Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Ian 2018, 19:02

tdum scrie:Imagine
La multi ani tuturor. Ar fi interesanta fotografia de mai sus postata de dl. Semlecan intr-un scop evident, daca nu ar trada ceea ce s-a intamplat cu adevarat acolo.

Am mai vazut astfel de deteriorari si live nu doar in poze (nu spun la ce firma, deoarece nu are legatura cu acest topic) si se poate intampla oricarei mulinete cu tambur fix, indiferent de firma producatoare, cauzele pe care le-am intalnit pana acum, fiind doua:

1) In situatia in care se pescuieste cu fir mai rezistent decat recomandarea inscrisa de producator pe tambur si pestele din carlig deruleaza toata cantitatea de fir de pe tambur, atunci, la ultima spira de pe tambur, socul produs va indoi axul tamburului sau va rupe bratul pickupului, ori aripa de rotor, asa cum se vede in poza de mai sus.

2) O mulineta lovita accidental in pickup, (in bratul pickupului) fie ca a fost scapata pe jos, fie a fost aruncata lanseta la nervi dupa o ratare a unui peste, poate suferi astfel de daune. De obicei, cedeaza sectiunea cu suprafata cea mai mica. In cazuri asemanatoare cu cel din poza de mai sus, bratul pickupului se poate dovedi mai rezistent decat aripa de rotor la aplicarea unei alte forte de pe o alta directie decat cea pentru care a fost proiectata.

Din aceste doua situatii intalnite in practica, eu o aleg pe cea de a doua, fiindca se vede clar ca mai este fir pe tambur, deci, nu s-a derulat in forta pana la capat in urma vreunui dril extraordinar, ca sa putem vorbi de o situatie limita si ca atare, nici despre un produs vicios. Mai mult, daca privim bratul pickupului in apropierea galetului, se vede lejer ca acesta poarta urmele uneia sau mai multor lovituri.


Acestea sunt consideratiunile logice de luat in calcul daca vrem sa fim obiectivi. Daca nu, atunci suntem doar gratuit tendentiosi.

In alta ordine de idei, am o rugaminte la colegii de forum cu mai multa experienta si vechime decat mine pe forum: Sa raporteze unui moderator, daca cunosc procedura, deviatiile jignitoare care s-au strecurat in unele postari anterioare, cel mai probabil din asocierea alcoolului cu libertatea de exprimare si a rezultat un limbaj suburban si ofensator la adresa domnului Semlecan, un limbaj agramat, pe alocuri chiar greu de descifrat, nu doar pentru mine, care oricum nu sunt un vorbitor nativ al limbii romane. Asa o atitudine nu face cinste nimanui si nu isi are locul pe acest topic si pe acest forum, daca sunteti de acord.

Sper sa se faca curatenie pe acest topic si sa se restabileasca climatul placut, constructiv si de buna intelegere. Multumesc.

Rew.[/quote]


Nu am avut alt scop decat sa va arat ca materiale clasice, considerate a fi de top, nu inseamna neaparat ca rezulta si cele mai solide mulinete, chiar daca acestea sunt cap de serie si costa pe la 1000 de dolari, suma la care oricat ai fi de nervos te gandesti bine daca o trantesti de podea sau alte asemenea. Exista si o explicatie la ce s-a intimplat , care in mare arata o greseala de proiectare, dar nu doresc sa intru in amanunte de genul datorita faunei de prinprejur..Este cum am zis eu, din acelasi aluat poate sa iasa o paine rumena si gustoasa sau o jumara arsa si amara..Din pacate Daiwa s-a dovedit de prea multe ori a fi un bucatar mediocru care nu a stiut sa isi gandeasca bine produsele. Aceasta este parereamea, nu caut sa o impun nimanui si nici nu o spun cu rautate ori satisfactie...este pur si simplu concluzia la care am ajuns studiind multe materiale asemanatoare cu imaginea de mai sus.

Totodata recunosc ca sunt mai mult fan materiale si conceptii noi, revolutionare , decat fan materiale si conceptii clasice,conventionale, de fapt ma cam feresc de conservatorism. Cu toate astea sa nu uitam ca soarele rasare la fel si peste unii si peste altii , si indiferent de ''orientare'' avem cu totii loc sub soare..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 02 Ian 2018, 00:22

Sigi nu poti sa te abtii din aberatii...
Ai pescuit cu doua Daiwe toata viata si ti-a povestit unu ca scapa antireturul, si gata, astia sunt cu painea arsa.
Au si ei bubele lor ce sa-i faci.
Aia nu inseamna ca fac numai lucruri de slaba calitate cum insinuezi.
Sunt destui care le folosesc si nu au probleme cu ele, dar nu isi bat capul sa scrie pe forum.

Eu am luat doua Freams noi, si le-am dat pe ambele.
Era ceva ce nu imi cadea bine... in plus a fost si o situatie care m-a avantajat.
E clar ca trebuie sa umblu la buzunar ceva mai mult...sau sa testez gama LT.
Cel mai bine este sa cumperi lucru Made in Japan de prima data, la capitolul mulineta.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 02 Ian 2018, 10:19

Mai oameni, voi chiar nu ați prins peste de ceva timp! Cu fiecare peste prins scade atașamentul fata de scule. Cel mai bun lucru pentru noi pescarii e ca toate firmele producatoare de mulinete sa scoată produse cât mai bune și cât mai ieftine. Chiar dacă preferi o firma sau alta trebuie sa ne bucure faptul ca e concurenta.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 02 Ian 2018, 11:00

Spring scrie: Cel mai bun lucru pentru noi pescarii e ca toate firmele producatoare de mulinete sa scoată produse cât mai bune și cât mai ieftine. Chiar dacă preferi o firma sau alta trebuie sa ne bucure faptul ca e concurenta.
Corect! Si eu cred ca daca ar exista doar o firma, atunci am pescui cu produse scumpe si proaste. E bine ca avem de unde alege si nu trebuie sa dezvoltam pasiuni si sa devenim subiectivi. Producatorii nu sunt prietenii nostri. Reclamele si prezentarile nu sunt oneste si cel mai adesea imbraca detalii tehnice in denumiri si expresii pompoase, care de multe ori nici macar nu prezinta o noutate ci sunt doar o prezentare comerciala sofisticata a ceva ce s-a inovat sau inventat mai demult. Trebuie sa fim exigenti pentru banii pe care ii platim. Acesta este si obiectivul topicului de fata. Sa fim obiectivi, echidistanti, sa ne ajutam prin discutii si observatii sa discernem lucrul facut bine de cel facut rau si sa ne informam unii pe altii, incat sa gresim cat mai putin atunci cand facem alegeri. Dupa cum s-a vazut, un producator ne poate incerca cu fel si fel de produse. Daca suntem bine informati, nu-i vom face jocul, indiferent ce si cum ne-ar prezenta si vom alege cel mai fiabil produs pentru pretul platit.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 03 Ian 2018, 17:32

Astazi am incarcat cu fir tamburul unei mulinete despre care s-a discutat in acest topic, asa ca am facut si o poza, ca se se vada si cum pune firul:
Imagine
E o mulineta de generatie noua, Prorex 2500 RA si se vede ca depanatorul isi face treaba bine. Aceasta este o mulineta nou nouta si a venit si cu saibele de reglare in plic. Nu a fost necesara insa nici o corectie. A fost corecta echiparea din fabrica.

Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 03 Ian 2018, 19:18

Eu am 2 prorex 2500ra, la una a fost perfect, la a 2-a a trebuit sa scot saibele de sub rulment complet ca facea conul invers, baza catre mulineta.

