Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de dsg » 28 Dec 2017, 13:30

Buna ziua!
Va rog dacă puteți să ne oferiți câteva detalii despre noua certate. Poate o comparatie cu modelul sau modelele anterioare. Mulțumesc

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Dec 2017, 13:44

Inca nu am cumparat-o , dar pe ea m-am focusat. Intr-adevar nu exista in oferta curenta, dar probabil ca va aparea..daca o cumpar va anunt..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 28 Dec 2017, 21:55

dsg scrie:Buna ziua!
Va rog dacă puteți să ne oferiți câteva detalii despre noua certate. Poate o comparatie cu modelul sau modelele anterioare. Mulțumesc
Buna!
Nu stiu daca sunt multi cei care au avut ocazia sa deschida cel mai nou model de Certate. Eu unul inca nu si nici nu ard de nerabdare tinand cont ca presupune sa ma manjesc pe maini cu tehnologie spatiala (magnetic oil) pe care nu voi avea cu ce sa-l inlocuiesc. Firma Daiwa nu distribuie nimanui pretiosul ulei original, iar ulei contrafacut (ulei amestecat cu toner de imprimanta) nu as pune in nici un caz. Asa ca... nu am curiozitati legate de aceasta mulineta. Marele castig al ei fata de primul model Certate pe care l-am vazut in 2009, este noul rulment de antiretur, cu arcuri individuale pe fiecare rola, care nu mai da reteuri la rece si poate o vopsea mai buna care sa nu mai cada de pe ea, ca de pe aceea veche, albastra.

Ce este foarte clar, privind de la exterior, este ca noua Certate nu mai are rotorul acela solid din metal si foarte probabil ca nici bratul pickupului sa nu mai fie din metal, ci din vreun plastic minune. Mai mult decat sigur si aceasta noua Daiwa de varf are tot un singur sprijin antitorsiune, pe role/rulmenti ce-i drept, dar tot unul, ca si cea veche.

Daca tot e sa nu fie full metal, atunci, din punctul meu de vedere, daca tot cautati o mulineta usoara, mai degraba una din noile Daiwe seriile LT. Veti cheltui banii mai cu folos, caci nu sunt exagerat de scumpe si merita fiecare banut pentru ceea ce ofera. Eu zic ca vor face furori pe piata cand vor aparea si la noi.

In ceea ce ma priveste, sunt conservator si nu as da o mulineta full metal (Certate, Infinity Q, fie chiar si TD Sol) pe o mulineta moderna, doar pe motiv ca cea din urma e mai usoara. Deci, prefer o scula solida, pe care s-o folosesc cu incredere si pe care s-o desfac, s-o curat si s-o mesteresc de cate ori vreau, fara nici o problema. De regula, o masa mai mica inseamna piese subdimensionate, materiale mai slabe decat metalul etc... asa ca nu! Ma mir ca apar la vanzari-cumparari mulinetele Infinity Q 2000. Eu unul, daca as pierde-o pe a mea, nu stiu cu ce as inlocui-o ca sa fiu la fel de multumit si sa pescuiesc cu aceeasi incredere. E egala ca dotari cu Certatele din aceeasi generatie, dar mai buna, fiindca nu sare vopseaua de pe ea. Asta e!

Rew.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de mini_mic » 28 Dec 2017, 23:00

tdum scrie:Eu unul, daca as pierde-o pe a mea, nu stiu cu ce as inlocui-o ca sa fiu la fel de multumit si sa pescuiesc cu aceeasi incredere. E egala ca dotari cu Certatele din aceeasi generatie, dar mai buna, fiindca nu sare vopseaua de pe ea. Asta e!
Rew.
Cu Certate Hyper Custom poate ? Daca v-a trecut prin mana, puteti puncta cate ceva in legatura cu ea ?
Eu o am, ca si functionare nu ma incanta, insa se pare ca face treaba bine in sarcina cu peste, jiguri grele, curenti, etc.
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 29 Dec 2017, 09:19

E Mulineta si Certatele 2016.
Si-a luat o cunostinta una 3012.
Ca are tehnica mai controversata, nu contest. Dar cat timp functioneaza ca noua si nu e nevoie de gresare imediat dupa ce o scoti din cutie, ca la concurenta, este ok cu tehnica "spatiala".
Mulineta merge la fel ca Branzino. Doar ca este noua si merge mai fin. Vedem peste un an cum se tine.
Pe mine m-a convins...sa vad daca am ambitia sa imi cumpar una.
Problema cea mai mare, pt care 90% nu o sa cumpar un Certate 2016 de 3000, este tamburul incompatibil cu Branzino.
Ar mai fi HyperCustom de 4000(cel cu raport 5.2/1)...alta mulineta care este "pe viata".
In rest tot ce mi-a trecut prin mana nu functioneaza ca Branzino.

Pentru pescuit pe Dunare nu cunosc ceva mai bun per total la marimea 3000.

