fie mai ieftina decat cea standard din 2009 si unicul element care ar justifica pretul ei, e probabil uleiul magnetic. Un atu pentru care, cei ce il apreciaza vor plati pretul cerut.

De remarcat ca fata de Daiwa Exist monococa, axul antitorsiune este fixat in corpul metalic al mulinetei, nu mai este fixat in ornamentul de plastic. S-au prins ca nu e bine. Dar, fata de aceeasi mulineta, acest Certate, a pierdut butonul antireturului. Asa ca... ,,Una calda, una rece" . Acestea sunt pareri personale.

Noi sa fim sanatosi si sa avem de unde alege. Eu unul, am ales deja si la cum merg lucrurile, n-am motive sa ma razgandesc.

TDum. Rew.

Avatar utilizator
radzvaan
veteran
veteran
Mesaje: 1311
Membru din: 20 Noi 2008, 23:26
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de radzvaan » 24 Mai 2019, 23:54

tdum scrie:
20 Mai 2019, 19:34
Aceasta Daiwa Certate, la cate lipsuri/dezavantaje are, ar trebui sa fie mai ieftina decat cea standard din 2009 si unicul element care ar justifica pretul ei, e probabil uleiul magnetic. Un atu pentru care, cei ce il apreciaza vor plati pretul cerut.
O intrebare- care e diferenta intre mulinetele Daiwa care au specificatia magseal- ulei magnetic si cele normale?
Se face mai greu servisarea la Magseal?
Intreb pentru ca pescuiesc si la feeder si de curand am vazut ca Daiwa a renuntat la Magseal cand a scos noul modelul TDR 18 in Anglia fata de modelul anterior
Atasez link-uri cu cele doua modele- cel nou:
https://www.anglingdirect.co.uk/daiwa-18-tdr-reel
si cel anterior:
https://www.anglingdirect.co.uk/daiwa-t ... ble-handle
Multumesc .
spinning-addicted!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 25 Mai 2019, 07:21

radzvaan scrie:
24 Mai 2019, 23:54
O intrebare- care e diferenta intre mulinetele Daiwa care au specificatia magseal- ulei magnetic si cele normale?
Se face mai greu servisarea la Magseal?

Sunt doua intrebari de fapt, asa ca va dau doua raspunsuri:

1) Mulinetele Daiwa care au specificatia ,,magseal" contin obligatoriu atat componente din metal magnetizat cat si uleiul aferent, cu proprietatea de a fi atras de acele componente magnetice, cu scopul de a crea o bariera fizica cu efect de sigilare. In principal, aceasta bariera s-a dorit o protectie impotriva patrunderii apei si din ceea ce am observat pana acum, functioneaza pe termnen limitat, fiindca mai apoi bariera cedeaza, se pierde, se contamineaza (cu praf, sare, etc)

2) Nu se face mai greu servisarea, in sensul ca nu implica un efort fizic substantial mai mare, poate doar ceva mai multa preocupare pentru a pierde cat mai putin ulei magnetic si de a folosi scule nemagnetizate. Cat despre uleiul magnetic, celebrul Allan Hawk a afirmat ca firma Daiwa refuza sa-l comercializeze si completarea sau inlocuirea sa se face doar in reprezentantele lor, contra cost. Altii spun ca s-ar mai gasi si alte varianrte pe piata. Oricum ar fi, e o complicatie de evitat zic eu...

In ceea ce priveste cele doua mulinete din linkurile pe care le-ati postat, sunt diferente structurale atat de multe si atat de mari intre ele, incat se puteau numi total diferit, lucru care probabil se reflecta si in pretul lor. Asemanarile de nume, culoare si cateva elemente, nu trebuie sa va induca in eroare. Sunt doua mulinete diferite, care performeaza diferit.

TDum. Rew.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 27 Mai 2019, 08:00

in general pt a completa uleiul cu proprietati magnetice e necesara o cantitate ff mica
de gasit se gaseste de cumparat dar costa 50 de dolari recipientul ceea ce se justifica doar pt cei care se ocupa de intretinerea frecventa a mulinetelor mag seal.
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
radzvaan
veteran
veteran
Mesaje: 1311
Membru din: 20 Noi 2008, 23:26
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de radzvaan » 29 Mai 2019, 00:37

Multumesc pentru raspunsuri
spinning-addicted!

Scrie răspuns