constructia voblerelor

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Matei Claudiu
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: 31 Mai 2007, 22:35
Localitate: Pitesti

constructia voblerelor

Mesaj de Matei Claudiu » 03 Iun 2007, 09:25

ar putea sa-mi spuna si mie cineva cum se fac voblerele???ce materiale as avea nevoie?ce vopseluri!!cum se fac paletele!cum se prind ele!!!!as vrea sa-mi pot confectiona singur voblerele!!in special voblere mici pt clean de 2-3 cm!!!!astept sa-mi spuneti dc se poate mai babeste!is incepator!si nu as mai vrea sa dau atatia bani pe voblerele din comert!!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 03 Iun 2007, 12:17

Parerea mea este ca mai repede ai pierde in agataturi unul pe care ai dat bani in comert decat sa pierzi unul in care ti-ai rupt destele facandu-l....

Cauta prin topicuri pe forum si vezi ca mai sunt discutii pe tema ridicata de tine, unele chiar de amanunt... Citeste, compileaza si ce nu iti iese lamurim... :wink:
OK?
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
Matei Claudiu
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: 31 Mai 2007, 22:35
Localitate: Pitesti

Mesaj de Matei Claudiu » 03 Iun 2007, 13:59

stie cineva de unde as putea sa-mi iau niste voblere DOWN din pitesti??????????????????????????????????

Avatar utilizator
Matei Claudiu
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: 31 Mai 2007, 22:35
Localitate: Pitesti

Mesaj de Matei Claudiu » 03 Iun 2007, 14:01

sau daca nu, de unde as putea sa dau comanda dupa net!

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 03 Iun 2007, 14:05

Nu se mai fac voblere dawn. Daca cauti pe forum ai sa gasesti destule despre constructia voblerelor, si daca ti-ai cumparat aventuri la pescuit mi gasesti si acolo un articol de-al lui Stefan Tudose despre constructia voblerelor.

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 03 Iun 2007, 19:25

vezi ca am scris eu un topic despre constructia voblerelor,unelte etc. unde au mai completat si altii. daca te apuci nu prea iti recomand balsa, care are un plus la capitolul usurinta in modelare dar un mare minus la intarirea lui pe cai Home Made. un lemn un pic mai tare, gen TEi este mai bun zic eu.
Din experienta mea prorpie am descoperit ca e mult mai greu sa faci o barbeta calumea decat un vobler. barbeta este un lucru mai mult decat esential, dupa parerea mea este inima voblerului.
Cat despre rentabilitate, iti spun eu ca nu le faci asa bine ca cele din comert, si daca le mai si pierzi...injuri orele pierdute pt confectionarea lui. dupa parerea mea timpul este mai pretios decat banii dati. Singurul lucru pentru care merita sa iti faci, este satisfactia de a prinde cu o naluca facuta de tine (ceea ce incerc si eu, inca n-am lansat la apa "balizele" mele). Gandeste-te doar la cate vopsele iti trebuie plus o mini-bormasina pe post si de freza.
4culori+lac=15*5ron=75Ron
minibormasina=50ron (una fara pretentii)
chit+diluant+hartie abraziva different sizes+rezistenta de nichelina pt ocheti (de 2000 sau 3000)=60ron
pasiunea....Nepretuita. MASTERCARD :D :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: constructia voblerelor

Mesaj de Michael » 03 Iun 2007, 19:43

Matei Claudiu scrie:ar putea sa-mi spuna si mie cineva cum se fac voblerele???
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... +home+made

http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... ght=vobler
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Matei Claudiu
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: 31 Mai 2007, 22:35
Localitate: Pitesti

Mesaj de Matei Claudiu » 03 Iun 2007, 21:11

Ms all!!!!!!!!!!!

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 04 Iun 2007, 09:55

Bogdan_Alex scrie:vezi ca am scris eu un topic despre constructia voblerelor,unelte etc. unde au mai completat si altii. daca te apuci nu prea iti recomand balsa, care are un plus la capitolul usurinta in modelare dar un mare minus la intarirea lui pe cai Home Made. un lemn un pic mai tare, gen TEi este mai bun zic eu.
Din experienta mea prorpie am descoperit ca e mult mai greu sa faci o barbeta calumea decat un vobler. barbeta este un lucru mai mult decat esential, dupa parerea mea este inima voblerului.
Cat despre rentabilitate, iti spun eu ca nu le faci asa bine ca cele din comert, si daca le mai si pierzi...injuri orele pierdute pt confectionarea lui. dupa parerea mea timpul este mai pretios decat banii dati. Singurul lucru pentru care merita sa iti faci, este satisfactia de a prinde cu o naluca facuta de tine (ceea ce incerc si eu, inca n-am lansat la apa "balizele" mele). Gandeste-te doar la cate vopsele iti trebuie plus o mini-bormasina pe post si de freza.
4culori+lac=15*5ron=75Ron
minibormasina=50ron (una fara pretentii)
chit+diluant+hartie abraziva different sizes+rezistenta de nichelina pt ocheti (de 2000 sau 3000)=60ron
pasiunea....Nepretuita. MASTERCARD :D :lol:

- investitia este putzin mai mika, cred ca te potzi lipsi de bormasina, si chiar de chit, io am investit 100 ron si am facut pan aku cam 50-60 de voblere (atentzie cam toate-s prinzatoare) cam cu aceleasi materiale, daca mai adaugi si triplele 60 ron, ajungu la 160 ron cu tot cu triple, si cred ka merita 50-60 de voblere la 160 ron, plusz satisfaczia cand vezi ca dau rezultate si munca ta nu a fost in zadar (bine cu exceptzia agatzaturilor cand incepi sa dai cu dumnezeii :) ), eu personal m-am hotarat sa-mi iau doar boblere mai `ciudate` sau eventual ceva modele noi care sa le kopiezs :twisted: , in rest totul fac :lol: :lol:
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
gene3004
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 07 Apr 2005, 15:16
Localitate: IASI

Mesaj de gene3004 » 04 Iun 2007, 11:19

sunt de acord cu empthy_cluster.. daca nu esti pretentios la aspect ci doar vrei sa prinzi pesti... nu e prea mare investitia. abia cand incepicu spray-uri( eu unul ma lipsesc de ele) devine mai scump. baga un ochi in galeria mea. daca iti place ceva de pe acolo sau ai intrebari nu ezita .. da-mi un privat si vorbim. spor la voblerit!

Scrie răspuns