Nu am vazut vreun Certate 2016 de cand au aparut la vanzari SH.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 29 Dec 2017, 09:59

mini_mic scrie:Cu Certate Hyper Custom poate ?
Da, poate! Dar nu am luat-o in calcul, fiindca, din motive personale, mi-am ales doar Daiwe cu manivela cu buton de rabatare, exceptand ultima dintre ele, Revrosul 1003, (pe care initial o luasem de curiozitate si pana la urma mi-a placut si am pastrat-o) dar am facut schimb cu cineva aici pe forum si are si aceea acum manivela cu buton de rabatare.
mini_mic scrie:Daca v-a trecut prin mana, puteti puncta cate ceva in legatura cu ea ?
Daca ati cumparat acel Certate al dv. de la cineva din Resita, atunci chiar acel Certate a fost in mana mea, insa nu l-am deschis fiindca nu mi-a solicitat amicul care a vandut-o. N-am fost interesat de ea fiindca aveam deja IQ2000, Bradia, etc... Alta n-am mai vazut. Stiu ca mi s-a parut usoara si solida. Daca ma interesa, o luam eu si faceam un efort sa-i schimb manivela fixa cu una cu buton si o integram in ,,turma" E ok, sa nu renuntati la ea.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Dec 2017, 19:56

De regula, o masa mai mica inseamna piese subdimensionate, materiale mai slabe decat metalul etc...
Aici va inselati.O masa mai mica poate insemna si materiale revolutionare.
Ca si exemplu pot sa va dau duraluminiu, care are proprietati asemanatoare cu otelurile usoare dar este mult mai usor.Aici mentionez hagane versus restul lumii..
Un alt exemplu ar fi compozitul pe baza de carbon,grafit cum vreti sa ii spuneti. Una dintre insusirile acestuia, comparativ cu aluminul, este ca nu se dilata asa de mult la caldura ca si aluminiul. Intr-adevar o carcasa din duralumniu (adica aluminiu aliat cu magneziu) are proprietati superioare dar si costurile sunt mai mari pentru ca tehnologia presupune si turnare si prelucrare ulterioara , iar turnarea e destul de dificil de realizat . Ex: corpurile din ci4+ sau zaion versus carcase din aluminiu sau duraluminiu.Consider ca o carcasa din compozit, daca are locasurile pentru rulmenti perfect executate este superioara din multe puncte de vedere, iar greutatea redusa este una dintre ele. Fragilitatea este doar o impresie la aceste materiale.

Am mulinete din fiecare, pescuiesc cu placere cu oricare dintre ele, dar prefer noua tehnologie in detrimentul celei vechi. Sper ca noua serie L@T de la Daiwa sa se ridice la nivelul CI4+ a celor de la Shimano, desi am oarecare rezerve in ceea ce priveste executia pieselor..cu toate astea abia astept sa incerc una.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 29 Dec 2017, 21:01

Domnule Semlecan, nu va suparati ca va raspund. Textul din citatul de mai jos, l-am redactat cu grija.
tdum scrie: De regula, o masa mai mica inseamna piese subdimensionate, materiale mai slabe decat metalul etc...
Am spus ,,de regula" asa ca nu sunt excluse exceptiile. Insa acestea nu fac decat sa confirme regula.

Am spus ,, piese subdimensionate" si putem compara axul tamburului de pe doua Daiwe:
Luviasul din zaion cu o masa mica si InfinityQ din metal (aliaj AL) si cu o masa mai mare. Prima are un ax subtire si deformabil in sarcina, mai ales in dreptul orificiului pt stift. A doua, are un ax gros pe care nu ai sanse sa-l strici.

Sau putem compara sistemul antitorsiune al celor doua mulinete de mai sus:
Prima se tine in doua urechiuse care culiseaza pe o bara, iar a doua are un sistem cu un brat masiv care ruleaza pe un rulment.

Vorbind acum si despre ,, materiale mai slabe decat metalul" asa cum m-am exprimat, adica metal insemnand pentru mine atat aluminiul cat si aliajele acestuia, magneziul, titaniu, etc, iar materialele mai usoare, altele decat metalul adica zaion, ci4, XT7, Nrct, etc. facem comparatie intre aceleasi doua Daiwe reprezentative pentru fiecare categorie:
Luviasul din zaion cu o masa mica si InfinityQ din metal (aliaj AL) si cu o masa mai mare.

Rotor de zaion am vazut spart in 4 directii, plecand de la piulita spre margini. La rotor de metal nu am intalnit nici macar ceva asemanator.
Filete defecte, adica smulse din zaion am vazut aproape ca o regula, pe cand la corpurile de metal, extrem de rar, mai degraba capul surubului se mananca inaintea filetului din carcasa sau rotor.
Bratul pickupului... la fel. Mai rezistent este cel din metal.

