Echipament An 2017

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

kvs24
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 25 Ian 2015, 17:54

Echipament An 2017

Mesaj de kvs24 » 03 Feb 2017, 15:53

Salute dragi colegi,

Se aproprie sezonul nou si as dori sa imi achizionez unele produse, pentru ca as vrea sa merg cat de cat la sigur si sa nu imi mai iau alte prostii care sa nu mi se potriveasca. Va rog tare mult sa ma ajutati cu un sfat de achizitie pentru urmatoarele produse:

1. Fir

-In special voi pescui la lingurita si la vobler, am un OKUMA UL 1-9 gr, la clean, ma gandesc ca imi trebuie si un textil si un monofilament cam 100 lei buget per bucata.

2. Voblere

Clean, Pastrav, aici am incercat mai mult si 99% nu merg sau nu ma pricep :)

3. O geanta+O cutie pentru tinut voblere si lingurite 100-150 lei

Multumesc :respekt:

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Echipament An 2017

Mesaj de lenovo » 04 Feb 2017, 09:14

kvs24 scrie:Salute dragi colegi,

Se aproprie sezonul nou si as dori sa imi achizionez unele produse, pentru ca as vrea sa merg cat de cat la sigur si sa nu imi mai iau alte prostii care sa nu mi se potriveasca. Va rog tare mult sa ma ajutati cu un sfat de achizitie pentru urmatoarele produse:

1. Fir

-In special voi pescui la lingurita si la vobler, am un OKUMA UL 1-9 gr, la clean, ma gandesc ca imi trebuie si un textil si un monofilament cam 100 lei buget per bucata.

2. Voblere

Clean, Pastrav, aici am incercat mai mult si 99% nu merg sau nu ma pricep :)

3. O geanta+O cutie pentru tinut voblere si lingurite 100-150 lei

Multumesc :respekt:

1. Pentru fir un sufix nanobraid http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... 39199.html , eu am ceva pe alb. Aici trebuie sa ti cont ca pe langa textil iti trebuie si un fluorocarbon pentru inaintas..
La mono nu ma pricep, nu am nici o recomandare.

2. Voblere sunt multe, mult prea multe sa le pot enumera pe toate dar pentru mine ce a mers anul trecut la clean au fost : HMKL Crank 33 http://www.totalfishing.ro/vobler-hmkl- ... 57354.html ; Killure patern de biban; tubertini Seika crank mini flat; salmo hornet http://www.totalfishing.ro/vobler-salmo ... 52845.html; Lucky John Haira Tiny ( nu l-am incercat dar arata ok, am sa il bag in trusa anul acesta); kenart; strike pro baby;
Pentru pastrav : Palms Alexandra; Palms Beatrice; Ponton21 Cheerful; HMKL Zagger http://www.totalfishing.ro/vobler-hmkl- ... 50334.html ; HMKL Inch crank;

3. Pentru geanta ti-as recomanda ceva care o poti tine la piept. Pentru situatii in care pescuiesti din apa e foarte comoda, eu am asa ceva incap 2 cutii, are 4 buzunare ( 1 mare pentru cutii si alte 3 pt accesorii) si se inchide cu un magnet de jur imprejur.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Echipament An 2017

Mesaj de Dan Stefan C. » 04 Feb 2017, 10:05

1. Ca fir textil iti recomand Favorite Smart PE. Este un fir foarte subtire, mai rezistent la abraziune fata de alte PE-uri, matasos si bine impletit, nu retine apa.
Cat despre monofilament, ai avea ca variante Stroft GTM (este un fir cu elongatie foarte redusa, rezistent, apropiat de calitatile unui fluorocarbon, fiind asadar un pic mai rigid) sau daca preferi un fir mai moale si cu elongatie mai mare poti incerca Trabucco Trouter.

2. In ceea ce priveste voblerele, parerea mea este ca pentru clean nu trebuie sa iti lipseasca din trusa rotative Nr. 0 sau 1 (cum ar fi Mepps Aglia sau Comet) precum si voblere ca Strike Pro Baby Pro sau Salmo Hornet de 2cm sau 3cm

3. Geanta Flambeau AZ3 iti ofera cam tot ce ai nevoie pentru un pescuit dinamic pe rauri, avand 3 cutii incluse si buzunare destul de incapatoare pentru accesorii.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Echipament An 2017

Mesaj de lenovo » 04 Feb 2017, 21:39

Uite aici modelul de geanta:

http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... Cutii.html

Dupa asa ceva sa te orientezi pt pescuitul la clean/pastrav.

kvs24
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 25 Ian 2015, 17:54

Re: Echipament An 2017

Mesaj de kvs24 » 09 Feb 2017, 10:48

Va multumesc pentru raspunsuri

Am vazut ca Dragon are preturi bune si echipare tare buna, dar am inteles ca nu sunt producatori de lanseta.

Cu fiabilitatea in timp cum stau?

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Echipament An 2017

Mesaj de fishmaster56 » 09 Feb 2017, 15:13

Pai n-ai inteles deloc bine. Dragon chiar sunt printre cei mai in voga (in acest moment) ca producatori de lansete low cost, in gama de pret 500-1000 lei. Uita-te pe cele doua site-uri ale marilor magazine de pescuit din Bucuresti si o sa vezi ofertele, iar daca bugetul iti permite ti le recomand. Pt. pescuitul la clean, pastrav, ai cele din gama NanoLite.Asta nu inseamna ca lansetele produse de firmele mai cunoscute nu sunt bune. Aici fiecare dupa preferinte, stil de pescuit, gusturi, etc.etc.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Echipament An 2017

Mesaj de costi » 09 Feb 2017, 16:33

fishmaster56 scrie:...ca producatori de lansete low cost, in gama de pret 500-1000 lei......., etc.etc.

Daca gama 100-250 $ a ajuns low cost???

Eu as zice mai repede ca asta e o gama medie.....
Imagine

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Echipament An 2017

Mesaj de fishmaster56 » 10 Feb 2017, 07:05

costi scrie:
fishmaster56 scrie:...ca producatori de lansete low cost, in gama de pret 500-1000 lei......., etc.etc.

Daca gama 100-250 $ a ajuns low cost???

Eu as zice mai repede ca asta e o gama medie.....

Defapt da, e gama medie, dar m-am luat si eu dupa unii cu figuri de pescari de lux care, in niste postari anterioare, au catalogat preturile astea drept "low cost".

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Echipament An 2017

Mesaj de adrian99 » 10 Feb 2017, 10:22

kvs24,sunt foarte putini producatori de lansete(cap-coada).majoritatea comanda blankuri la diversi producatori(Toray,Mitsubishi,Olimpic etc) dupa anumite caracteristici.acesti producatori au fabrci in toata Asia.de aici diferentele de pret(ex-dragon are modele pe blank Toray facut in China sau Corea de Sud pe care le poate vinde cu 100E)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Echipament An 2017

Mesaj de SF » 10 Feb 2017, 15:57

kvs24 scrie:
3. O geanta+O cutie pentru tinut voblere si lingurite 100-150 lei

Multumesc :respekt:
Tupperware !

Folosesc de peste 10 ani ! Cu 3 cutii adaptate , pescuiesc de la 5 la 130 gr , odata ce is clare treburile , un recipient vine gol de acasa , si se umple cu se iese din celelalte , odata ce stii de ce ai nevoie cu un recipient ii suficient .

Orice cutie cu separatii ii o pierdere de spatiu :wink: , adevaru ii ca rucsacurile pt pescuit de la marcile cunoscute plus cutiile de naluci is anti ergonomice :oops:

Plus ca odata ce stii te duci cu 5 naluci in buzunar , ajungi pescar :wink:

Scrie răspuns