Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Feb 2018, 19:56

vali stratonov scrie:Daiwa rulesssss :respekt: :respekt: :respekt:
Nu te bucura atata, ca se pare ca Daiwa o dat-o iara in bara mai ceva ca o firma de mana a saispea..se pare ca in cazul Daiwa Fuego, sunt unele care nu aduna firul bine. Informatia apare pe forumurile americane, si poate sa iti confirme si Claudiu care a cumparat doua bucati intre care una aduna firul bine si ailalta il aduna in forma de clepsidra..Io sunt maxim de curios cum il aduna a mea, cand soseste..pina atunci rup petale..aduna bine, nu aduna bine, aduna bine, nu aduna bine..asta e Daiwa trebuie sa noroc sa nimeresti una cum trebuie..daiwa rullees,... :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 14 Feb 2018, 20:53

Cumpara una mai veche...oamenii mai destupati stiu ca seriile cu schimbari majore au la inceput probleme.
Nu doar la Daiwa. In timp se remediaza cu seriile urmatoare. Aia e cum iti pica frunza :mrgreen:
Cineva vrea o mulineta de 80 euro care sa faca fata uneia de 200 euro...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 14 Feb 2018, 21:27

@ Sprtacus.
Spartacus scrie: Sunt curios care e parerea dnului Tdum vis-a-vis de aceasta mulineta.
Stimate domn, v-am dat raspuns la curiozitatea dv. in topicul ,,Rubrica S.F." Nu va suparati, dar am considerat ca subiectul nu are legatura cu topicul acesta despre Daiwa.

@ Semlecangheorghe.
semlecangheorghe scrie: in cazul Daiwa Fuego, sunt unele care nu aduna firul bine
Daca e asa cum ati fost informati, atunci, exista doua tipuri de racorduri de oscilatie/antitorsiune, cu canale ,,S" diferite ca forma si probabil cu coduri diferite. Dl. Claudiu de care spuneti poate sa le desfaca si sa le compare vizual daca tot are doua care infasoara diferit. Acum e momentul si poate ne spune si noua concluzia. Asta daca are acelasi tip de fir pe ambele. Daca nu, atunci poate sa incerce si sa inverseze firele sa vada daca nu cumva se inverseaza si fenomenul.

Eu nu am mai auzit de asa ceva. Credeam ca toate piesele sunt identice in mulinetele de acelasi fel. Doar sunt executate pe masini unelte dupa aceleasi programe, sau turnate in matrite... Dumnezeu stie... eu nu! Ma bucur ca Daiwele mele sunt ok ca si toate pe care le-am vazut pana acum, din punct de vedere al depanarii firului.

Intrebati-l va rog pe Dl Claudiu daca pe schema are doua bare antitorsiune acest Fuego LT ca si Exceler LT, sau doar una ca si Ballistic LT. Cred ca e mai important. Multumesc.

Rew.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 14 Feb 2018, 22:16

Le are 100% sigur, am schema mulinetei. Chiar acum m-am uitat, vine cu doua bare antitorsiune.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 14 Feb 2018, 22:20

Codul racordului de oscilatie este Q34 1501 pentru modelele 2500-3000, pentru celelalte difera in functie de marime.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de ANDREI RIGA » 14 Feb 2018, 22:40

George1985 scrie:Cumpara una mai veche...oamenii mai destupati stiu ca seriile cu schimbari majore au la inceput probleme.
Nu doar la Daiwa. In timp se remediaza cu seriile urmatoare. Aia e cum iti pica frunza :mrgreen:
Cineva vrea o mulineta de 80 euro care sa faca fata uneia de 200 euro...

Aici nu pot fii de acord : o mulineta de 100 usd trebuie sa-si faca treaba bine. Fata de mulinetaele mai scumpe si mult mai scumpe poate nu e cea mai confortabila, nu va avea aceeasi frana de lupta, nu va fii cea mai usoara, nu se va invarti liber de 1000 de ori si poate nu va face fata unui peste foarte mare, dar trebuie sa-si faca treaba bine la modul general, pentru ca va duce grosul vanzarilor. Daca una de 100 usd te astepti sa fie nashpa, una de 200 ron o cumperi si o arunci direct la gunoi (vezi spre ex Ecusima) ?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Feb 2018, 07:16

George1985 scrie:Cumpara una mai veche...oamenii mai destupati stiu ca seriile cu schimbari majore au la inceput probleme.
Nu doar la Daiwa. In timp se remediaza cu seriile urmatoare. Aia e cum iti pica frunza :mrgreen:
Cineva vrea o mulineta de 80 euro care sa faca fata uneia de 200 euro...
:lol: :lol: ..in viata mea om mai spalat pe creier n-am vazut..deci sa rezumam..doua mulinete ,aceeasi marime,acelasi model, una aduna firul bine, ailalta il pune ''clepsidra'.. :lol: ..da' noi trebuie sa ne prosternam si sa zicem..''da..nah..se mai intimpla, saracii, intr-una or pus elemente de angrenare ratacite de la alt model..nah, se mai intimpla..la banii aia tre' sa fii de-a dreptul lipsit de orice urma de bun simt sa ai pretentia absolut exagerata sa iti puna toate piesele corecte..tre' sa fim destupati si sa acceptam..poate la urmatoarea mulineta o sa avem...NOROC.. si o sa nimerim una cu piesele corecte.. :lol: :lol: Sau cine stie..platesti un Procaster si primesti una cu angrenaje de Exist.. :lol1: ..atunci sa vezi chefuri si distractie.. :lol: :lol: Si apoi ti se aprinde un beculet si inetelgi de ce vezi unele cu bailarm-ul rupt..cine stie cate piese bune lipseau ca sa monteze o serie de ''x'' bucati si ce-au zis..ia sa bagam si noi niste rebuturi...poate avem..NOROC..Da , cand iti iei o Daiwa tre sa ai....NOROC..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Feb 2018, 07:30

