Permis navigatie motor 5 cai

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
cristi80
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 31 Aug 2013, 11:55

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de cristi80 » 26 Noi 2016, 13:12

dudugatea scrie:
cristi80 scrie:În noua lege este stipulat si 3.68kw și 5 cai, deci cumpără liniștit motorul de 5 cai.
Poti te rog sa imi spui si mie unde pot citi legea, sau sa o postezi aici , in care este stipulat si motorul de 5 cai cum ca ar fi legal fara permis. Multumesc mult
Ordinul 527/2016 Capitolul II, art.2,punctul d) (3) specifică: ,, Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu
o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea
certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.''

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de feugen » 26 Noi 2016, 13:21

dudugatea scrie:Am inteles, greutate in barca nu voi avea, vrea usa pescuiesc la spinning nu car cu barca echipament de campare sau alte chesti, eu undeva la vreo 80-85 kg si prietena mea 50 kg sau un prietne de pescuit 85-90 kg. cam asta voi cara + max 10 kg echipament bere conbustibil :)).
Este asa mare diferenta intre 4 si 5 cai ? Am uitat sa precizez ca vreau sa imi cumpar motor in 4 timpi nu in 2.
In primul rand diferenta sintr 4cp si 5cp este de fix 25%, ceeace nu este neglijabil.
Cu o barca pneumatica de 3,3m nu veti glisa niciodata cu incarcatura prognozata avand un motor chiar si de 5cp in 2 timpi. De pe la 6cp in 2 timpi puteti avea ceva sanse de glisare.
Am gasit odinioara pe NET o informatie gen ca pentru glisare masa totala (barca + motor + incarcatura) nu trebuie sa depaseasca 30Kg pentru fiecare cal putere al motorului. Eu tind sa fac calcului cu 40Kg/cp insa tot nu va incadrati. Barca are cam 50Kg, motorul de 5cp are vreo 30Kg, rezervorul + benzina probabil vreo 10Kg, echipamntul de spinning lejer 5Kg, ancora si ea vreo 5Kg, bere + apa + mancare vreo 5Kg, conducator ambarcatiune 80Kg, pasager alte 80Kg => 260Kg usor trecut de fix => cu coeficient de risc (glisat sau nu) un motor in 2 timpi de 6cp sau, pentru a fi sigur de glisare cu o viteza de bun simt => 8 sau chiar 10cp tot in 2 timpi datorita diferentei de greutate dintre motoarele in 2 timpi raportat la aceiasi putere dar in 4 timpi.
Bucuresti

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dumi_id » 26 Noi 2016, 20:51

Eu (65kg), barca Kingfisher 2,7m (pana in 45kg), motor Yamaha 4CP/2T (23kg) si bagaj pescuit: rucsac, ancora, sonar....apa, mancare (max 15kg) = glisaj
La aceeasi echipare, cand luam motorul electric si bateria (8+24kg) = deplasament

Chiar daca o barca mai lunga intra mai repede in glisaj, pentru 2 persoane iti trebuie 8cp. Sau alta barca ;)

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 27 Noi 2016, 12:19

Multumesc tuturor pentru raspunsurile oferite. M-am decis si voi cumpara un motor de 5 cai dupa ce am citit si eu legea.

Ar fii mai potrivit sa cumpar o barca de 3 metri in loc de 3.3 m ? Motorul vreau sa fie in 4 timpi pentru ca este mai silentios si nu vreau sa imi vajaie in cap unul de 2 timpi :)).

Multumesc !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de albert.C » 27 Noi 2016, 12:37

cum zic colegii de sus,cu 4,5,6 cp nu o sa intre in glisaj cu 2 persoane nici-o barca..de la 8 cp se schimba treaba.
ca e 3,sau 3.30 m-conteaza sa gasesti ce-ti place tie,nu conteaza asa mult.

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 27 Noi 2016, 13:53

Atunci voi ramane la aceasi barca Aqua Storm stk 3.3 m .

Aveti ceva informatii despre aceasta barca ? este buna ?

Multumesc !

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de jackspinner » 28 Noi 2016, 20:39

De la an la an barca te strange ... din ce in ce mai mult !

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de sosoktm » 29 Noi 2016, 09:27

jackspinner scrie:De la an la an barca te strange ... din ce in ce mai mult !
mult adevar in spusele colegului ;)
Incepand cu august 2016 s-a schimbat legislatia aferenta obtinerii permisului de ambarcatiune, astfel incat acum este obligatorie obtinerea unui atestat de absolvire a unui curs de pregatire la una dintre entitatile acreditate. Concomitent cu marirea taxelor si a numarului de hartii aferente, cheltuiala sare lejer de 500 euro pentru o categorie, sau 600 pentru 2.
Bibliografia a ramas cam aceeasi.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de valeriu28 » 29 Noi 2016, 16:12

sau 1000 cum m-a ajuns pe mine pentru D si C. apropo, pentru dumi_id, ... nu stiu cand ai fost tu la examen, si ce IQ ai, dar la ultimul test IQ am iesit cu 140 si tot mi s-a parut al dracului de greu examenul, (si am ceva antrenament la invatat) dupa ce am urmat si cursurile, apoi le-am aprofundat, plus intrebarile.

Deci, daca va pregatiti de examen, pregatiti-va bine.
Cursurile obligatorii de initiere costa cam 800 - 1000 lei pe categorie
Examenul costa cam 450 - 500 lei pe categorie
plus alte acareturi, viza medicala, psihologic, etc.

dudugatea - uita-te si dupa un 6caluti... poti sa-l colantezi cu 5 daca ai nevoie de extra putere. nu e o tehnica foarte ortodoxa, dar la putere mica nu prea te intreaba nimeni de sanatate si nici nu te purica prea mult.... avantajul la majoritatea celor de 6 cai e ca pastreaza volumul celor de 5cp dar au 2 cilindri.

Spor si vant din pupa ! :)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 29 Noi 2016, 20:20

Multumesc pentru raspunsuri, nu o sa recurg la colantarea motorului. Imi cumpar unul de 5 cai si nu am nici o treaba si nici o grija cand merg cu barca.
Nu vreau sa dau de permis, este prima mea barca nu are rost sa dau sumele enumerate de voi mai sus pentru a obtine permisul, eu cred ca o barca de 3.3 si un motor de 5 cai o sa imi satisfaca nevoile mele.

Scrie răspuns