lestare micro voblere

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

lestare micro voblere

Mesaj de catalin petrescu » 27 Mai 2007, 10:47

Salut!
Cum lestati microvoblerele? Majoritatea micro-voblerelor de pe piata (exceptand Zoli&Costel si Dady) sunt destul de usoare si au anumite limite de distanta in lansare(chiar cu un echipament UL). Ati gasit vreo solutie :?:
Ma gandesc sa tai fasii subtiri de plumb si sa le lipesc pe burta voblerelor, dar nu stiu cum vor afecta evolutia.
Multumesc,
CP

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 27 Mai 2007, 11:10

Eu nu le lestez deloc, la microvoblere se cunoaste imediat si daca schimbi ancorele. In cazurile in care am nevoie de distanta de lansare ceva mai mare prefer sa le folosesc pe cele sinking care sunt mai usor de lansat.

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 27 Mai 2007, 11:17

Poti atasa pe fir ~ la 10cm distanta fata de snap o alica de plumb ~ 3gr ; eu am incercat pe mono de 0,14mm si e ok.
Din viata scapa cine poate.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 28 Mai 2007, 11:25

Eu daca vreau sa lestez pun un opritor pe fir si o alica culisanta...
Nu influenteaza chiar asa mult evolutia voblerului.
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
Badie
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 09 Mai 2007, 14:58

Mesaj de Badie » 28 Mai 2007, 11:26

este ff ok faza cu plumbul si merge ff bine ...garantez si eu aici :wink:
HellRAISER....pana imi rezolv problema cu userul:((

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 04 Iun 2007, 18:21

Adaugarea de plumb pe fir e OK (recomandata si de Rapala) dar modifica adancimea de evolutie a voblerului. Ca sa nu mai vorbim de complicatiile la lansare (se cam incurca).
Pentru microvoblere e mai delicat, fiind foarte sensibile. Eu prefer sa pun o galushca de pamant (noroi) pe ancora. Dupa lansare, o smucitura (sau doua) de obicei lasa ancora curata.

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 04 Iun 2007, 20:00

interesanta treaba cu noroiu dar daca e prea lipicios banuiesc ca ii ia mult din evolutie voblerului. Eu am folosit la rotative (destul de mari, dar nu ajungeam unde trebuie deoarece aveam o "ghioaga" neadecvata) mai multi plumbi micuti distantati. Astfel nu aveam probleme la lansare ca si atunci cand puneam numai unul. Cred ca ar trebui sa mearga si pe microvoblere da bucatile de plumb trebuie sa fie minuscule. Un alt avantaj era acela ca puteam estima adancimea la care lucra naluca deoarece plumbii erau pusi pe o distanta de 35-40 cm .

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 07 Iun 2007, 16:57

Nu se incurca nici cu un singur lest (mai...sanatos) daca inainte de impactul cu apa "stopezi" finut firul pentru a se intinde intregul "tandem" ..! In apa trebuie sa ajunga mai intai naluca (urmata de lest )..! :wink:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 07 Iun 2007, 19:16

:( cei ala microvobler? lungime = ? greutate = ?

salmo hornet de 3 cm e microvobler, daca da topicu e dejaba :lol:

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Re: lestare micro voblere

Mesaj de vanatoruldepesti » 13 Iun 2007, 09:59

catalin petrescu scrie: Cum lestati microvoblerele? Majoritatea micro-voblerelor de pe piata (exceptand Zoli&Costel si Dady) sunt destul de usoare si au anumite limite de distanta in lansare(chiar cu un echipament UL). Ati gasit vreo solutie :?:
Ma gandesc sa tai fasii subtiri de plumb si sa le lipesc pe burta voblerelor, dar nu stiu cum vor afecta evolutia.
Nu uita de microvoblerele Tiny si NC (1,5cm si 1,8cm). Sunt lestate de catre cei care le fabrica, insa daca le schimbi ancorele si le lipesti plumb pe burta, s-a terminat cu "bataia". Eu iti indic o alta varianta, pe care am adoptat-o intr-un tarziu si eu: achizitioneaza-ti un bat care sa arunce voblerele f.mici. Am luat unul de la Cristi Ene din grafit si sunt extraordinar de multumit de el. Sunt sigur ca daca il aveam la Rogojesti nu mai ieseam pe locu' II... 8) Am plus plumb pe fir si, bibanii fiind micuti, de multe ori se temeau sa atace si se speriau de caderea plumbului pe apa. In general, evit sa schimb aritmetica nalucilor.

Scrie răspuns