Daca e asa cum ati fost informati, atunci, exista doua tipuri de racorduri de oscilatie/antitorsiune, cu canale ,,S" diferite ca forma si probabil cu coduri diferite. Dl. Claudiu de care spuneti poate sa le desfaca si sa le compare vizual daca tot are doua care infasoara diferit. Acum e momentul si poate ne spune si noua concluzia. Asta daca are acelasi tip de fir pe ambele. Daca nu, atunci poate sa incerce si sa inverseze firele sa vada daca nu cumva se inverseaza si fenomenul.

Eu nu am mai auzit de asa ceva. Credeam ca toate piesele sunt identice in mulinetele de acelasi fel. Doar sunt executate pe masini unelte dupa aceleasi programe, sau turnate in matrite... Dumnezeu stie... eu nu! Ma bucur ca Daiwele mele sunt ok ca si toate pe care le-am vazut pana acum, din punct de vedere al depanarii firului.

Intrebati-l va rog pe Dl Claudiu daca pe schema are doua bare antitorsiune acest Fuego LT ca si Exceler LT, sau doar una ca si Ballistic LT. Cred ca e mai important. Multumesc.
Domnule T-dum, Fuego este singura serie cu raport de recuperare 5.2-1, asta este principalul criteriu pentru care mi-am dorit aceasta mulineta , daca era mai mic raportul era si mai bine. Totusi la marimea 2500 este si o varianta cu raport mare 6.2-1 .

Acuma stim ca raportul asta depinde de raportul dinTre pinionul conducator si pinionul condus. Pe pinionul conducator mai este o coroana dintata secundara care angreneaza cu roata dintata in care este incorporat stiftul de antrenare. Firul ''clepsidra'' ar putea avea doua cauze 1. canalul S are cursa putin mai mare (aici cred ca e posibil sa fie montat unul de la alta marime) 2. Viteza cu care oscileaza tamburul este prea mare in raport raportul mulinetei, caz in care este posibil sa fi montat pinioane highspeed pe o cama pregatita pentru regular speed..Uzura articulatiei bailarmului cade din start mulineta fiind noua..

Acuma eu nu pot sa ii zic omului..sa le desfaca.. sa fim in locul lui ce am face?? Daca o desfaci pierzi garantia , si problemele de mai sus nu le putem rezolva precum probleme gen calibrare cu saibe fine, ungere,etc..Provabil ca va trimite mulineta inapoi, eu asa as face..

In privinta barelor de culisare pot doar sa zic ca Legalis are doua , Daiwa Ninja mi se pare ca tot doua..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Feb 2018, 07:45

Cu dedicatie direct pentru Georgel..cat de usor este sa stai si sa astepti informatii iaca un prim feedback la Fuego..

http://www.tacklewarehouse.com/Daiwa_Fu ... er_reviews
Write Your Review
Comments: Fantastic reel , I bought 2, 2500 D reels and paired them with Major Craft 6'9" M drop shot rods (spooled with 8 lb Seaguar InvizX line), fantastic combo for around $200 .

From: Marek: Chicago ,IL 12/11/17

Comments: If you are casting lures off because there is no "click" then that is your fault. Slow the hell down and pay attention. This reel is badass for the price and outperforms all other reels at this price point.

From: Ethan: Vermont 11/26/17

Comments: let me start of by saying I xxx mostly spinning gear with pretty much only 10# suffix nano braid, Ive used a lot of the new Abu Garcia spinning reels and honestly love them other than the start to backspin once they get cold. I also fished a shimano ultegra for a few months this spring, great reel kinda heavy, but zero issues, only reason I wasn't found of it was the tight bend at the reel seat, just hurt my hand. therefore, I tried this new daiwa. Really disappointed, light, super smooth, awfull line management, literally spools line off of the spool, wind knots which I never got one with abus or shimano. I got the 2500 size, the spool size is way to small and two things that really bothered me was the drag knob has no tension to tight to loose ratio, and the bail wire does no click when its opened I casted off three baits in 15 mins because of it, really wanted to try the tutula lt but no way!

From: Wyatt - Syracuse, NY 11/12/17
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 15 Feb 2018, 09:39

@ Neamtul
Va multumesc pt. raspuns si precizare. Eu inca nu am luat contactul fizic cu aceasta mulineta. Numai bine!

@ Semlecan Gheorghe
Am inteles, daca e vorba de garantie e normal sa le trimita inapoi.

Legat de depanator, poate face numaratoarea rotatiilor, daca intre tambur maxim sus si tambur maxim jos sunt acelasi numar de ture de rotor la ambele mulinete. Eu am numarat (de exemplu) la prezentarea pe care am facut-o la Revros, fix 6 ture pt. urcare si fix 6 ture pt. coborare.

Va multumesc pentru raspuns. Numai bine!

Rew.

Scrie răspuns