Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 13 Iul 2018, 15:50

Acum cativa ani au gandit , tot Daiwa , sistemu Quick Drag , franai rapid sau coborai rapid , in cateva clickuri , insa dificil de manevrat , l-au bagat intr-un model cel putin , Seagate , insa fara succes , cu un singur click treceai mult . Am avut un 3500 , super dificil de manevrat , la o iesire violenta scapai prea mult si se termina cu rupturi , l-am vandut dupa vreo cateva luni .bine , mai avea si manivela cam aiurea

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Iul 2018, 16:19

tdum scrie:Domnule George, cum sa nu fiu dezamagit? Suntem in 2018 si mulineta de top de la Daiwa are un singur suport antitorsiune, si acela nu e pe rulment ci pe frecare pe o bara? Ce relevanta mai are ca se invarte bine in gol? Am vazut poate prea multe mulinete cu un singur sprijin antitorsiune, chiar cu rulment pe el, (Morethan, Infinity Q, Bradia) care au ajuns sa troncane inainte de a aparea uzura danturii si rontaitul, fiindca s-au uzat atat axul tamburului cat si bucsele prin care culiseaza acesta. Am pus zeci de poze cu dovezi in acest sens pe mai multe topicuri si am discutat de nenumarate ori pe aceasta tema. Vor fi destui care vor da banii pe asa o mulineta, dar nu si eu! Cei mai dezamagiti de ele vor fi cei care le vor folosi intensiv. Apoi vor aparea la vanzari second hand. Un sfat prietenesc: Nu va bucurati daca se iveste o astfel de ocazie si nu cheltuiti degeba! Si asta v-o spun eu, ca un utilizator exclusiv de Daiwa.

Rew.

Dac o ziceam eu, imediat sareau astia ca am eu ceva cu Daiwa.
Au redus maximum tot ce se putea reduce pentru a scoate o mulineta mai usoara decat concurenta. Inclusiv dimensiunile sunt comparabile si usor mai mici decat Shimano. Nici Shimano nu-s mai buni, renuntand la modelele sub Twin Power la a doua bara de sprijin.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 13 Iul 2018, 16:59

Am marit imaginea cu schita, ca sa vad mai bine racordul de oscilatie\antitorsiune la acest Exist 2018. E mai bun decat anteriorul. Nu mai este de tip ,,furca" (fragila) care culiseaza pe unica axa antitorsiune ci este de tip ochete (ca o toarta a unei cani), care culiseaza pe uinica axa antitorsiune. Deci, e mai rezistenta, probabil la fel de rezistenta ca o TD Sol sau Exceler din 2007, din moment ce utilizeaza aproximativ acelasi principiu de antitorsiune. Tot nu cred ca-si merita banii...

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 14 Iul 2018, 20:15

Mesajde semlecangheorghe » 13 Iul 2018, 17:25

,,P.S.Dupa parerea mea, modelele LT din gama de mijloc, Fuego,Caldia,Prorex,BG., isi merita mult mai mult banii.." - CITAT

Da maestre, nu cred ca gresiti, ba chiar as indrazni sa extrapolez putin comparatia, pana la modelul Exceler LT, care e si mai ieftin, dar are deja o manivela care se infileteaza pe butuc, lucru care am vazut ca place multora si apare la modelele de top. Apoi, are doi rulmenti cu bile pe rotor, lucru care la modelele anterioare de Exceler nu se regasea si reprezenta apanajul exclusiv al mulinetelor de top de odinioara a celor de la Daiwa. Si, in fine, sunt prezente doua bare stabilizatoare, sprijin care nu se regasea nici in trecut si nu se regaseste nici in prezent pe mulinetele de top ale aceleiasi firme. Peste toate astea, masa mica si pretul decent o fac o mulineta de luat in seama. Apreciez efortul pe care il face Daiwa de a pune la dispozitia noastra produse cu dotari superioare la preturi la preturi mult mai mici decat o facea in trecut. Ramane doar ca aceste noi produse sa treaca proba timpului si doar atunci le vom datora respect si le putem acorda apreciere deplina.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Iul 2018, 21:07

Eu daca o fi sa mai imi cumpar vreo mulineta nu o iau pina ce nu o invart personal sau rog pe cineva de incredere sa o faca.O sa vedem in timp cum vor rezista aceste mulinete.Am in plan inca una ceva mai scumpa decat Fuego, inca nu m-am hotarat care..nu ca as avea nevoie, pur si simplu asa, de curiozitate..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 17 Iul 2018, 07:36

Eu unul sunt usor dezamagit de Fuego LT 2500. Mai ales pentru ca pare fragila si flexeaza pronuntat in sarcina, flexeaza din piciorul mulinetei. Imi place cum merge, am facut vreo 2 partide la jig pe balta si frana e ok, nu am avut probleme de intepare dar nici capturi serioase ca sa zic ca am pus-o la incercare.

In schimb mi se pare prea ... usoara. Am folosit-o cu un st croix legend tournament 68mxf care desi usor nu e un bat bine echilibrat, cu fuego pica tare in bot, am schimbat cu o mulineta mai grea pe la 240gr si era mai ok. O sa caut alta mulineta ceva mai grea la batul asta, vroiam un combo super usor dar daca nu se echilibreaza bine ... sau modific manerul

Una peste alta o mulineta reusita pentru L-ML, aplicatii finesse la un pret corect. Ma gandesc sa incerc un prorex LT, poate zaionul flexeaza mai putin.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 17 Iul 2018, 09:09

Incercam niste poze (informatie dovedit perisabila!):

Iata ce ar fi fost bine sa contina la interior Existul 2018. Doua sprijine antitorsiune. Macar atat, o rola pe o parte si o patina pe partea cealalta...
Imagine

...si rola acoperita cu o placa de otel, asa:
Imaginepost image

Fiindca este un topic despre evolutia produselor marca Daiwa, si aceasta e tot o mulineta Daiwa. Dintre cele mai ieftine. Sweepfire E1500. De acum are si arc de viata lunga la pickup si o multitudine de discuri in tambur, nu doar unul, portgalet metalic, manivela si tambur din metal, etc...
Imagine

Spunea un coleg de forum ca gama de mijloc isi merita mai mult banii. Corect, dar se pare, zic eu, ca si gama de jos, cea mai de jos... la fel!

Rew

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 17 Iul 2018, 10:08

Eu cred ca in gama de mijloc sunt mulinetele de 200-400Euro. Astea pana in 150 sunt gama de jos.
Așa ca li se accepta și anumite neajunsuri. Ce mi se pare inacceptabil e ca astea din gama medie și superioară suferă de aceleași boli. Și atunci pentru ce mai dam banii?
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 17 Iul 2018, 11:39

Da. Cam asa sta treaba. De aceea am si spus ca eu nu as da bani pe Daiwa Exist. Bine, nici Sweepfire-ul din pozele de mai sus nu e complet si pentru mine nu e mai mult decat un reper de comparatie. Au avut grija sa-i faca cote aiurea la bucsele butucului, ca sa nu putem monta rulmenti. Trecem insa neajunsul cu vederea, la o mulineta care nu e nici macar din gama se jos, e din cea de ,,subsol" la cca 100 lei. Paradoxal insa, are niste atuuri care lipsesc la alte mulinete ,,infinit" mai scumpe ale aceluiasi producator. Clar, bunavointa constructorului, merge pana la anumite limite, pe care are mare grija sa nu le depaseasca, altfel i-ar iesi produse foarte bune (pentru noi), dar care i-ar crea dezavantaje. Se dau de gol de multe ori construind produse cu carente (desi stiau cum ar fi bine) si atunci vorbim de rea intentie vis-a-vis de consumator.

Si atunci, noi putem alege sa nu le cumparam anumite produse! Sa nu le dam banii!

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Iul 2018, 16:13

zvic scrie:Eu unul sunt usor dezamagit de Fuego LT 2500. Mai ales pentru ca pare fragila si flexeaza pronuntat in sarcina, flexeaza din piciorul mulinetei. Imi place cum merge, am facut vreo 2 partide la jig pe balta si frana e ok, nu am avut probleme de intepare dar nici capturi serioase ca sa zic ca am pus-o la incercare.

In schimb mi se pare prea ... usoara. Am folosit-o cu un st croix legend tournament 68mxf care desi usor nu e un bat bine echilibrat, cu fuego pica tare in bot, am schimbat cu o mulineta mai grea pe la 240gr si era mai ok. O sa caut alta mulineta ceva mai grea la batul asta, vroiam un combo super usor dar daca nu se echilibreaza bine ... sau modific manerul

Una peste alta o mulineta reusita pentru L-ML, aplicatii finesse la un pret corect. Ma gandesc sa incerc un prorex LT, poate zaionul flexeaza mai putin.
Care ar fi avantajele unei mulinete complet rigide ??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns