Despre hipoide

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 18 Ian 2017, 11:51

Domnule Johnnybravo, am recitit topicul ,, Transformare Daiwa 2000 in 2000R? " unde a debutat discutia pe care am continuat-o aici si am observat ca mi-ati adresat o intrebare referitoare la o mulineta la care se face reclama pe F&H. Daca imi este permis, va raspund aici. Am vazut si eu reclama si pot doar sa imi dau cu parerea, fiindca nu am avut inca placerea de a deschide acea mulineta. Este vorba de mulineta Carp Expert Double Speed. Nu cred ca mulineta aceasta ofera sau prezinta o inovatie cu mult diferita fata de tehnologia care este deja inglobata in mulineta WFT 2-Speed Spinning, care este pe piata inca din 2009 si despre care exista deja pe internet prezentari si fotografii ale angrenajelor mult mai complexe decat as putea eu sa va prezint aici. Am sa va informez cu mai multe detalii cand sa va ivi oportunitatea respectiva. Pana atunci sa auzim numai de bine. Rew.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Despre hipoide

Mesaj de Tavi » 18 Ian 2017, 12:12

Tdum, daca ai ajuns la concluzia ca raportul de recuperare este egal cu raportul numarului de dinti, sau ma rog nr de dinti/nr de canale de pe cele doua componente ale angrenajului, atunci da, avem consens.
Inclinatia e un efect al raportului, nu o cauza, cum a explicat bine spring.
Sau, altfel spus, avem o anume inclinatie a dintilor datorita unui anume raport, nu invers.
Pe de alta parte, pentru un simplu pescar fara studii de inginerie cred ca e suficient sa stie ca raportul de recuperare e egal cu raportul dintilor si sa ignore vitezele unghiulare si inclinatiile rezultate din calcule laborioase si mai putin placute ca pescuitul. :P
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 18 Ian 2017, 13:38

Domnule Tavi, spuneati ca: ,, La hipoid dintele nu se plimba pe canal " Daca acum aveti alta parere si sunteti de acord in totalitate cu cele 8 puncte pe care v-am rugat sa le analizati, precum si cu faptul ca mulinetele moderne nu ar putea avea acest gabarit redus si acest raport de recuperare mare, fara inclinatia danturii/canalelor, atunci clar avem un consens. Nu cred ca ma insel daca spun ca nu am pescui cu mulinetele mici, usoare si cu raport de recuperare mare, cu care pescuim la spinning in prezent, daca angrenajele nu ar avea dinti cu inclinatie, ci dinti drepti.
Cat despre explicatiile domnului Spring, i-am raspuns asa:
tdum scrie:Multumesc pentru raspuns. Sunt de acord in totalitate cu el si astept si alte postari daca se poate cu comentarii la vreunul din cele 8 puncte expuse, daca nu corespunde cu realitatea.

Deci, domnule Tavi, nu va contrazic si daca ne apropiem de un consens nu poate decat sa ma bucure. Va multumesc pentru raspuns si reiterez:
tdum scrie:Intrucat nimeni nu a contestat nici un punct din cele 8 ale rationamentului pe care l-am expus, ma hazaredez cu o concluzie, pe care va rog sa o contraziceti daca nu este corecta:
Mulinetele moderne cu care pescuim, mai ales cele de spinning, datoreaza gabaritul redus si raportul de recuperare marit, in mare masura si inclinatiei danturii, canalelor inclinate, deci angrenajului hipoid.
Clar, e doar o discutie ,,infrigurata" de iarna, mult mai putin placuta decat pescuitul in sine. Va multumesc. Rew.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Despre hipoide

Mesaj de Sorin » 18 Ian 2017, 13:45

Cred ca e simplu totusi de verificat si sa se transeze subiectul
pur si simplu la o mulineta sa se imparta nr dintilor drive gearului la cel al canalelor de pe pinion si sa vedem daca va corespunde cu gear ratioul dat de producator
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 18 Ian 2017, 14:13