Azi am pescuit-o la stiuca ... ma rog, cu naluci de stiuca ca nu am prins. Desi e R, mi se pare ca nu are forta bradiei 2500r (din amintiri ca nu o mai am), fata de BG 2500 e mai puternica, in rest merge frumos. Imi place recuperarea de 85cm pe tura de manivela, in special la jerkbait-uri. De asemenea la jig, e mai usor de jucat cu o tura de manivela.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 03 Ian 2018, 20:56

Stiu ei de ce dau saibele alea.
E un lucru foarte bun ca sunt acolo...sa stai sa le cauti e aiurea.

Are cineva informatii despre Daiwa Tatula LT?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Ian 2018, 22:30

..pentru cine este curios cum este noua serie LT pe dinauntru..

https://www.youtube.com/watch?v=C04AiDcALI4
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de vgb » 04 Ian 2018, 07:41

Trebuie sa recunosc ca au contat si sfaturile/observatiile lui SF (expuse aici pe forum, ca nu n-am conversat in particular) atunci cand mi-am luat mulinete Daiwa de spin, de clasa mare, pe care le folosesc atat in apa dulce, cat si in ocean (in prezent sunt pe coasta de est a SUA). Pana in marimea 3000 folosesc Shimano Twinpower sau Stradic, iar peste - Certate 3012H si Blast 4000H. In ocean chiar conteaza rata de recuperare, iar aici tamburii mari si ratele mai mari ale Daiwa sunt un avantaj cert. Evident, ma refer strict la pescuit cu naluci, de la gume pe carlige nelestate pana voblere si jiguri de 3 oz. (cam 90g).

Aici americanii au facut o adevarata pasiune pt Daiwa BG, in seriile mari, de la 4000 in sus. Ceea ce e o exceptie, in conditiile in care sunt f atasati de marcile lor si privesc de sus japonezii. Intre Penn-uri si Van Staal-uri, nu prea mai vezi altceva pe lansetele de surf. Asta inseamna ca BG sunt mulinete bune. Mi-am propus sa-mi iau si eu una serie 6500, pt tavaleala.

In toamna am facut o excursie de 10 zile in Cape Cod, unde am pescuit zilnic, ore multe, de pe plaja, stanci, pana in golfuri si zone protejate. Mai ales Blast-ul a fost expus la apa sarata pescuind in surf, de pe stanci. Doar la sfarsitul excursiei am dat un jet puternic de apa pe mulinete, le-am lasat sa se usuce si cam asta a fost. Pana acum si-au dovedit viabilitatea.

Aici - https://www.youtube.com/watch?v=P54SzWf9GZ0 e captura excursiei. A fost o seara cu ceata si multa umezeala in aer, dar oceanul a fost cel mai linistit (fara valuri si vant) din toata excursia. In mod normal, bolovanii din fata mea nu se vad sub valuri. Ceea ce inseamna ca in toate celelalte dati, mulineta a facut baie :lol:

Ca o scurta concluzie, daca cineva cauta o mulineta puternica si fiabila de spin in clase 3000-4000 si peste, pt pescuit cu naluci, gaseste la Daiwa variante mai competitive decat la alte marci. Lucru care a mai fost spus deja.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 04 Ian 2018, 10:06

@ Zvic
zvic scrie:Eu am 2 prorex 2500ra, la una a fost perfect, la a 2-a a trebuit sa scot saibele de sub rulment complet ca facea conul invers, baza catre mulineta.
Daca imi permiteti stimate coleg, va fac o recomandare:

Sfatul meu este sa puneti inapoi cel putin o saiba sub rulmentul de pe ax, fiindca serveste la franare si sa verificati daca au pus la montaj saiba de sub rotor. Sunt sanse sa nu o fi montat sau sa fi pus una prea subtire si atunci puteti sa suplimentati. De acolo puteti ridica putin rotorul si asa sa corectati si depanarea firului si sa pastrati si saiba de frictiune. Trebuie verificata dupa eventuala corectie si declansarea corecta a pickupului. Eu zic din experienta proprie ca va fi bine.

Rew.

Scrie răspuns