Mulineta aseaza firul prost

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Radu Bacau
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 22 Iun 2013, 12:09

Mulineta aseaza firul prost

Mesaj de Radu Bacau » 28 Mar 2017, 17:45

Salut,am o mica problema ce nu ma lasa sa lansez......se aseaza firul pe tambur inegal,mai mult sus decat jos.Cand lansez,ies bucle din partea de sus si mi se incurca firul,ceea ce e deosebit de frustrant.Am o daiwa exceler de 3000,model vechi,cu textil.Sunt sigur ca au mai patit si altii.Cum procedez?

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: Mulineta aseaza firul prost

Mesaj de RaduG » 28 Mar 2017, 18:35

Ai pierdut o saiba de sub tambur sau s-a uzat. Solutia sunt saibe puse sub tambur.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2690
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mulineta aseaza firul prost

Mesaj de johnnybravo » 28 Mar 2017, 20:44

Radu Bacau scrie:Salut,am o mica problema ce nu ma lasa sa lansez......se aseaza firul pe tambur inegal,mai mult sus decat jos.Cand lansez,ies bucle din partea de sus si mi se incurca firul,ceea ce e deosebit de frustrant.Am o daiwa exceler de 3000,model vechi,cu textil.Sunt sigur ca au mai patit si altii.Cum procedez?
Asa ar trebui sa se aseze. Tine cont sa lasi ~1-2mm distanta pana la buza tamburului. Daca vrei sa se aseze sub forma de cilindru, scoate din saibele de sub tambur, vezi si cartea tehnica pe net.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Mulineta aseaza firul prost

Mesaj de anem » 28 Mar 2017, 22:43

daca "sus" inseamna partea dinspre inelele lansetei atunci trebuie adaugata una sau doua saibe. daca e invers, atunci scoti saibe.

o oarecare forma conica ar trebui sa existe. Am aceeasi mulineta si inca nu mi-a facut probleme la lansare chiar daca aveam umplut tamburul la maxim. Are alte probleme, dar asta e alta poveste ... fereste-te sa o pescuiesti cand afara sunt mai putin de 3-4 grade
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2690
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mulineta aseaza firul prost

Mesaj de johnnybravo » 28 Mar 2017, 23:27

Vad ca am scris tocmai pe dos, revin cu poza:
Imagine

Radu Bacau
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 22 Iun 2013, 12:09

Re: Mulineta aseaza firul prost

Mesaj de Radu Bacau » 29 Mar 2017, 09:01

Hai ca am inteles.La mine se aseaza ca in figura a doua.Iar despre temperatura scazuta si daiwa exceler am aflat pe propria piele.Mersi de sfaturi!!!!!!

Scrie răspuns