Da, domnule Sorin. Asa cum am spus in ultima postare de pe celalalt topic, nu poate fi contestat faptul ca imparteala respectiva da o valoare foarte apropiata de raportul de recuperare inscris de producator si asta fiindca banuiam ca si producatorul rotunjeste rezultatul asa cu am facut si eu azi la mulineta fotografiata deschisa. Explic inca odata, poate mai clar, ca necesitatea unui gabarit redus, deci un corp mic si implicit usor al mulinetei de spinning si al unui raport de recuperare mare asa cum avem in mulinetele de spinning, nu se poate tehnic realiza decat cu canale inclinate. Deci, daca canalele nu sunt inclinate nu avem angrenaj hipoid, nu avem raportul de recuperare necesar in mulineta de spinning. In acest fel raportul de recuperare este in relatie cu inclinatia danturii. Altfel, cu dinti drepti am avea o mulineta uriasa pentru un raport de ex. 5:1. Nu avem de ales, daca vrem acest raport, el e conditionat de inclinatia danturii. Asta incerc sa explic, nu altceva.
tdum scrie: Nu cred ca ma insel daca spun ca nu am pescui cu mulinetele mici, usoare si cu raport de recuperare mare, cu care pescuim la spinning in prezent, daca angrenajele nu ar avea dinti cu inclinatie, ci dinti drepti.
Va multumesc pentru implicare domnule Sorin si consider discutia interesanta. Simt ca merge spre consens. Rew.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Despre hipoide

Mesaj de Tavi » 18 Ian 2017, 14:15

Tdum, cele 8 puncte si alte cele sunt detalii nerelevante pentru mine, eu sunt un pescar simplu... :D relevant pentru mine in discutia asta e doar raportul de recuperare calculat ca raport dinti/canale. Mai departe nu ma mai bag.
O mica erata, in postarea de pe celelalt topic am incurcat borcanele, corect e: cu cat mai putine canale cu atat mai mare raportul. Evident la acelasi nr. de dinti al rotii conducatoare.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 18 Ian 2017, 14:26

Domnule Tavi, ma bucur ca incet-incet stabilim consensul.
Tavi scrie:O mica erata, in postarea de pe celelalt topic am incurcat borcanele, corect e: cu cat mai putine canale cu atat mai mare raportul.
Multumesc ca ati indreptet eroarea. Eu v-am spus de atunci cum e corect si logic si cum e influentata imparteatla de numarul de canale. Ma bucur ca acum v-ati dat seama si cred ca imi dati dreptate acum si cu faptul ca dintele se ,,plimba" pe canal" fiindca nici cu asta nu ati fost de acord. In rest... toate bune. consens... Rew.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Despre hipoide

Mesaj de Tavi » 18 Ian 2017, 14:59

Desi am zis ca nu ma bag mai departe...imi mentin parerea ca la hipoid dintele nu se "plimba" pe canal. :D
In termeni mai ingineresti, la hipoid nu exista o miscare de translatie a dintelui rotii pe canalul pinionului. Posibil sa para asa ca o iluzie optica...
Reiau filmuletul:
https://youtu.be/nbaGh8aosEk?list=PLbIf ... SoqDtLx_ry
De la secunda 36 e vazut angrenajul in miscare in diferite unghiuri.
Uitati-va cu atentie in dreapta jos si vedeti ca nu exista acea miscare sau plimbare, ci doar se calca dinte/dinte.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Despre hipoide

Mesaj de Tavi » 18 Ian 2017, 15:05

Precizare:
Da, dintele intra in canal progresiv, in unghi, nu tot dintr-o data sau cum naiba sa mai zic...dar nu "se plimba" sau nu aluneca de-a lungul canalului.
Am facut precizarea ca nu cumva sa ne contrazicem spunand de fapt acelasi lucru. :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 18 Ian 2017, 15:14

Domnule Tavi, nu sunteti de acord ca dintele parcurge spira/canalul de-a lungul ei, pe o anumita portiune? Aveti dubii? Daca da, nu mai caut sa va conving. Rew.

Scrie răspuns