culoare fir textil

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

culoare fir textil

Mesaj de Pop Vasile » 15 Dec 2016, 12:42

În această iarnă vreau să schimb firele. Am folosit fire culoare galben și alb ( cele foarte subțiri). Tentant ar fi și roșu - pentru vizibilitate.
Voi ce culoare folosiți ? Ce culoare recomandați ?
mersi !

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: culoare fir textil

Mesaj de adrianc » 15 Dec 2016, 12:56

Mai buna vizibilitate decat cu alb si galben/verde fluo nu vei avea cu alte culori.

Am pus pe o mulineta fir roz ( :lol: ), negasind varianta pe alb, si pescuitul s-a transformat in chin incercand sa urmaresc dracia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: culoare fir textil

Mesaj de Zamfi » 15 Dec 2016, 14:24

Parerile sunt impartite Vasile...Uite eu am dat anul acesta si cu Tournamentul de 0,08 de la Daiwa.Cel roz! :lol: Dpmdv se vede mai bine ca acel verde fluo care-l are ygk ,Super Pe ,etc. Si in soare si in umbra .Acuma ca radea lumea de "bikinii" mei e altceva :lol: :lol: :elkgrin:
Ps:galbenul ala clasic de PP se vede cel mai bine.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: culoare fir textil

Mesaj de fishmaster56 » 15 Dec 2016, 15:27

Pop Vasile scrie:În această iarnă vreau să schimb firele. Am folosit fire culoare galben și alb ( cele foarte subțiri). Tentant ar fi și roșu - pentru vizibilitate.
Voi ce culoare folosiți ? Ce culoare recomandați ?
mersi !
Culoarea pe care o vezi cel mai bine in conditii de luminozitate cat mai diferite. Ochelarii polarizati ajuta mult la diferentierea culorii firului fata de mediu, nu numai pe soare.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: culoare fir textil

Mesaj de vali stratonov » 15 Dec 2016, 15:29

Domnule coleg Vasile , depinde de ochiul fiecaruia in principiu.
Apoi zic eu ca depinde si de aplicatie, pt salau , biban cele mai uzuale si cele mai folosite sunt alb, galben sau verde fluo...
Pt pastrav am folosit ani de zile roz , orange si chiar rosu-visiniu ....acolo nu pre trebuie sa te "uiti pe fir" ca la salau...te ia pastravul de mina.)))
De regula albul si verdere fluo ramin la fel de vizibile multa vreme , iar galbenul din pacate aproape la toate firmele consacrate se estompeaza sau chiar se face albicios....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: culoare fir textil

Mesaj de albert.C » 15 Dec 2016, 15:37

da negru ce are ?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Re: culoare fir textil

Mesaj de Pop Vasile » 15 Dec 2016, 16:01

Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Văd că roșu nu e agreat.
Cred că:
- va fi galben ( nu știu de ce nu-mi place alb),
- va fi PP și
- va fi de aici : http://www.angel-domaene.de/power-pro-p ... 12954.html

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: culoare fir textil

Mesaj de adrianc » 15 Dec 2016, 16:13

Dupa cum a spus si fishmaster mai sus, ochelarii te ajuta mult sa vezi firul (se mareste contrastul culorilor).
In alta ordine de idei, parca ziceai ca vrei fir subtire...PP-ul are alte calitati dar in nici un caz pe asta :)

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Re: culoare fir textil

Mesaj de Pop Vasile » 15 Dec 2016, 16:30

adriac,
Eu, întotdeauna și de când pescuiesc, folosesc polarizanți. ( clips-uri, pt. că sunt ochelarist)

Firele foarte subțiri ( 0,06 și 0,08) nu le schimb pt. că le-am folosit foarte puțin. Sunt albe și nu PP. Nu voi schimba nici firele pentru șalău în apaă mica ( 5 lb) - din aceleași motive.
Voi schimba firele medii, folosite la știucă, șalău, avat. Adică cele de 10, 15 și 20 lb.
Nu schimb nici firele de somn - sunt de anul trecut și nepescuite.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: culoare fir textil

Mesaj de George1985 » 15 Dec 2016, 19:48

Pop Vasile scrie:adriac,
Eu, întotdeauna și de când pescuiesc, folosesc polarizanți. ( clips-uri, pt. că sunt ochelarist)

Firele foarte subțiri ( 0,06 și 0,08) nu le schimb pt. că le-am folosit foarte puțin. Sunt albe și nu PP. Nu voi schimba nici firele pentru șalău în apaă mica ( 5 lb) - din aceleași motive.
Voi schimba firele medii, folosite la știucă, șalău, avat. Adică cele de 10, 15 și 20 lb.
Nu schimb nici firele de somn - sunt de anul trecut și nepescuite.
Pescuiesti cu o gramada de fire si tot nu sti ce-i vizibil?

Am mai vazut care nu sunt in stare sa puna firul pe tambur, dar sa nu sti ce-i vizibil dupa ce folosesti cel putin 5 tipuri de fire mi se pare :shock:

Scrie răspuns