Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 27 Dec 2017, 16:11

Semnalez cu parere de rau, aparitia a doua cazuri de defecte la mulinetele de generatie 2015-2016, tocmai la sistemul de antitorsiune cu doua bare stabilizatoare/antitorsiune. In ambele cazuri a fost vorba de blocarea racordului de antitorsiune pe bara dinspre talpa mulinetei. Pur si simplu marginile taioase, ascutite, bavurate ale orificului prin care culiseaza acea bara, s-au infipt in bara si urechea respectiva s-a indoit. Odata indoita urechea de sprijin dinspre talpa, mulineta e blocata si fortarea manivelei duce la defecte grave. A fost vorba de un Freams si un Legalis. Asa ca de acum, cand deschid mulinete din generatia respectiva, verific acel orificiu si daca e cazul, debavurez si maresc putin cu o pila-ac rotunda acel orificiu.

Oare cat timp va mai trece pana cand vom avea in mulinete un sistem antitorsiune cu doua sprijine simultane, bazate pe rostogalire (role/rulmenti), nu pe frecare si fara risc de blocare? Pe stanga sa arate asa:
Imagine

Iar pe dreapta sa arate asa, inchis cu o placa din otel ca cea din penseta:
Imagine

As vrea sa stiu daca s-a mai intalnit cineva cu asemenea blocaje la mulinetele Daiwa 2015-2016, cu doua bare stabilizatoare. Daca da, atunci, se pare ca avem de-a face cu un viciu de fabricatie, sau, daca nu, atunci acestea doua care au ajuns la mine, au fost cazuri izolate si deci, neconcludente? M-as bucura sa fie a doua varianta...

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 27 Dec 2017, 16:45

P.S.
In poza de mai jos se vede un sistem asemanator cu doua bare stabilizatoare. Problema pe care v-am prezentat-o in postarea anterioara a aparut asadar pe sprijinul din dreapta (dinspre talpa). Ca acel sprijin sa functioneze bine, urechea aceea gaurita trebuie sa fie perfect perpendiculara pe bara, iar orificiul din acea ureche nu trebuie sa fie cu bavuri sau margini ascutite.
Imagine

Va rog inca o data sa semnalati daca aveti cunostinta de situatii, de blocaje asemanatoare la acest sistem. Multumesc.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Dec 2017, 17:18

Lucru de mantuiala, inacceptabil la orice firma , darami-te la Daiwa...este unul dintre motivele pentru care nu suport Daiwele. Shimano chiar si cu o singura bara de culisare nu are asemenea probleme.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Dec 2017, 17:21

Acuma, uitandu-ma la ultima poza, realizez ca de faprt la fiecare switch calaretul are tendinta sa muste din bara pe care culiseaza..daca mai are si ''dinti'' adica bavura , musca din bara..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 27 Dec 2017, 20:10

Va salut cu respect domnule Semlecan. Inca de cand am postat despre chestiunea in discutie, am banuit ca va fac o bucurie. Scopul meu era insa acela de a obtine raspunsuri de la multimea de utilizatori de Daiwe de pe forum la intrebarea pe care am adresat-o si astfel sa-mi fac o idee clara daca este vreo problema in conceptia acestui sistem cu doua bare stabilizatoare sau nu este. Inainte de ,,a da cu piatra" trebuie sa ma asigur ca am motive sa o fac.

In cele doua mulinete despre care v-am spus, s-a mai umblat. In Legalis au umblat doi, iar in Freams unul, inainte de a ajunge la mine. Vazand efecte asemanatoare, deformari/bavuri pe marginile orificiului racordului si marcaje/zgarieturi pe ax la ambele, mi s-a parut ciudat, asa ca am intrebat daca mai are si altcineva cunostinta de cazuri asemanatoare. Daca nu, atunci defectele acestea pot fi puse si in seama celor care au intervenit anterior in ele. Ambele au plecat de la mine functionale. La una a fost suficient sa-i indrept ,,urechea deformata" , sa-i ajustez orificiul pe ambele fete si sa-i finisez axul pentru a elimina zgarieturile. La cealalta, nu am avut de ales decat sa elimin ,,urechea rupta" si de acum va functiona cu un singur ax antitorsiune, ca si Exist, Steez, etc...

Sunt persoane care nu se documenteaza deloc inainte de ,,a se lua de o mulineta", desi sunt atatea informatii disponibile. Chiar azi am luat cunostinta de o situatie in care proprietarul a rupt axul tamburului (sistem real four) fiindca nu a stiut ca platoul+ferodoul+bucsa pe care se aseaza tamburul, sunt prinse de axul tamburului printr-un stift care este sub bucsa sau sub rulment. A tras pana a rupt axul in dreptul orificiului pt. stiftul de blocare. La fel, cineva a stricat o Daiwa incercand sa scoata surubul din axul tamburului cu care este fixat racordul de oscilatie antitorsiune... surub care era lipit din fabrica, iar piesele se scoteau impreuna si nu se separau niciodata, avand chiar si pe schema cod unic...

Astept in continuare eventualele raspunsuri ale colegilor de forum. Am dubii si chiar ma intereseaza incidenta acestei probleme, fiindca mi se pare prea cota in cota orificiul si axul, fara tolerante si un minim joc pe care eu il consider ,,de siguranta". Oricum, voi acorda atentie acestei chestiuni de cate ori voi avea ocazia si voi rectifica putin acel orificiu, pe raspunderea mea, fie ca va fi nevoie, fie ca nu.

Domnule Semlecan, va multumesc pentru postare, fiindca, desi indirect, mi-ati raspuns totusi la intrebarea pe care am pus-o. Astfel, daca abia acum ati aflat de aceasta problema pe care eu am semnalat-o, atunci e clar ca in zona dumneavoastra nu sunt astfel de incidente cu Daiwele, de care dumneavoastra sa fi aflat, altfel cred ca ne-ati fi spus.

Cat despre cealalta firma pe care ati adus-o in discutie, fiindca nu-si are locul aici, n-am sa spun nimic nici de bine nici de rau. Pentru mine nu inseamna ca firma e rea daca un proprietar a infiletat rau manivela si a distrus angrenajul celei mai prestigioase mulinete sau daca am vazut cateva wormshafturi defecte sau mai stiu eu ce. Fiecare are mulineta pe care o merita, o alege, o ingrijeste si o exploateaza mai mult sau mai putin corect...

Sa vedem daca ne parvin informatii sub forma de raspunsuri la intrebarea mea, ca sa avem o concluzie si sa stim daca e cazul sa ne facem griji sau nu, noi, utilizatorii de Daiwe.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Dec 2017, 22:41

Eu nu inteleg de ce crede toata lumea ca ma bucur cand au Daiwele problleme. Tocmai sunt pe punctul sa imi cumpar una din seria L@T, cu toate riscurile. Vreau sa am si Daiwa pe linga Shimano cu atat mai mult cu cat seria asta noua are marimi si gramaje foarte apropiate cu Shimano. Chiar m-am bucurat sa vad ca seria asta noua are imbuntatiri reale, nu ma incanta delloc magsealul, dar pot sa trec peste.Din start am sa o desfac sa pun rulmenti pe unde se poate sa polishez eventualele bavuri..etc..sper sa iasa un combo misto intre un phenix elixir si un fuego 2000.Cu acest combo vreau sa pescuiesc cu microoscilante la pastrav, clean,avat, si sper ca frana de 4 kg sa fie suficienta pentru ca stiu cine a mai avut Daiwa asa de mica , ceva model mai vechi si scapa frana nepermis de mult
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Dec 2017, 22:47

Domnule Semlecan, va multumesc pentru postare, fiindca, desi indirect, mi-ati raspuns totusi la intrebarea pe care am pus-o. Astfel, daca abia acum ati aflat de aceasta problema pe care eu am semnalat-o, atunci e clar ca in zona dumneavoastra nu sunt astfel de incidente cu Daiwele, de care dumneavoastra sa fi aflat, altfel cred ca ne-ati fi spus.
Referitor la aceasta problema, nu stiu daca v-am spus ca am servisat o Daiwa de marime mare, nu mai retin exact 5-6000, nu mai retin exact nici modelul si care, tot asa avea duse patinele de sustinere, pina intr-acolo incat a facut un sant in carcasa..mergea ca o rasnita acea mulineta, pur si simplu ingrozitor..eu doar am desfacut-o ,am spalat piesele si am pus vaselina noua, pe vremea aceea nu mi-am batut capul cu eventuale reparatii..oricum eu daca as avea o mulineta ajunsa in stadiul asta , as tine-o de colectie, nu as mai pescui deloc cu ea..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de mini_mic » 27 Dec 2017, 22:51

tdum scrie: Oare cat timp va mai trece pana cand vom avea in mulinete un sistem antitorsiune cu doua sprijine simultane, bazate pe rostogalire (role/rulmenti), nu pe frecare si fara risc de blocare?
Cred ca Morethanul asta are astfel de sistem :

https://www.youtube.com/watch?v=V62N0YAlaew
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 28 Dec 2017, 10:03

mini_mic scrie:Cred ca Morethanul asta are astfel de sistem :

https://www.youtube.com/watch?v=V62N0YAlaew
Nu are. Nu va lasati pacalit de aparente. Cel putin eu nu l-am gasit pana acum in mulinete iar daca va uitati atent la filmuletul de mai sus, la min 5:08 se vede clar ca nu au montat placa suport pentru acea rola dinspre talpa mulinetei ca s-o inchida si sa fie operativ si al doilea suport antitorsiune. Rola aceea e decorativa. Nu se opune cu nimic fortelor aplicate tamburului in sarcina. Am pus si o poza mai sus ca sa ma intelegeti mai bine. Placa din penseta, prinsa cu doua suruburi de carcasa. Uitati inca o poza mai jos cu ce-i lipseste Moretanului ca sa fie complet, dar exista pe Crossfire A, pe care din pacate lipsesc rolele din partea cealalta:
Imagine
Am mai discutat acest subiect. Va rog sa revedeti pagina a 12-a de pe acest topic.

Rew.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de cristi.v » 28 Dec 2017, 10:23

Dl. Semlecan,
va rog confirmati unde ati gasit Fuego 2000. In toata Germania nu este decat de la 2500 in sus. Nici prin Franta nu am vazut.
Multumesc

Scrie răspuns