Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 04 Oct 2018, 11:05

Cu Saragoza cel mult as da la fund din barca sau de mal dupa peste mare , ii o scula de spinn pentru ca tot ce nu-i multiplicator sau trena , ii spinn , chiar si alea de surf sau crap is tot spinn :wink: , daca is cu tambur fix

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 04 Oct 2018, 11:10

Excence , pai ai vazut cat fir intra pe un 4000 si cat intra pe un Biomaster 4000 ? Vezi ca nu-i aceasi treaba se pare , si cred , daca nu ma insel ca si Stradicu ii la fel , adica intra mai putin pe ci4 decat pe ala SW , in aceasi marime 4000 .
Nu le pescuiesti cu acelasi fire , si chiar si nalucile si pestii ajung sa fie altii , la seabass nu ai nevoie de forta , am mai vorbit asta cu cineva aici pe forum , ii normal sa dai cu o mulinetqa usoara daca face fata la felu asta de pescuit si la pesti , insa cum nici un peste nu-i buricu pamantului , si pe lumea asta is o gramada de specii de prins asa si materialele , vreau sa zic echipamentu .

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 04 Oct 2018, 11:14

Ca sa-ti faci o idee , seabassu in mare ii un fel de clean , cam pe acolo ....Cam asa si sculele , raportate la asa ceva ! Normal ca poti da cu scule super usoare , nu prea ajungi sa pui presiune pe ele , de ce sa dai cu scule grele cand poti sa o faci usor !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Oct 2018, 11:49

N-o mai intoarce ca la Ploiesti..se fac scule pentru heavy duty sw din ''plastic'' ?? Se fac..Cot la cot cu alea din aluminiu..teoria ta pica..pa ,la revedere, am treburi mai importante decat sa polemizez cu tine..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de vgb » 05 Oct 2018, 19:47

SF scrie:
04 Oct 2018, 11:14
Ca sa-ti faci o idee , seabassu in mare ii un fel de clean , cam pe acolo ....Cam asa si sculele , raportate la asa ceva ! Normal ca poti da cu scule super usoare , nu prea ajungi sa pui presiune pe ele , de ce sa dai cu scule grele cand poti sa o faci usor !
Corecta observatia si utila celor care vor sa incerce pescuitul in mare/ocean si se gandesc sa ia bete din seria seabass/Suzuki pt inceput. Asa am facut si eu iar cand au intrat lufari, deja se indoiau betele de seabass din cotor. Iar in ocean sunt destui pesti mai fortosi decat lufarii. La aceeasi greutate de lansare, e o diferenta majora de putere intre seria seabass si blue runner, de ex.

La fel si cu mulinetele - un Ballistick merge in multe locuri, dar in alte cateva nu te descurci fara clasele superioare.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 05 Oct 2018, 21:06

semlecangheorghe scrie:
04 Oct 2018, 11:49
N-o mai intoarce ca la Ploiesti..se fac scule pentru heavy duty sw din ''plastic'' ?? Se fac..Cot la cot cu alea din aluminiu..teoria ta pica..pa ,la revedere, am treburi mai importante decat sa polemizez cu tine..
De ce pui plastic in ghilimele Gigele ? Simti cumva ca ramurelele alea de care te agheti incep sa cedeze :lol: :lol: :lol:

Hai sa vedem , ci4 ii carbon plus poliamida , asta ultima fiind plastic , de unde si expresia , din plastic !

Compozitu ala de care vorbesti tu , ii banuiesc acelasi compozit pe care-l foloseau si inainte Shimano , insa nicicum plastic . Mai mult , m-aum uitat putin peste si resulta ca unele scule de tu le numesti heavy duty au "hybrid body" , aluminiu plus xt 7 sau ce oi fi zicand tu pe acolo , cam departe de plastic , acuma , daca ii in ghilimele , eh.....smecherie , ti-am zis , au cedat ramurelele :lol: :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 05 Oct 2018, 21:37

Mai ii ceva , cred ca omu se uita ope ceva site unde unele informatii is gresit puse , nu ma obosesc cu surfu de vreo 10 ani pe putin , insa am aruncat o privire !
Mosoarele pe care intra pana in vreo 250 m de 025 , aproximativ , mono , is facute usoare , insa , cum ziceam , se pescuieste cu fir mono subtire si la pesti si-n locuri care nu prezinta dificultati , exceptand poate distanta la care tre sa lansezi , si atunci u ai nevoie de macarale , nici nu ai cum sa arunci la distanta momeli la care ar intra rechini si alte dihanii ...

Insa , tot cum ziceam , se folosesc alte mosoare . Si atunci , Shimano , in acelasi model , face doua corpuri din materiale diferente , unu ci4 , in modelu 5050 , cam ala care-l prezinta Gigel , si unu din Power Alumiunium in modelu 9000 si ceva , sau mai sus ,in fine .....

