Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

pescarinromanica
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 18 Dec 2016, 22:57

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de pescarinromanica » 13 Ian 2017, 23:03

Spring scrie:Tdum, panta aia unghiulara eliptica schimba raportul de recuperare la mecanismele melcate, la cele hypoide panta e aleasa astfel incat sa se transmita forta si uzura sa fie minima. Raportul e dat tot de viteza unghiulara sau nr. dintilor cum zice nea Gigi.
Daca vrei sa o dam in ecuatii diferentiale si suprafete hiperboloide de contact intre dinti la mecanismele astea as fi in stare. Dar nu are rost pentru ca au facut altii lucrari de doctorat din ele.
Pentru asta trebuia ori sa fi invatat foarte multa analiza matematica, ori sa fi luat la MUE (admiterea... la TCM) inainte de '89... ori si una si alta... :)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 14 Ian 2017, 10:29

Cred ca am explicat clar si pe intelesul tuturor cum inclinatia spirelor/canalelor si inclinatia danturii influenteaza raportul de recuperare al mulinetei cu angrenaj hipoid.
tdum scrie:Rotorul este solidar cu un angrenaj ca un cilindru pe suprafata caruia sunt executate prin aschiere canale spiralate, care par ,,infasurate" pe acest cilindru, de sus pana jos. In aceste canale, evolueaza de sus pana jos, circular, urmand canalele, dintii pinionului conducator, danturat pe fata dinspre cilindrul/angrenaj mai sus amintit. Cu cat aceasta evolutie a unui dinte intr-unul din canalele spiralate este mai lunga, cu atat miscarea de rotatie generata si imprimata rotorului va fi mai ampla din momentul contactului pana in momentul desprinderii dintelui din canalul respectiv. Deci cu cat un canal este mai inclinat, mai lung, ,,infasurat"/executat pe o lungime mai mare pe suprafata cilindrului, cu atat raportul de recuperare al mulinetei va fi mai mare. Desigur ca in aceasta situatie si dintii de pe pinionul conducator vor avea inclinatia adaptata pentru a urma cu precizie canalele.
E atat de simplu, incat nu imi vine sa cred ca avem dispute pe tema aceasta. Imi devine clar ca acolo unde este rea vointa exista si limitari. De aceea, nu vad cui ar folosi sa repet lucruri evidente. Ceea ce nu inteleg este cum oameni cu anumite pretentii, nu vor, caci e clar ca nu vor, nu ca nu pot, sa inteleaga o chestiune atat de simpla cum este cea in discutie. Nu este vorba de DOUA roti dintate. ,,Melcul" cilindrul cu canale spiralate NU este roata dintata. Sper ca atunci cand vor avea bunavointa sa inteleaga ca s-au inselat, sa fie suficient de integri si sa posteze aici. Pana atunci, poate le mai explica si altcineva cum sta treaba cu angrenarea tip hipoid, nu intre doua roti dintate. Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de George1985 » 14 Ian 2017, 11:36

Ca de obicei apare gigi contra si strica topicurile.
Cu ideile aceleasi.. vechi si de demult.
Lasa omul sa dezbata subiectul cu cine are informatii utile.

Intre Bradia 2500R si Branzino 3000 sunt ceva diferente ca forta de tractare, au aceleasi dimensiuni la manivele. Br3000 trage mai convingator.
Am observat si eu ca au corpuri similare 2000 cu 2500, dar am intrebat unde nu trebuia...Nu stiu daca o manivela schimba forta mulinetei, dar iti da senzatia asta cel putin.
Oricum 2500r/3000 au angrenaje mai seriose ca 2500. Se simte si in pescuit, nu tragi aceeasi naluca cu un 2500 cum o tragi cu 2500r.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 14 Ian 2017, 13:05

@ George1985:
George1985 scrie:Oricum 2500r/3000 au angrenaje mai seriose ca 2500. Se simte si in pescuit, nu tragi aceeasi naluca cu un 2500 cum o tragi cu 2500r.
Exact.

@ Spring:
Spring scrie:Eu, din ce am vazut in mulinete, unghiul e cam acelas,
Din ce am vazut eu in mulinete, situatia e cam asa...

Imagine
cam cum indica scobitorile alea, plecand din aproximativ acelasi punct al butucului spre exterior, cam acolo se potrivesc intre dinti...

Imaginefree image hosting
mie mi se pare ca nu prea seamana intre ele hipoidele astea...

Imagine
canale cu inclinatii diferite, conduc la rapoate de recuperare diferite...

Imagineimage hosting services
Cam asta e... Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 14 Ian 2017, 16:44

... ca o completare in efortul de a elucida pt. unii desigur, modul in care inclinatia spiralelor/canalelor unui angrenaj hipoid poate influenta raportul de recuperare al unei mulinete cu tambur fix, cu bunavointa, putem sa facem un exercitiu de imaginatie, astfel:
Pentru buna intelegere, reducem toata miscarea la nivel de un dinte si un canal spiral. Luam in discutie astfel dintele nr 1 de pe elementul conducator ,,P" (pinion) si canalul nr 1 de pe elementul condus ,,H" (hipoid) Presupunem ca acest canal 1 este executat plecand din punctul superior ,,A" si inconjurand in spirala elementul ,,H" pe toata circumferinta, pana la baza sa, in punctul inferior ,,B" astfel incat punctul ,,B" sa fie pozitionat exact sub punctul ,,A" deci, privind din lateral, vedem atat punctul ,,A" cat si punctul ,,B" Ne imaginam cum dintele nr1 patrunde in punctul ,,A" al canalului nr1 si parcurge toata distanta pana in punctul ,,B" unde paraseste canalul, producand rotatia cu 360 de grade a rotorului. Acesta este un mecanism imaginar, pentru a intelege dinamica. In realitate, canalul spiral in care evolueaza dintele, este mult mai scurt intre punctul A si B, acestea nefiind aliniate, iar ,,panta" pe care coboara dintele este mult mai abrupta. De aceea nici nu genereaza o rotatie de 360 de grade a rotorului, ci una mult mai mica dar cu un aport de putere semnificativ mai mare. Mie mi se pare un exemplu ilustrativ, nu stiu daca m-am facut inteles... Rew.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de razvan cristescu » 14 Ian 2017, 19:05

Eu am o certate finesse 2004 primul model (an 2004) si m-am gandit sa o tunez cu in angrenaj hyperdigigear. In seria Certate Hypercustom exista modelul Certate HC 2508 (cel mai mic).Banuiesc ca este marimea 2500 cu tambur 2508. Atunci angrenajele fiind pt. in corp de 2500, ma gandesc ca se potrivesc la in corp de 2000 (din aceeasi generatie)?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 14 Ian 2017, 20:07

@ razvan cristescu;
In lumina informatiilor de pe acest topic, ai sanse mari ca ansamblul pinion+drive gear sa se potriveasca si sa iti reuseasca schimbarea. O confirmare 100% poate fi doar codul ansamblului pinion+drive gear, cel indicat de colegul Zvic anterior. Restul pieselor nu se vor potrivi, fiind in mare parte diferite din cauza diferentelor impuse de dimensiunile diferite ale tamburilor de 2000 respectiv 2500. Consider insa ca inlocuirea are rost doar daca angrenajul original este deja uzat. Rew.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de Tavi » 14 Ian 2017, 20:26

Tdum,
La worm gear dintele rotii se plimba prin canalul wormului. Dar raportul de recuperare e tot nr. de dinti, doar ca wormul are un dinte.
https://youtu.be/Uzqwgzoo_w8
La hipoid dintele nu se plimba pe canal ci se calca dinte pe dinte ca la un angrenaj simplu, doar ca se face sub un unghi mai mic sau mai mare.
https://youtu.be/nbaGh8aosEk?list=PLbIf ... SoqDtLx_ry
Unghiul e diferit din alte motive...cu cat sunt mai multe canale cu atat mai mic unghiul, ca nu incap altfel...iar asta va duce raport de recuperare mare (5.2). Cu cat mai putine canale cu atat mai mare unghiul (apropape paralele cu axul) si raportul va fi mai mic(4.5).
Dar tot raportul dintre nr. de dinti da raportul de recuperare. Cred ca e valabil pentru orice tip de angrenaj.
Daca nu ma crezi numara dintii angrenajelor pozate si fa socotelile.... :lol:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de razvan cristescu » 14 Ian 2017, 20:33

Colegul Timex a confirmat la modelele de Certate 2000/2500 normale (prima generatie) acelasi cod pt. ansamblul pinion/roata conducatoare.Certate Hyper Custom sunt din aceeasi prima generatie.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 14 Ian 2017, 21:35

@ Tavi
Tavi scrie:.cu cat sunt mai multe canale cu atat mai mic unghiul, ca nu incap altfel...iar asta va duce raport de recuperare mare (5.2). Cu cat mai putine canale cu atat mai mare unghiul (apropape paralele cu axul) si raportul va fi mai mic(4.5).
Se pare ca e tocmai invers fata de cum spui tu. In realitate, canale mai putine, spire mai lungi, mai rasucite, raport mai mare. Canale mai multe, mai drepte, raport mai mic.
Am avut ocazia sa desfac mulineta cuiva, in care erau angrenaje cu un numar foarte mare de canale si de dinti, mult mai fini decat cei uzuali, dar nu avea un raport de recuperare iesit din comun. Chiar mi-a atras atentia solutia tehnica cu dinti marunti. Daca nu ma insel, mai nou se aplica si pe ceva modele moderne...
Tu consideri ca daca un pinion cu diametrul de 10 cm sa zicem angreneaza unul de 1 cm si cel mare are 60 de dinti si cel mic 20 de dinti, ar schimba cu ceva raportul daca cel mare ar avea 120 de dinti si cel mic 40 de dinti? Numarul de dinti e ales la intamplare, nu l-am mai calculat. Eu zic ca nu depinde de numarul de dinti ci de cate ori se cuprinde circumferinta pinionul de 1 cm in circumferinta celui de 10 cm. Sunt mecanisme care au cauciuc pentru antrenare, pe rolele in contact fara a se pune problema dintilor, desigur in alte mecanisme, nu in mulinete.
Tavi scrie:Unghiul e diferit din alte motive..
Ma bucur ca macar aici ne-am inteles, ca unghiul canalelor poate fi diferit... Si uite asa, am ajuns departe de titlul si scopul topicului... Rew.

Scrie răspuns