Daca gresesc cu ceva sunt gata sa-mi cer scuze. Sunt curios de impresiile dv. ca utilizator de Daiwa LT, daca e sa fie.
tdum scrie:In ceea ce ma priveste, sunt conservator si nu as da o mulineta full metal (Certate, Infinity Q, fie chiar si TD Sol) pe o mulineta moderna, doar pe motiv ca cea din urma e mai usoara.
Si asa este. Ar trebui sa fie mecanica interna foarte convingatoare si structura carcasei mult mai solida ca sa ma convinga si sa fie posibil schimbul. Asta este insa cum am si spus, valabil pentru mine si nu trebuie sa adere nimeni la convingerile mele. Oricum, eu nu stric mulinete si as putea pescui linistit si cu LT-uri daca mi-ar placea mecanica. Vedem...

Cu respect!

Rew.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 29 Dec 2017, 22:08

semlecangheorghe scrie:
De regula, o masa mai mica inseamna piese subdimensionate, materiale mai slabe decat metalul etc...
Aici va inselati.O masa mai mica poate insemna si materiale revolutionare.
Ca si exemplu pot sa va dau duraluminiu, care are proprietati asemanatoare cu otelurile usoare dar este mult mai usor.Aici mentionez hagane versus restul lumii..
Un alt exemplu ar fi compozitul pe baza de carbon,grafit cum vreti sa ii spuneti. Una dintre insusirile acestuia, comparativ cu aluminul, este ca nu se dilata asa de mult la caldura ca si aluminiul. Intr-adevar o carcasa din duralumniu (adica aluminiu aliat cu magneziu) are proprietati superioare dar si costurile sunt mai mari pentru ca tehnologia presupune si turnare si prelucrare ulterioara , iar turnarea e destul de dificil de realizat . Ex: corpurile din ci4+ sau zaion versus carcase din aluminiu sau duraluminiu.Consider ca o carcasa din compozit, daca are locasurile pentru rulmenti perfect executate este superioara din multe puncte de vedere, iar greutatea redusa este una dintre ele. Fragilitatea este doar o impresie la aceste materiale.

Am mulinete din fiecare, pescuiesc cu placere cu oricare dintre ele, dar prefer noua tehnologie in detrimentul celei vechi. Sper ca noua serie L@T de la Daiwa sa se ridice la nivelul CI4+ a celor de la Shimano, desi am oarecare rezerve in ceea ce priveste executia pieselor..cu toate astea abia astept sa incerc una.
Exista un filmulet de prezentare in italiana pe youtube unde se discuta avantajele si dezavantajele materialelor folosite de Daiwa pentru constructia carcaselor la mulinete. Din acel tabel reiasa clar ca cele din metal sunt ceva mai sensibile la coroziune dar mai rezistente. Nu stiu cum e la Shimano sau Ryobi dar cel putin la Daiwa metalul este superior.
Cu toate astea as risca si ma cam mananca sa dau comanda de Fuego LT dar astept sa-si revina buzunarul ca numai ce am cumparat 4 Daiwe din aluminiu. :elkgrin: :lol:
Nu cred ca e cazul sa imi fac probleme ca oricum nu prea se intampla sa stric mulinete, nici macar din alea de 100lei.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Dec 2017, 08:24

Eu nu am vazut sau auzit de rotoare din carbon sparte.Cand am zis materiale compozite ppe baza de carbon m-am referit in primul rand la Shimano deoarece eu astea le folosesc , ori se pare ca isi fac treaba foarte bine. Insa daca ziceti ca ati vazut Zaioane crapate sau sparte inseamna ca si aici Daiwa a lucrat ca de obicei superficial.

Pot sa va dau un exemplu de fiabilitate CI4 de la Shimano. Poate unii dintre voi stiu ce a insemnat anul trecut un pescuit la Sacos.Pentru cine nu stie , a insemnat un pescuit pe o incinta unde erau cateva tone de somn intre care cel mai mic era la 10 kg, foarte rar sub greutatea asta. Media era de 15-25 kg , si cei mai mari erau pe la 40-50 kg..Ei bine era un tip din Timiosara care pescuia cu un combo Savage Gear echipat cu Stradic 4000 prima generatie ci4 si tragea de somni de 40 de kile ca trenu' in gara. A prins foarte multi pesti omul asta si chiar am intrat cu el in vorba ,curios cum se comporta aceasta mulineta...'''fara nici o problema'' a fost raspunsul.Mai adaug aici Rareniumul folosit de un pescar roman care pescuieste de regula in Italia unde somnii sunt o regula la aproape fiecare iesire .Recordul lui a fost un somn de peste 2 metri pus pe mal cu un combo NRX +Rarenium 4000. Demn de remarcat ca la acea iesire colegul sau avusese in dril doi somni de calibrul asemanator insa amandoi au rupt deoarece mulineta avea probleme cu frana .Acea mulineta era Daiwa.

Asa ca va inteleg rezervele cu privire la Daiwa , dar asta nu inseamna ca Shimano lucreaza la fel de prost. Cu alte cuvinte nu aluatul e de vina ci brutarul care il coace.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns