Reconditionare linguri oscilante

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: Reconditionare linguri oscilante

Mesaj de horia flucus » 24 Noi 2016, 23:02

florin1948 scrie:Imagineimage upload

Pe langa acoperirea galvanica mai exista o metoda eleganta de a "tuna" linguritele cu folie permanenta. In acest fel pot fi " cuprate", "argintate" sau diverse combinatii de culori si folii holografice. Asa le-am readus la viata si isi fac foarte bine treaba.
De unde ai cumparat folia permanenta?
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Reconditionare linguri oscilante

Mesaj de florin1948 » 28 Noi 2016, 09:49

De afara. Cea care se gaseste la noi este de slaba calitate.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Reconditionare linguri oscilante

Mesaj de crapmaniacul » 29 Noi 2016, 20:20

Horia, pe langa metodele profesionale mai mult sau mai putin la indemana (argintare, cromare etc), personal testez acum o metoda mai rapida si mai comoda si sper eu care sa dea si rezultate. Exista in comert spray-uri de vopsea cu efect de cromare, argintare sau lac cu glitter argintiu/auriu.
Lingurile obosite se slefuiesc cu un smirghel fin ptr ca vopseaua sa faca priza mai bine, se decapeaza apoi cu acetona si in final se aplica spray-ul ales intr-un strat, doua, trei si se lasa la uscat bine (3-4 zile). Daca ai putina imaginatie adaugi si putin scotch pe lingura inainte de vopsire si obtii variante chiar interesante de patternuri in final. Am prelucrat astfel ptr test 4 linguri zilele trecute si astept sa le probez live eficacitatea si talentul :).

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Reconditionare linguri oscilante

Mesaj de florin1948 » 02 Dec 2016, 19:38

Exista si spray-uri cu efect de cupru , argint patinat si altele dar cele cu adevarat bune sant ceva mai scumpe iar la utilizare aproape 40 % se risipeste.
La foita, unde si efectul obtinut e mult mai aproape de original, se foloseste si ultima bucatica plus ca poti obtine efecte holografice care din spray nu se pot realiza. In fine , stiti cum e : fiecare isi lauda ciocanul !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Reconditionare linguri oscilante

Mesaj de bogdanpesc » 04 Dec 2016, 14:29

Eu le curat pe loc in barca,cu scrum de la tigare si putina saliva . In 90 % din cazuri ies ca noi..mai ales cele argintate si cele din cupru

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: Reconditionare linguri oscilante

Mesaj de horia flucus » 04 Dec 2016, 22:51

Metodele cu scrum, pasta de dinti, bicarbonat le-am folosit si eu. Functioneaza in primii 2 ani, dupa care trebe sa cauti o metoda mai profi sa le argintezi.
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Scrie răspuns