Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Feb 2018, 09:29

Revin cu cateva precizari legate de Daiwa Saltiga 2500 prezentata anterior:

Asa cum sugereaza si denumirea ei, aceasta mulineta a fost gandita pentru a rezista pescuitului in conditii de apa sarata. Deci, are o rezistenta sporita la coroziune.

Corpul acestei mulinete este din metal usor si este acoperit cu un ,,tratament" care nu cred ca se va coji ca la unele Daiwe de generatie veche (Bradia de ex.)

In a treia fotografie, unde se vede pachetul de discuri de franare din tambur, mai exista un disc din carbontex care nu se vede in foto, fiindca din graba, nu l-am deplasat de sub discul ,,buzat" ce inchide ansamblul, dar e acolo, sub el (doar ca nu se vede in poza din vina mea) si este amplasat intre acel disc ,,buzat" si discul cu patru ,,urechi"

Si aceasta mulineta este fabricata in China (nu cred ca mai are mare importanta) si, in mare, se bazeaza pe aceleasi principii ca si Daiwa BG 2500 si Daiwa Prorex 2500R si chiar mai aproape de varianta Prorex 2500XR (varianta cu ulei magnetic.)

Rew.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de razvan m. » 10 Feb 2018, 09:39

mini_mic scrie: Superba inovatie marca Daiwa. Sunt curios ce o sa mai spuna acum cei care sustineau ca Daiwa are angrenajele mari si puternice si ca micromodule sunt rahaturi.
Si l-au bagat din prima intr-o mulineta round profile, ce se vrea puternica, nu in ceva light. Sunt curios cat timp va trece pana vedem revolutionarul sistem si in mulinetele de spinning.

Vorba aia, faptul ca cineva te imita este cel mai frumos compliment ! :lol: :lol: :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Feb 2018, 09:47

[quote="razvan m."]Pentru 2018 Daiwa isi revolutioneaza conceptele si scoate prima mulineta cu Hyper Mesh Gearing system , Ryoga 2018.

Daca ar fi sa fac o apreciere legata de utilizarea unei danturari fine dusa la extrem in cadrul tehnologiei ,,micromodule" atunci as spune ca fiabilitatea acestui sistem, ar fi conditionata de precizia mare de prelucrare a angrenajelor (jocuri inexistente), inchise intr-o carcasa foarte rigida si utilizarea unor materiale de calitate superioara si poate ca va necesita si intretinere la intervale mai mici fata de modelele clasice. Deci, un mecanism, pretentios, de mare precizie, care sigur va avea un pret pe masura. Poate ofera avantaje notabile in afara de ,,smoothness" care insa se intrevad mai greu...

Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 10 Feb 2018, 12:44

Deci povestea merge mai departe! :lol1:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de ANDREI RIGA » 10 Feb 2018, 19:12

semlecangheorghe scrie:Inca nici un semn ca vanzatorul a trimis-o , inca asteptam.
Buna seara,
A ajuns mulineta ?
Chiar sunt curios. Pe tacklewarehouse cineva se plangea ca pune firul prost. Si chiar ma bate si pe mine un gand de umblat la portofel.
Multumesc

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Feb 2018, 22:47

Inca nu a ajuns, in schimb a ajuns un Legalis LT 2500 cu care am si pescuit de cateva ori. Singurul lucru care il pot imputa este faptul ca are o cuta pe fusta tamburului unde firul are tendinta sa se prinda . Fuego nu are aceasta cuta, in rest, Legalis este foarte usoara , silentioasa, nu are deloc joc in rotor , are un joc minim in manivela , si ruleaza ca si un Shimano scump..astea sunt primele impresii..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Feb 2018, 12:09

Imagine

Una dintre gafele(eroare de concept,zic eu) marca Daiwa , dar cu care suntem deja obisnuiti. Asa dupa cum banuiam cuta abrupta de pe fusta tamburului duce la situatii de genul...Destul de neplacut sa verifici la fiecare lansare daca firul nu se agata acolo..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spartacus » 12 Feb 2018, 15:33

Intrebarea e de ce a ramas spira aia atat de larga de la inceput? Cum a ajuns burta ei tocmai acolo, sa se agate?

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 12 Feb 2018, 18:31

Aia ma intreb si eu. Cand arunc, firul este tensionat intodeauna. Nu e nicio gafa dpmdv, e neatentie din partea utilizatorului. :)
Ca asa pot sa ma iau si eu de anumite mulinete ca intra firul sub fusta de plastic, chiar daca teoretic nu ar avea voie. :)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Feb 2018, 19:25

La mulinetele care nu au tampenia aia de cuta, chiar daca se face o bucla libera cand pescuiesti cu naluci usoare, cum am pescuit eu, bucla respectiva se strange singura cand tensionezi firul..no , in cazul de fata , bucla s-a agatat in cuta si o ramas acolo..si da, la fiecare lanseu trebuie sa te uiti daca nu s-a agatat firul de fusta tamburului..nu ca-i fain??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns