Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 23 Feb 2018, 09:49

@ George1985

Multumesc!

Va mai dau o informatie pe care am ratat-o, legata de aceasta mulineta. Exista o piesa ascunsa sub fusta manivelei, care se vede bine in poza a 5-a, piesa infiletata in capacul carterului si care permite accesul la distantierele ce preseaza dantura pinioanelor, astfel ca la nevoie, se poate introduce sau scoate o saiba fara a deschide mulineta, in doar cateva minute, dezsuruband acea piesa din aluminiu, (folosind lama unui cutit de exemplu).

Modelul dv. de Theory este din zaion parca, nu-i asa dl. George?

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 23 Feb 2018, 10:36

Al meu este zaion curat.
Foarte bun ca material d.p.m.v., mul mai bun ca vechiul plastic.
In schimb a mea nu e cea mai buna pt pescuit cu reactive care opun rezistenta mare pe tractare, gen spinnerbait.
In rest nu am ce sa-i reprosez...iar la urmatoarea servisare poate reusesc sa ii scot si maraitul.
Mi-ar fi placut sa aiba manivela infiletabila, acolo are singurul joc maricel.

PS Intrebasem la un moment dat despre Daiwa Tatula LT...am crezut ca au facut serii LT si pe modelele de casting...dupa un timp am remarcat ca au scos si gama spin Tatula.
Cu referire la gama aceasta am vazut un bat excelent pt gramaje mici, Daiwa Tatula, 1.91m, 04-7gr, din pacate pt mine e dintr-o bucata..

PS1 Am vazut si aceasta lanseta...dezamagitoare ca inelare, inele foarte mari!
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 71584.html

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 23 Feb 2018, 13:09

Tatula aia e foarte apreciata in SUA. Cică face mai mult decât costa.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 24 Feb 2018, 10:53

Probabil in curand vor fi pe stoc noile Daiwe LT si la TotalFishing, daca la importator au aparut deja:
https://www.arw.ro/mulinete-rapitor/daiwa/pagina2/
si mai este un dealer cu preturi f bune, dar nu stiu daca e corect (conform regulamentului) sa-l pomenesc aici.

Nu va complicati sa luati produse de ,,afara", care implica riscuri, bataie de cap si complicatii, caci astfel ,,faultam" comerciantii locali. Asta, daca nu exista o motivatie financiara majora. Cu hotia nu sunt nici eu de acord. Peste o anumita limita financiara, deja devine justificata o bataie de cap, pentru a ne mai ramane ceva banuti in buzunar.

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 24 Feb 2018, 16:08

Mie imi "place" ca le tot scumpesc...Oamenii astia chiar nu inteleg ca piata se orienteaza spre ofertele din strainatate?
Le-am zis de cate ori am trecut pe la Arrow Constanta, de ce as cumpara un Certate de la ei cand afara il gasesc mult mai ieftin?
La modele mai ieftine la fel...am luat doua Daiwe Freams cu @400 ron bucata...de ce as plati pretul de 800 ron din magazin?
In fine ma bucur ca am cateva mulinete pe care ma pot baza in continuare si nu sunt nevoit sa cumpar din Romania sau sa patesc ca SiGi..

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de jackspinner » 25 Feb 2018, 09:21

tdum scrie:@ George1985

Multumesc!

Va mai dau o informatie pe care am ratat-o, legata de aceasta mulineta. Exista o piesa ascunsa sub fusta manivelei, care se vede bine in poza a 5-a, piesa infiletata in capacul carterului si care permite accesul la distantierele ce preseaza dantura pinioanelor, astfel ca la nevoie, se poate introduce sau scoate o saiba fara a deschide mulineta, in doar cateva minute, dezsuruband acea piesa din aluminiu, (folosind lama unui cutit de exemplu).

Modelul dv. de Theory este din zaion parca, nu-i asa dl. George?

Rew.
Imi pare ca la acea piesa sensul filetului este invers , cel putin asa este la daiwa GS8 a mea (m-am cam chinuit nitel sa o desfac pana m-am prins :) )

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de stefanflorin » 02 Mar 2018, 21:56

tdum scrie:Probabil in curand vor fi pe stoc noile Daiwe LT si la TotalFishing, daca la importator au aparut deja:
https://www.arw.ro/mulinete-rapitor/daiwa/pagina2/
si mai este un dealer cu preturi f bune, dar nu stiu daca e corect (conform regulamentului) sa-l pomenesc aici.

Nu va complicati sa luati produse de ,,afara", care implica riscuri, bataie de cap si complicatii, caci astfel ,,faultam" comerciantii locali. Asta, daca nu exista o motivatie financiara majora. Cu hotia nu sunt nici eu de acord. Peste o anumita limita financiara, deja devine justificata o bataie de cap, pentru a ne mai ramane ceva banuti in buzunar.

Rew.
M-am jucat azi un pic cu Ballistic LT. Modelul Fuego, Legalis si ce mai era p-acolo nu mi-au starnit curiozitatea, probabil ca din lipsa de timp disponibil.
La rece, este bine inchegata, ma asteptam sa ruleze mai fin, nu are frana pe rotor si nici click cand ridici pickupul, chestii pe care eu le am intr-o Ultegra care costa mai putin de jumate. Finisata frumos, probabil si fiabila avand in vedere ca are angrenaje de calitate. O sa le studiez mai in detaliu cand am ocazia. Oricum sunt total diferite fata de ce stiam ca face Daiwa :)
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 22 Mar 2018, 20:01

@ stefanflorin
stefanflorin scrie:M-am jucat azi un pic cu Ballistic LT. Modelul Fuego, Legalis si ce mai era p-acolo nu mi-au starnit curiozitatea, probabil ca din lipsa de timp disponibil.
La rece, este bine inchegata, ma asteptam sa ruleze mai fin, nu are frana pe rotor si nici click cand ridici pickupu
Va salut. Am luat contact cu Daiwa Legalis LT 2500D. A cumparat-o un prieten care statea in cumpana intre Fuego LT sau Legalis LT. A ales varianta a doua si a adus-o la mine sa vedem despre ce este vorba. Si bine a facut. A fost prima Daiwa noua, pe care am vazut-o fara nici un pic de unsoare in ea! Bineanteles ca am uns-o, mai putin discurile de pasla din tambur, care erau singurele bine unse.

Se misca exceptional de bine. A necesitat utilizarea unei saibe inaltatoare sub tambur (din plicul cu rezerve) pentru a centra depanarea firului. Nu are jocuri. Pretul il stiti, nu il mai amintesc. A si prins deja salai rasariti pe Dunare, bine de tot cu ea si feedbackul e deci pozitiv. Nici o problema!

Comparat cu Ballistic LT, aceast Legalis LT are tot doi rulmenti cu bile pe rotor, are tot pickup tubular, tot corp, rotor si brat pickup din DS5, dar are in plus o a doua bara stabilizatoare in mecanismul intern!

Daca spuneti ca Ballisticul LT nu are frana pe rotor, atunci Legalisul LT va spun ca o are si pe aceasta si e de tip rola presoare din cauciuc. Asadar, e mai dotat din cel putin doua puncte de vedere, la bani mult... mult... mai putini! Am apreciat mai demult in cadrul acestui topic si acum incepe sa se confirme, ca din toata seria, cel mai bun raport calitate-pret va fi pentru perechea Legalis LT - Exceler LT.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Apr 2018, 09:21

Am vazut impreuna in cadrul acestui topic, imagini cu mulinete de generatie mai noua, din categorii de preturi mici si mijlocii, la care constructorul a implementat ca un plus binevenit si ce-al de-al doilea suport de antitorsiune, sub forma unei a doua bare stabilizatoare. Astfel, la mulinete cum ar fi Ninja, Revros, Exceler A, Legalis HA, Daiwa BG, Procaster RA, Saltist, Legalis LT, Exceler lT, Fuego LT si altele din aceeasi categorie de pret, exista o echipare cu doua bare stabilizatoare, deci cu doua sprijine antitirsiune. Acest lucru nu este insa aplicat si mulinetelor mai usoare, fata de altele din aceeasi serie (LT) si in cazul mulinetelor scumpe sau foarte scumpe, (Exist, Styeez, Morethan, Certate, Infinity Q, Luvias, Ballistic LT, etc, la care exista un singur sprijin antitorsiune, cu impact negativ asupra componentelor interne ale mulinetelor.

De curand, am deschis o mulineta Daiwa (Coastal, un fel de Tierra pentru salt water) gandita pentru pescuitul in apa sarata. Axul tamburului (de tip real four) a fost acoperit de constructor cu o suprafata de protectie neagra, care sa-l faca insensibil la coroziunea generata de apa sarata. Ei bine, datorita faptului ca mulineta are doar un sprijin antitorsiune, axul mulinetei a fost supus la frecari mari in cele doua zone de contact cu elementele floating shaftului si a pierdut pelicula protectoare neagra, in zona solicitarilor, excentric, doar pe jumastate din circumferinta axului, in amlele zone, asa cum se vede in pozele de mai jos:
Imagine

Si pe fata cealalta...
Imagine

Am vazut mulinete Morethan Branzino, Bradia si altele, cu troncanituri din aceleasi motive. In plus, se mai uzeaza si deformeaza si bucsele pe care culiseaza floating shaftul. Va las sa concluzionati singuri....

Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 05 Iun 2018, 08:02

Salutari,

Rulmebtul antiretur la seriile LT este modelul nou cu lamele metalice ca si la BG sau la fel cu cele vechi?

Scrie răspuns