Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de dermacultura » 24 Noi 2016, 17:23

stefanflorin scrie:aici e oldschool vs trend. Imi plac si alea si alea :D desi momentan am numa' d-astea batranesti :lol:
BIG LIKE. SAME SHIT :)

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de George1985 » 24 Noi 2016, 19:33

dermacultura scrie:
George1985 scrie:E posibil sa se justifice modificarea unui G1000, dar asta se vede in timp.

Aproape ca sunt curios sa pescuiesc un Dragon de asta, ma gandesc ca sunt la nivel cu Rapture.
Pe de alta parte componentele par mai bune pe Dragon.
Pescuieste un Dragon si vei vedea ca sunt mult peste Rapture.
Pentru mine e un mister cum de au atata succes in Romania betele astea de la Trabucco.
Mult peste Rapture?
Care le-ai comparat?
Eu am 3 in uz si a mai fost un rapture care l-am dat ca am renuntat la cast.
Toate sunt foarte bune.
Acum sunt de parere ca la Rapture lanseta sub 2.40m de salau nu prea au(poate doar cele de top), dar peste lungimea asta stau ok.
Dragon nu am pescuit si nici vazut, pt ca nu le aduce nimeni pe aici.
In plus la Rapture am tras de bete serios si nu miscat nimic la ele.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de George1985 » 24 Noi 2016, 19:39

tito scrie:
George1985 scrie:Prinde un Lamiglass potrivit pe mana ta si o sa vezi...
Am avut cinci lansete Lamiglas, dintre care doua G1000, ambele custom...acum prefer bete cat mai usoare si cat mai senzitive.
Inseamna ca nu ai gasit-o pe aia potrivita.
Eu nu o sa renunt la Lamiglasul meu, never :twisted:
Am vrut un G1000 de 8'6'', dar nu mi-a placut varful, care era prea elastic pe o lungime considerabila.
Am luat Black Powerul de 8'6'' care e mai potrivit si stiu din ce e facut...

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de dermacultura » 24 Noi 2016, 20:03

Hai ca am alunecat, fara sa vreau, pe o panta de tipul "a mea-ba a mea-e mai mare".
Ies repede. Compar Dragonul cu X-ray de la Rapture. Sunt cam din aceeasi categorie de pret.
Eu spun ca Dragon castiga detasat. Daca il intrebi pe Boieriu, castiga Rapture :)
Si mai stiu lansete Rapture, crede-ma.
Nu-s ok la amplasarea si tipul inelelor, sunt echilibrate in balarii, multe crapa - nu ale tale...
Si am iesit. E parerea mea, nu mi-o schimb, ce simt eu e suveran. Mai ales daca eu dau banii.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de George1985 » 24 Noi 2016, 20:09

Nu cunosc betele..nu stiu.
Rapture nu are cea mai buna gama.
Eu la ei am gasit ce aveam nevoie si la pret ok.
Cum altii au gasit la Dragon sau la Fox Rage...
Sper sa apara Dragoanele si pe aici...sunt in cautari de un 2.10-2.20.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de adrian99 » 24 Noi 2016, 20:41

Rapture au fost supralicitate asa cum sunt Shimano acum si USR-ul lui nicusor dan :lol:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de tito » 24 Noi 2016, 21:36

George1985 scrie:
Inseamna ca nu ai gasit-o pe aia potrivita.
Eu nu o sa renunt la Lamiglasul meu, never :twisted:
Am vrut un G1000 de 8'6'', dar nu mi-a placut varful, care era prea elastic pe o lungime considerabila.
Am luat Black Powerul de 8'6'' care e mai potrivit si stiu din ce e facut...
George, am gasit-o pe aia potrivita, am fost foarte multumit de betele Lamiglas, daca le schimbi inelele sunt niste lansete excelente. Doar ca stii cum e cu piticii si noile aparitii, am inlocuit Lamiglasul cu Major Craft Turel, alte bete de care poti trage fara a avea emotii ca fac poc. Cat despre cele old school, nu am renuntat la ele, am doua All Star Titanium ,un Loomis si as mai vrea unul, pe langa astea cele doua Nano Force de care sunt extrem de multumit. Si eu am tot spus pe aici ca seria asta Nano e foarte reusita si blankurile sunt peste cele de la concurenta, iar pretul e mai mult decat decent pentru ceea ce ofera. Nu mai pun demult botul la marketing sau la marci care suna pompos, evit sa cumpar lansete fara a avea posibilitatea de a le vedea, testa inainte. Cand ies cu prietenii le cer lansetele pentru a-mi putea face o parere obiectiva despre diverse marci si modele.

Stau si ma intreb, de ce as da 450 de euro pe o lanseta de 2,50m avand puterea pana in 30gr si cantarind 160gr, cand Dragonul pana in 28gr cantareste 127 gr, are componente ok si costa de 5 ori mai putin. E lanseta aia mai buna de 5 ori ca un Nano Force ? Acopera componentele diferenta de pret sau mai bine de jumatate platesc "re"numele marcii construit din marketing si aburirea potentialilor clienti ? Asa ca prefer sa aleg clasa de mijloc si din clasa aia de pret sa iau ce e mai bun.

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de dermacultura » 28 Noi 2016, 11:22

tito scrie: Stau si ma intreb, de ce as da 450 de euro pe o lanseta de 2,50m avand puterea pana in 30gr si cantarind 160gr, cand Dragonul pana in 28gr cantareste 127 gr, are componente ok si costa de 5 ori mai putin. E lanseta aia mai buna de 5 ori ca un Nano Force ? Acopera componentele diferenta de pret sau mai bine de jumatate platesc "re"numele marcii construit din marketing si aburirea potentialilor clienti ? Asa ca prefer sa aleg clasa de mijloc si din clasa aia de pret sa iau ce e mai bun.
[/quote]
Stii foarte bine ca ne alegem lansetele dupa alte criterii decat cele raționale :)
Cred ca lansetele, mai mult decat mulinetele sau orice alte accesorii/componente, ne reprezinta personalitatea. Nu spun ca nu reprezinta si modul nostru de a rationa. Dar prea putin :)

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de dermacultura » 28 Noi 2016, 11:28

De fapt, daca ma gandesc bine, ratiunea intervine in efortul de a justifica alegerea - dar dupa ce aceasta a fost facuta. Mecanismul asta post-achizitie ne poate face sa parem ridicoli in fata pescarilor batrani, nebuni in fata prietenilor care nu au pescuit in viata lor, de ne-atins (sa ma exprim elegant) in ochii consoartelor.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Parere Lanseta Dragon NanoForce 2.35m 6-28g

Mesaj de Gogol » 28 Noi 2016, 14:54

daca vreti sa stiti parerea mea, din pct meu de vedere, x-tremurile mi se par cele mai reusite.

Scrie răspuns