Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de spiridusul » 05 Ian 2018, 10:53

Dupa parerea mea, una dintre cele mai reusite mulinete Daiwa cu care am pescuit, cu un raport calitate/pret foarte bun, este Daiwa Capricorn. Inca imi dau pumni ca am vandut una de 3000 acum ceva vreme, doar pentru ca ma plictisisem de ea :headbash: Am una de 2500, pe care o pescuiesc in continuare fara probleme, si care m-a ajutat, in continuare, in partidele de pescuit.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 05 Ian 2018, 14:23

tdum scrie:Imagine
La multi ani tuturor. Ar fi interesanta fotografia de mai sus postata de dl. Semlecan intr-un scop evident, daca nu ar trada ceea ce s-a intamplat cu adevarat acolo.

Am mai vazut astfel de deteriorari si live nu doar in poze (nu spun la ce firma, deoarece nu are legatura cu acest topic) si se poate intampla oricarei mulinete cu tambur fix, indiferent de firma producatoare, cauzele pe care le-am intalnit pana acum, fiind doua:

1) In situatia in care se pescuieste cu fir mai rezistent decat recomandarea inscrisa de producator pe tambur si pestele din carlig deruleaza toata cantitatea de fir de pe tambur, atunci, la ultima spira de pe tambur, socul produs va indoi axul tamburului sau va rupe bratul pickupului, ori aripa de rotor, asa cum se vede in poza de mai sus..[/quote]

Producatoru nu recomanda cu ce fir sa pescuiesti , ci cat fir incape , da no ....

Daca ar fi asa , cu cat se poate pescui un Biomaster 4000 pt. care dau fire pana in 2.0 PE , si pe ala de 5000 , cu 5 gr mai mult , deci cam exact aceleasi piese :wink: dau fire pana in 4.0 PE .

Atata vreme cat ii aceasi mulineta si difera doar tamburu , inseamna ca aia in marime mai mica poate pescui fire cat aia mai mare , daca ii sa apelam la o chestie numita logica , daca apelam la orice altceva ....ajung sa postez din alea ca le sterg moderatorii :lol: :lol:

Acuma , poti sa ambalezi oricat de frumos si educat o treaba care pute , sau sa o spui pe aia buna da intr-un mod mai spurcat , mai grav ii limbaju decat continutu , asa-i cand haina face pe om :wink:

Mulinetele astea de ex. au aceasi putere de franare data de producator , acelasi ax , acelasi pick-up , insa "recomandarea data de producator difera !

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de melculbeat » 06 Ian 2018, 03:44

spiridusul scrie:Dupa parerea mea, una dintre cele mai reusite mulinete Daiwa cu care am pescuit, cu un raport calitate/pret foarte bun, este Daiwa Capricorn. Inca imi dau pumni ca am vandut una de 3000 acum ceva vreme, doar pentru ca ma plictisisem de ea :headbash: Am una de 2500, pe care o pescuiesc in continuare fara probleme, si care m-a ajutat, in continuare, in partidele de pescuit.

Subscriu,

Din 2005 dau cu Capricorn 2000 si 2500. Nu maraie, nu caraie, doar scot pesti.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Ian 2018, 18:38

Daiwa Saltiga are multe carente de proiectare, uite unul dintre ele. Il redau mai jos citandu-l pe d-l T-dum. ca daca o spun eu o sa zici ca m-am inspirat de la A.H. Ei bine asta este unul dintre ele, constatat de catre cineva care o deschis mai multe Daiwe decat cate ai pescuit tu..adica T-dum, si am luat citatul din celalt topic ..
@Jedi
Jedi scrie:
Daiwa Saltiga are sigur rulmenti la cama..http://www.alanhawk.com/reviews/salt10.html

Asa este, are rulmenti pe racordul de oscilatie/antitorsiune. Din pacate, ca si noile Certate si Morethan, are doi pe aceeasi parte, pe acelasi brat antitorsiune, iar pe celalalt brat are doar o bucsa de plastic cu un inel de cauciuc (rola presoare) care nu se opune cu nimic torsiunii transmise prin ax in timpul drillului. Ea tinde sa se ridice de pe calea de rulare si dupa ce se uzeaza axul, din cauza frecarii cu bucsa prin care culiseaza, acea rola presoare chiar pierde contactul cu calea de rulare, fiindca NU AU INCHIS-O CU NIMIC DEASUPRA! In opinia mea nu erau necesari doi rulmenti amplasati unul langa celalalt. Era suficient unul ca la modelele vechi si rola ,,silence" langa el, iar cel de-al doilea rulment sa fie de fapt pe celalalt brat, unde au pus rola presoare si NEAPARAT ACOPERIT CU O CALE DE RULARE, formand al doilea suport antitorsiune. Asta e.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de cristi.v » 08 Ian 2018, 06:47

Colegi, va rog frumos nu stricati munca omului. Aveti arena pentru genul asta de discutii. E pacat de topic, fiind printre f putinele de acest gen. Ar fi frumos daca un moderator ar curata aici. Sunt informatii bune care se vor pierde.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 09 Ian 2018, 10:55

Am mai curatat din mesajele care au luat-o pe langa aratura subiectului
Pt cei 3 postasi , daca aveti ceva de impartit va rog sa folositi Arena....
Topicul initiat de Tdum are alt rost
Multumesc
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 09 Ian 2018, 17:55

Multumesc domnule Sorin pt. implicare. Am vazut ca au fost sterse mesajele userului S.F. in care il jignea pe dl. Semlecan.

In ceea ce priveste fotografia de mai sus cu Saltiga deteriorata, se vede clar pe tambur inscrisa pentru fir valoarea 50 lb iar producatorul garanteaza un drag de 66 lb (franarea) pentru aceasta mulineta. Daca se respecta, firul se rupe inaintea atingerii valorii maxime de franare, fara a produce nici o deteriorare mulinetei. Se vede deasemenea in poza ca mai este fir pe tambur. Aceasta este analiza pe care am facut-o si raman la concluzia ca mulineta a ajuns asa in urma unei lovituri. Se vad si urmele acesteia pe bratul pickupului.

Rew.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de spiridusul » 13 Ian 2018, 18:22

https://www.youtube.com/watch?v=qSm551v_gBc
Un film detaliat. Imi pare solida aceasta mulineta, noul Black Gold. Sunt curios daca a pescuit-o cineva la noi. Poate ca cei care au desfacut mai multe generatii de Daiwa pot sa faca o comparatie si sa ne spuna care sunt imbunatatirile (daca sunt, intr-adevar), fata de vechile modele.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 13 Ian 2018, 20:02

Va recomand sa cititi paginile 5,6,7,8 si 9 din topicul ,,Mulineta rapida - aplicatie salau balta" ----- de Zvic daca va intereseaza subiectul Daiwa BG. Topicul respectiv se afla in prezent in pagina a 3-a a sectiunii ,,Echipamente si accesorii"

Legat de filmulet... https://www.youtube.com/watch?v=qSm551v_gBc
La minutul 17:00 m-am amuzat. Chiar se astepta omul acela sa scoata pinionul conducator atata timp cat era pe butuc rulmentul din profunzime si axul tamburului nu fusese inca scos!?!?

Da, BG e o mulineta ok, la pret bun. Pacat ca nu exista si in varianta 2500R.

Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 13 Ian 2018, 20:59

E o mulineta buna BG, folosesc varianta 2000 si 2500 de cca 6 luni, am avut si 3000 si 3500, sunt multumit de ele. La varianta 2000 frana e mai slaba decat la real four dar la salau pe balta e suficient. Sunt mai rapide dar au si angrenajul si manivela mai mari, compenseaza partial. La mulinetele mai mari nu am fost asa de multumit ca la astea mici, nu ca as fi avut probleme dar mi se pareau mie prea fragile, mai ales rotorul si bratul port galet. Totusi cred ca sunt piticuti de-ai mei, am vazut pe youtube filmulete cu mulinetele astea abuzate in mare si merg ok.

Varianta 2500r este Prorex, aproape aceeasi mulineta cu alta vopsea si airbail. Totusi nu se compara cu clasicele bradia sau certate 2500r, am facut testul si bradia 2500r e mai fortoasa.

Per total platforma actuala m-a convins, am BG in marimile 1500, 2000 si 2500, respectiv Prorex 2500RA. Am dat de ele la recomandarea lui Tdum, multumesc inca o data.

Scrie răspuns