Gigel , ai trecut prin diferite nivele , ai trecut pe cast , si unu din motive era ca perucile care le faceai la spin erau mai dificil de descalcit decat alea la cast , intre timp nu mai dai la cast , asa , din ce se vede , poate ma insel , musai :lol: , ai trecut si prin muscarit , dupa ce ti-ai luat echipamnet ai inceput sa dai lectii la muscari cu experienta , nici de asta nu mai vorbesti ...mai dai la musca ? lectii ai dat :wink: , mai grav ii ca am prezis asta :lol: :lol: :lol: , insa ai trecut la un nivel superior acuma , dai lectii unuia care pescuieste de vreo 15 ani in saratura si tu nici te-ai apropiat sa incerci marea cu degetu :lol: :lol: :lol:

Informatiile tale banuiesc ca vin de Shimano . eu , pe acolo inca se folosesc expresii gen "heavy duty" , insa pagina aia nu prea ii la moda , te las pe tine sa gasesti motivu :lol: :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 05 Oct 2018, 22:21

https://www.plat.co.jp/shop/catalog/pro ... pping.html

Doua modele care tin mai putin fir din ci4 , doua modele mai mare din power aluminum ......

Gigel , iti spuneam asta ceva mai sus :wink:

La fel cum spuneam , ca pe aici lumea da subire la fir si pretinde mosoare full metal , ii aiurea , insa asa ii . Ca unii inteleg ii alta treaba :wink:

Acuma , ca intra ceva baban pe echipament usor , si-l dai afara , se intampla , si cred ca o patit-o fiecare ,din punctui meu de vedere plasticu tip ci4 peste 40 gr hardbait nu tine , se indoaie , de altfel se intreba candid Gigel , si ce-i daca se indoaie , acelasi user care ne spune ca aluminiul se deformeaza la temperaturi marite , da , daca faci piesele la minus 10 grade si pescuiesti la tropice la 42 , o fi , ii posibil sa fie minime diferente , insa am io asa o banuiala ca aia care fac piesele le fac unde la jumate , peste 20 de grade probabil , si daca is facute la temperatura aia diferentele catre 40 , ca mai mult nu prea ai unde Gigi :cry: , is prea mici ca sa apara probleme , dealtfel , daca tu ai observat probleme de tipi asta , sau oricare user de pe aici o vazut in mosoru personal vreo problema de tipu asta ar fi nimerit sa ne-o aduca la cunostiinta , as zice io !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 05 Oct 2018, 22:34

vgb scrie:
05 Oct 2018, 19:47


Corecta observatia si utila celor care vor sa incerce pescuitul in mare/ocean si se gandesc sa ia bete din seria seabass/Suzuki pt inceput. Asa am facut si eu iar cand au intrat lufari, deja se indoiau betele de seabass din cotor. Iar in ocean sunt destui pesti mai fortosi decat lufarii. La aceeasi greutate de lansare, e o diferenta majora de putere intre seria seabass si blue runner, de ex.
Slava domnului s-au desteptat japonezii , si incepem sa avem o oferta tot mai larga .....Major Craft inca nu are nimic :evil:

Astia au dat lovitura cu KG Evolution , dupa aia , jale .....

Recomand Daiwa Spartan , oricare model , descarca naluca incredibil , ii ca si cum ai trage cu o arma :wink: Daca o incarci cum trebuie :D

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 06 Oct 2018, 07:13

SF mi se pare mie sau majorcraft au mai mult bete pentru pesti mai mici: seabass, kurodai(plătica de mare), stavride(aji)
și rockfish? Gamele astea le-am găsit la ei dedicate ca îmi căutam un bat de microjig. Am mai văzut și dinalea de light jig scurte pentru pescuit din barca cu multiplicatoare.
Tailwalk la fel. Zenaq au alea mișto rau și pentru chestii nasoale.
Asta vara am dat intr-un banc de pui de ton. Dădeam cu o lanseta pe blank justace 10-20lbs și un Stradic fk 3000. Microjig duo și hayabusa, și duo ryuki sw. Ăla de 80 mi s-a părut genial. Păcat ca un ton mi l-a băgat in stânci nenorocitu. Așa e când nu te aștepți ca un peste de jumate de kg sa aibe forța cât 10. Ma gândesc cum o fi unu de 4-5kg.
Am mai pescuit cu un bat shimano compre împerecheat cu o ultegra ci4 3000 dinaia de egi. Sincer nu am văzut sa îmi pună probleme aia din ci4 dar la voblere, la stilul ăla agresiv de pescuit întradevar aia cu picior de aluminiu mi s-a părut mai potrivită.
Acuma revenind la subiect pentru peștii de la noi nu văd diferența între materialul din carcasa dpdv al rezistentei, poate doar la somn. Culmea ca pentru pescuitul cu plastice la șalău îmi place mai mult aia de ci4. Iar daiwele astea noi se pare ca au schimbat regulile jocului la ce angrenaje au pus in ele și cum am rezolvat insurubarea manivelei.
Așa ca mie unul nu mi se pare nici o diferența la o mulineta de 2500 (cum sunt majoritatea de la noi) între carcasele din materiale diferite.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns