Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 14 Dec 2017, 11:10

este nevoie.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de anem » 14 Dec 2017, 13:03

George … chiar nu inteleg “pasiunea” asta pentru frane cat mai puternice.

Sa zicem ca, teoretic … pe un 2000 sunt sanse minime sa foloseasca cineva fire peste 15lbs cu toate ca normal ar fi un 10. De altfel, dimensiunea asta de mulineta o montezi pe o lanseta din gama light, cel mult medium/light. Deci, nici firul si nici lanseta nu fac fata la 5kg forta. Crescand putin proportile, situatia este oarecum identica si pentru cele de 2500 sau 4000.

Chiar as vrea sa vad cati pescari dau la spinning pe ape dulci cu lansete ce rezista unui drag de 10kg … dar 12? Si din cei care fac treaba asta as fi curios la cate kg forta au reglata frana. Deja la 8-9kg pescuitul de pe mal devine usor cu cantec, la 12 deja esti nevoit sa te “pironesti” bine in ceva. Eu nu stiu daca am folosit vreodata frana la 8kg.

Dar na, fiecare stie ce cauta … :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de stefanflorin » 14 Dec 2017, 13:39

producatorii pot sa scrie si 30kg forta, e un nou element de marketing, in teste cred ca majoritatea nu depasesc jumate din cat e declarat.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 14 Dec 2017, 17:57

Din dialogul cu dv. am vazut ca noile Daiwe de tip LT (light & tough) adica usoare si rezistente/dure, in ciuda pretului mic, au mai multe imbunatatiri, printre care si echiparea cu doua axe antitorsiune. Este exact sistemul in care este fixat axul tamburului si care se opune torsiunii in timpul drilului. Cu cat frana de pe tambur este mai stransa, cu atat este mai solicitat acest sistem antitorsiune.

Am postat mai jos o fotografie cu ,,miezul" ce se regasea in vechile mulinete cu corp din zaion (si nu numai din zaion - Steez) adica, din acelasi material compozit din care sunt lucrate si carcasele de la noile LT-uri. Acest sistem antitorsiune, cu un ax al tamburului subdimensionat si cu o singura bara stabilizatoare (ax antitorsiune) se regasea astfel in Daiwe din zaion cum au fost: Exist, Luvias, Ignis, Airity Tournament, Fuego... etc, mulinete scumpe la vremea lor.
Imagine

Se vad in poza urmatoare si cele doua urechiuse care culiseaza pe unica bara antitorsiune (la vechile Daiwe). Firave rau!
Imagine

Dar, asta A FOST!. La Daiwele noi, nu mai exista acest sistem firav, ci asa cum am mai aratat aici in topic, sunt de acum doua bare antitorsiune si implicit o capacitate sporita de a se opune torsiunii la solicitarile care apar in dril. Exista asadar suportul practic si teoretic pentru un drag (frana) mai mare. Ar mai fi o discutie si in legatura cu diametrul modificat al tamburilor si forta de franare. Daca echipam cu aceeasi suprafata de franare (discuri si ferodouri identice) doi tamburi cu diametre diferite, care dintre ei credeti ca are forta mai mare de franare? Eu zic ca cel mai mic. Nu? Astea insa sunt doar observatii teoretice. Cand voi avea in mana un astfel de tambur, voi face observatii practice...


In ceea ce ma priveste, sunt de acord cu colegul Anem si nu am folosit niciodata frana stransa la maxim, ca sa consider ca as mai avea de nevoie de franare in plus. Cei mai mari pesti, i-am prins cu echipamente neverosimil de fine si cu frana reglata sub jumatatea puterii firului. Nu cred ca am avut nevoie de mai mult de 800g-1000g frana pt. un salau de 7 kg (cu fir de 2kg / pe apa statatoare) sau 2,5kg-3kg frana pt. un somn de 20 kg (cu fir de 7 kg/ pe apa curgatoare). Pestele scufundat in apa nu are greutate, densitatea lui fiind aproximativ egala cu cea a apei. Ceea ce resimtim pe fir e forta inotatoarelor, a curentului apei, etc.

Se pot face si experimente, tragand de firul de pe tambur cu un cantar, in timp ce strangem frana, dar nu cred ca au vreo utilitate. O forta de franare redundanta poate fi privita si sceptic asa cum spune colegul Stefanflorin, ca un ,,element de marketing" intr-o competitie cu alte firme, dar fara aplicatie in practica.

Rew.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 14 Dec 2017, 18:18

E un sambure de adevar in chestie asta cu frana si diametrul tamburului. Sa ne gandim doar la domeniul auto ->masini cu roti pe 17" sau 18" vin cu discuri de frana mai mari decat cele pe 15" sa zicem. Daca discurile ar fi subdimensionate pentru roti mari, ar avea de suferit eficienta franarii.

Sunt de acord insa ca nu este nevoie de frana extraordinar de puternica. A se vedea franele Ryobi care in teorie sunt mult mai slabe decat la alte branduri dar in practica functioneaza foarte bine.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de cristi.v » 14 Dec 2017, 23:27

Eu unul cred ca frana puternica nu trebuie musai in drill, ci si la pescuitul in scurt, cand trebuie intepat tare. Am patit cu Applause sa strang frana la maxim si in teapa sa scape fir. Nu mult, dar suficient cat sa nu penetreze bine carligul. Si asta nu o data. Atunci am jurat ca las Ryobi si iau Daiwa :)

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 18 Dec 2017, 07:03

cristi.v scrie:Eu unul cred ca frana puternica nu trebuie musai in drill, ci si la pescuitul in scurt, cand trebuie intepat tare. Am patit cu Applause sa strang frana la maxim si in teapa sa scape fir. Nu mult, dar suficient cat sa nu penetreze bine carligul. Si asta nu o data. Atunci am jurat ca las Ryobi si iau Daiwa :)
Una dintre variante.

Ar mai fi ca multi pescuiesc cu Daiwe 2000 la jig pe Dunare. Frana de 2kg nu suporta ridicatul rapid al pestelui dintre structuri in prima faza(cand conteaza).
Cele de la 2500 in sus cu frane de 7kg sunt suficiente.

Se pare ca frana mai puternica este sustinuta si de restul ansamblului, ceea ce conteaza cu adevarat :wink:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 21 Dec 2017, 10:22

Mie nu mi-e clar, mai inteleg ca o frana mai puternica o poti folosi cu batul in lungul firului dar daca ne bazam pe bat pentru a extrage pestele deja 2kg forta e mai mult decat suficient. Asa de test am incercat sa ridic un flacon de 2.5litri cu betele mele, doar la cele de la heavy in sus am incredere sa ridic flaconul ala.

In teapa cred ca rup sau firul sau batul daca reglez la peste 2kg.

O frana de 2kg real solicita deja semnificativ atat echipamentul cat si pescarul, nu ii vad rostul decat poate la somn. Daca vreti ridicare rapida a pestelui de pe structura, cred ca e mai eficienta o mulineta rapida, nu e o chestie de frana.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de cristi.v » 27 Dec 2017, 10:25

Dragi colegi,
va rog confirmati daca noile Daiwe LT au intr-adevar 2 bare stabilizatoare. Ma induce in eroare un filmulet de prezentare a acestor noi Daiwe de pe site-ul ttp://www.despoissonssigrands.com/leurres/406 ... 17-lt.html
Acolo nu se vede decat o singura bara stabilizatoare.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 27 Dec 2017, 15:17

marianv scrie:se poate observa usor in filmuletul de mai jos, cel putin pt daiwa exceler lt, ca mulineta are 2 bare stabilizatoare (la minutul 1:30 se vede schema mulinetei)

https://www.youtube.com/watch?v=Riuw_jm1CXA
Sunt 2 bare pe schema. Probabil ca se aplica la toate seriile LT.
Rew.

Scrie răspuns