Curatarea firelor

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Curatarea firelor

Mesaj de fishmaster56 » 17 Dec 2016, 15:51

Daca tot s-a vorbit in alt topic despre culoarea firului textil eu intreb daca exista vre-o metoda/solutie pt. curatarea/spalarea firului textil? Pe apele statatoare indeosebi, in zilele fara vant, se depune o pelicula de praf, mizerie, fulgi de la plante, etc. care imbacsesc firul si nu se mai scufunda cum trebuie, murdaresc inelele si implicit afecteaza distanta de lansare. Ca sa nu mai vorbim ca-i schimba si culoarea si reduce vizibilitatea. N-am incercat stergera cu apa cu detergent de teama sa nu-l atace substantele chimice din componenta detergentilor. Voi curatati periodic firele? Daca da, cum si cu ce? Multumesc.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Curatarea firelor

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Dec 2016, 16:51

http://sfttackle.com/ardent-line-butter ... ioner.html

Asta il folosesc eu.Astazi am pescuit la -3 gr.C si firul nu a luat apa si nu a inghetat.Folosit de cand e firul nou, protejeaza inclusiv de depunerea mizeriei pe fir.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Curatarea firelor

Mesaj de fishmaster56 » 17 Dec 2016, 20:20

De unde il iei ca la noi n-am vazut pe site-urile de pescuit? De pe Amazon?

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curatarea firelor

Mesaj de dumi_id » 19 Dec 2016, 15:34

Salut, mai este unul de la Kryston, spune ca e pentru firele monofilament dar nu stiu daca poate fi folosit si la multifilament.( http://www.kryston.com/products-redone/ ... lightning/ )

Ala de la ardent merge la toate tipurile de fire si nu vad de ce nu ar merge si cel de la Kryston.
Se gasesc in general la magazinele cu articole de pescuit la crap.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Curatarea firelor

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Dec 2016, 16:52

Avea Caius mai demult pe xxx Shop..mi-am facut un mic stoc.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Angler_rou
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 21 Mar 2013, 07:58
Localitate: Iasi

Re: Curatarea firelor

Mesaj de Angler_rou » 01 Ian 2017, 16:20

Salutare si La Multi Ani!
Daca are cineva o o sursa (informatie) de unde pot sa-mi iau si eu un ,,conditioner'' (curatitor - lubrifiant) pentru firul textil, raman dator!
Toate bune!
Sa fii domn, e o intamplare, sa fii OM, e lucru mare!

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Curatarea firelor

Mesaj de RNN57 » 16 Ian 2017, 22:45

Firele monofilament, se pot curata foarte bine si cu solutii de curatat ochelarii, cele la spray. Sunt foarte bune mai ales cele de la Zeiss. Pulverizati pe toata suprafata cu fir de pe tambur. Singur isi face treaba. Pentru amatorii de textile, nu stiu ce solutie este :wallbash: Dar totusi, cata vreme nu stiati de fir textil, nu ati pescuit? Sa imi fie scuzata indrasneala de a va intreba, dar sunt si eu curios....... Sa nu va simtit atacati, e doar o simpla curiozitate..... Poate cei care pescuiesc de cel putin 10 ani, imi spun cum pescuiau prin 97-98, cand inca nu era febra multifilament.....
< º))))><

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Curatarea firelor

Mesaj de fishmaster56 » 17 Ian 2017, 06:56

Tu de ce nu mai pescuiesti cu o joarda din fibra de sticla (sau din bambus) si preferi lanseta din carbon, doar si cu alea se pot prinde pesti? Pentru ca e mai usoara, mai elastica, mai performanta, etc,etc,etc. "Febra" multifilamentului e mult mai veche de 96-97, doar ca la noi a aparut mai tarziu.

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Curatarea firelor

Mesaj de RNN57 » 18 Ian 2017, 18:22

@ fishmaster56 : Stiu ca e mult mai veche febra multifilamentului ...........in ceea ce priveste joardele......... ai fi uimit sa vezi 3 din cele 5 lansete ale mele.....de stiuca ........mai ales din cele pentru linguri-furculite-polonice............. In afara de Vanquishurile sau Stellutele de pe ele, sunt niste blancuri care s-au luptat cu primele caline de Periprava si Lumina, undeva la inceputul anilor '70 :respekt: :respekt: :respekt: Bineinteles, sunt putin modificate inelele si mandrinele si pescarul........de vreo 9 ani eu..... Inca nu scartaie sau dau semne de oboseala......
< º))))><

chubi
veteran
veteran
Mesaje: 631
Membru din: 20 Apr 2014, 05:53

Re: Curatarea firelor

Mesaj de chubi » 18 Ian 2017, 19:59

http://www.totalfishing.ro/kryston-gras ... 19462.html ,îl folosesc de foarte mult timp,cu precădere iarna,atât pt textil cat si pt monofilament...2-3 recipiente pe iarna...am folosit si solutia pt ochelari...am revenit la Kryston...

Scrie răspuns